Dynamiczne odreagowanie złotego

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyraźne podbicie eurodolara (do 1,1063 USD) oraz podtrzymanie korekty wzrostowej na PLN.

Publikacja: 10.03.2022 08:15

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7745 PLN za euro, 4,3174 PLN wobec za dolara amerykańskiego, 4,6537 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,6865 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 4,807% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na rynkach przyniosły wyraźną korektę tendencji z ostatnich dni. Obserwowaliśmy odreagowanie eurodolara, zniżki cen ropy i gazu oraz odbicie na rynkach akcyjnych. Inwestorzy oczekują iż dzisiejsza, trzecia runda rozmów na linii UA-RUS może docelowo przybliżać nas do zawieszenia broni w przyszłości. Lepsze nastroje wsparły kwotowania PLN, który ponownie notowany jest bliżej 4,77 PLN za euro. Wsparciem była również podwyżka stóp ze strony RPP o 75pb.

Dodatkowo dobre recenzje zbiera wczorajsze wystąpienie prezesa NBP. A. Glapińskiego, gdzie podtrzymane zostało jastrzębie nastawienie i gotowość do dalszych podwyżek. Prezes NBP zasugerował nawet rozważania o możliwości częstszych spotkań RPP, również decyzyjnych. Tym samym otrzymaliśmy pakiet wsparcia dla wyceny złotego gdzie kurs PLN wobec euro powrócił z okolic 5 PLN do 4,75 PLN. Wydaje się iż kluczowym czynnikiem pozostają jednak nastroje na rynkach globalnych i oczekiwania inwestorów wobec potencjalnego rozwiązania konfliktu na Ukrainie.

W trakcie dzisiejszej sesji warto bliżej przyjrzeć się decyzji EBC w zakresie stóp procentowych. Rynek nie spodziewa się zmian, jednak wydarzenia ostatnich tygodni muszą odbić się w komunikacie banku.

Z rynkowego punktu widzenia PLN cofnął się z okolic 5 PLN za euro do okolic wsparcia na 4,7-4,75 EUR/PLN,

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Rubel zyskiwał na wartości nawet szybciej niż złoto i srebro
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Rubel zyskuje mocniej niż złoto
Waluty
Dolar znokautowany. Kolejne ciosy wciąż możliwe
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Dolar może znów być silniejszy
Waluty
Złoty zrobił sobie odpoczynek
Waluty
Rozmowy o zakończeniu wojny w Ukrainie umocniły euro