W PKP Cargo, w ramach zwolnień grupowych, złożono wypowiedzenia definitywne lub zmieniające 2515 osobom. Z kolei z tzw. przyczyn neutralnych (emerytura, zmiana pracodawcy) odeszło ze spółki 1244 pracowników. Tym samym zwolnienia grupowe objęły 3759 osób. Jednocześnie zarząd podtrzymuje, że proces zwolnień grupowych zakończony zostanie 31 października.
„Musieliśmy niestety podjąć trudne, ale konieczne decyzje, aby uratować PKP Cargo i 10 tysięcy potrzebnych miejsc pracy. Naszym celem jest przywrócenie spółki do zdrowia i konkurencyjności na rynku kolejowych przewozów towarowych” – mówi cytowany w komunikacie prasowym Marcin Wojewódka, p.o. prezesa PKP Cargo.
Czytaj więcej
Walne zgromadzanie zdecydowało o ograniczeniu z trzech do jednego liczby członków rady nadzorczej giełdowej spółki powoływanych przez załogę. Uchwalono też, że pracownicy nie będą mieli już żadnego swojego przedstawiciela w zarządzie.
PKP Cargo walczy o nowe kontrakty przewozowe
Zarząd przekonuje, że aktywnie pozyskuje nowe oferty i walczy o kontrakty, które zagwarantują stabilizację finansową spółki i pracę dla odchudzonej załogi. Pozyskano m.in. kontrakty na przewóz węgla z Bogdanki, dla Tauron Ciepło, PGE Energia Cieplna i podpisano dwie umowy z ArcelorMittal i ArcelorMittal Warszawa. Ich łączna wartość to ponad 300 mln zł.
„Specyfiką branży kolejowych przewozów towarowych jest zawieranie kontraktów długoterminowych z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Brak pracy przewozowej w 2024 r. jest wynikiem błędnych działań, a właściwie braku działań zarządu z nominacji PiS” – twierdzi Paweł Miłek, p.o. członka zarządu ds. handlowych PKP Cargo. Jego zdaniem bierność w pozyskiwaniu kontraktów przez poprzedników skutkowała tym, że struktura zatrudnienia i taboru nie była dopasowana do potrzeb. W efekcie przez ostatnie osiem lat narodowy przewoźnik utracił połowę udziałów w polskim rynku. Z ostatnich danych Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że po ośmiu miesiącach udział PKP Cargo pod względem masy przetransportowanych towarów wynosił 27,5 proc., a pod względem pracy przewozowej 27,9 proc.