PLN relatywnie stabilny, pomimo rynkowej niepewności

Poranny, środowy handel na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian zarówno w przypadku eurodolara jak i PLN.

Publikacja: 08.05.2019 07:28

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2896 PLN za euro, 3,8291 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7571 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0034 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,986% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny na rynkach finansowych były nerwowe – zarówno giełdy w USA jak i Europie zanotowały skokowe spadki. Na rynku FX podbicie układów typu risk off znalazło głównie reakcje w przypadku wzrostu wyceny japońskiego jena (safe haven) oraz spadków paru par powiązanych z EM. Trudno jednak mówić o bardziej nerwowej reakcji rynku walutowego. Ponownie najpewniej wynika to z faktu relatywnej stabilizacji wyceny dolara, co rzutuje również na koszyk CEE. Inwestorzy czekają na czwartek-piątek i na kolejną, potencjalnie kluczową rundę negocjacji na linii USA-Chiny. Wielu uczestników rynku uważa, iż ostatnie ruchy D. Trumpa są jedynie elementem gry negocjacyjnej, a zerwanie rozmów nie leży w interesie żadnej ze stron. Tym bardziej, iż coraz częściej mówi się, że podpisanie umowy handlowej z Chinami mogłoby być jednym z głównych osi zamachowych kolejnej kampanii prezydenckiej Trumpa. Nastroje lekko schłodziła również KE, która obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego dla Strefy Euro (z 1,3% do 1,2%). W przypadku Polski instytucja spodziewa się że w 2019 roku gospodarka wzrośnie o 4,2 procent, a w 2020 roku wzrost wyhamuje do 3,6 procent. Brak było istotniejszych wydarzeń regionalnych stąd wycena PLN zależała głównie od zachowania EUR/USD.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się porannym danym z Chin dot. handlu za kwiecień (import +4%, export -2,7%). Ponadto w kalendarzu mamy dziś publikacje produkcji przemysłowej za marzec m.in. dla gospodarki niemieckiej. O 13:30 zaplanowano również wystąpienie M. Draghiego. Kluczowa pozostaje jednak kwestia napięć handlowych na linii USA-Chiny.

Z rynkowego punktu widzenia układy techniczne wokół PLN nie uległy większym zmianom, pomimo lekkiego podbicia presji podażowej. EUR/PLN kontynuuje ruch powyżej 4,28 PLN. USD/PLN pozostaje poniżej strefy oporu w rejonie 3,85-3,86 PLN.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Rubel zyskiwał na wartości nawet szybciej niż złoto i srebro
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Rubel zyskuje mocniej niż złoto
Waluty
Dolar znokautowany. Kolejne ciosy wciąż możliwe
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Dolar może znów być silniejszy
Waluty
Złoty zrobił sobie odpoczynek
Waluty
Rozmowy o zakończeniu wojny w Ukrainie umocniły euro