Związkowcy i PKP Cargo domagają się wyrównania konkurencyjności

Przewozy towarów realizowane w Polsce koleją przegrywają rywalizację z transportem drogowym. Do poprawy sytuacji niezbędne jest zrównanie stawek dostępu do infrastruktury oraz cen nośników energii wykorzystywanej przez obie branże.

Publikacja: 05.11.2024 16:43

Związkowcy i PKP Cargo domagają się wyrównania konkurencyjności

Foto: materiały prasowe

Na 20 listopada Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce zaplanował pikietę przed Ministerstwem Infrastruktury. W jej trakcie będzie m.in. protestował przeciwko rujnowaniu kolejowych przewozów towarowych i tym samym wspieraniu transportu drogowego. W szczególności żąda zrównoważenia konkurencyjności między tymi branżami poprzez zrównanie stawek dostępu do infrastruktury kolejowej i drogowej oraz cen nośników energii. Ponadto związkowcy żądają wprowadzenia ograniczeń w transporcie drogowym, które będą uwzględniać kwestie emisji CO2 oraz dystans przewozu towarów masowych i kontenerowych. Wreszcie domagają się, aby modernizacja linii kolejowych była nie tylko nakierowana na przewozy osób, ale i towarów.

Czytaj więcej

Przewoźnicy muszą radzić sobie z coraz większą konkurencją

Różne środki transportu powinny działać na równych warunkach

Gdyby doszło do realizacji wnioskowanych spraw, zyskałoby m.in. PKP Cargo. – Postulowane kwestie wpływałyby nie tylko na konkurencyjność i rentowność naszej spółki, ale też na kondycję całej branży kolejowej w Polsce. Stworzenie równych warunków funkcjonowania dla różnych środków transportu jest pozytywnym zjawiskiem – uważa Marcin Wojewódka, p.o. prezesa PKP Cargo.

Dodaje, że wprowadzenie sprawiedliwszych zasad dostępu do infrastruktury oraz wyrównanie cen energii to zmiany, które mogą znacząco poprawić konkurencyjność transportu kolejowego. Ponadto pozwoliłyby PKP Cargo skuteczniej konkurować z transportem drogowym. Z kolei bardziej stabilne i przewidywalne koszty energii umożliwiłyby lepsze planowanie finansowe i ograniczenie wpływu wahań cen na działalność operacyjną narodowego przewoźnika.

Czytaj więcej

Za kilka dni PKP Cargo osiągnie docelową liczebność załogi

Celem działań PKP Cargo jest zwiększenie efektywności

– Spójna polityka transportowa powinna uwzględniać kwestie ekologiczne i ekonomiczne, szczególnie w kontekście rosnącej presji na osiągnięcie celów klimatycznych. Nie od dzisiaj wiadomo, że transport kolejowy jest dużo przyjaźniejszy dla środowiska, efektywniejszy i bezpieczniejszy niż transport drogowy – mówi Wojewódka.

Przez ostatnie pół roku zarząd PKP Cargo pracował m.in. nad otwarciem postępowania sanacyjnego, utrzymaniem ponad 10 tys. miejsc pracy w spółce, przeprowadzeniem koniecznych zwolnień grupowych oraz wprowadzeniem niezbędnych oszczędności i zmian organizacyjnych. Pozyskano też nowe kontrakty. – Celem naszych działań jest zwiększenie efektywności finansowej i operacyjnej, aby lepiej dostosować spółkę do aktualnych wyzwań rynkowych. Aktywnie pracujemy nad zwiększeniem portfolio kontraktów, zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym – zapewnia Wojewódka.

Transport
PKP Cargo powoli reguluje zobowiązania wobec pracowników
Transport
PKP Cargo będzie miało nowy zarząd
Transport
Część spółek inwestuje we własną logistykę. Dlaczego?
Transport
Potrzeba czasu, aby PKP Cargo wyszło na plus
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Transport
Czy cyfrowy poniedziałek zdetronizuje czarny piątek? Idą zmiany w e-commerce
Transport
Kurierzy liczą na świąteczny boom, ale wiele wskazuje na to, że mogą się przeliczyć