Premier przyznał, że pojawiły się różnice zdań w sprawie CPK w koalicji rządzącej, a przyszłość CPK jest obecnie „w rękach ministrów z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050”. – Mamy więc tutaj do czynienie z pełną synergią. Nie mam wątpliwości, że koalicja będzie działała jak jeden mąż czy jak jedna żona – dodał.
Termin ogłoszenia decyzji szefa rządu w sprawie budowy CPK ma niewątpliwie związek z niedzielnymi wyborami do Europarlamentu. Sam projekt stał się jednym z głównych tematów kampanii obecnej opozycji. Już wcześniej rządzący wydawali się coraz bliżej pozytywnej decyzji, mimo wcześniejszych wielu wątpliwości, zwłaszcza wobec budowy lotniska, choć już znacznie mniejszych co do budowy linii kolei dużych prędkości (KDP). Na złagodzenie wcześniejszego negatywnego stanowiska wpływały sondaże opinii publicznej. Pokazywały przewagę zwolenników CPK nad przeciwnikami.
Budowa CPK. Najpierw kolej, potem megalotnisko
Jako pierwsza rozpocznie się budowa komponentu kolejowego – chodzi o odcinek KDP z Warszawy poprzez Baranów do Łodzi, a następnie w kierunku Poznania i Wrocławia. Tzw. igrek będzie głównym elementem KDP obok Centralnej Magistrali Kolejowej biegnącej na południe. Realizacja pierwszego etapu już się zaczęła: to projektowanie ponad 4-kilometrowego tunelu pod Łodzią, który początku tego roku uzyskał pozwolenie na budowę. Na terenie miasta szybkie pociągi będą zatrzymywać się na dworcu Łódź Fabryczna. Wyjście tunelu na powierzchnię zaprojektowane jest na południowy zachód od Łodzi Kaliskiej, w okolicach osiedla Retkinia i istniejącej linii kolejowej nr 14. Dalej trasa poprowadzi na zachód – w stronę Sieradza, za którym będzie rozwidlenie w kierunku Poznania i Wrocławia.
Jak poinformował branżowy serwis Nakolei.pl, sieć KDP ma docelowo liczyć 800 km, a pociągi będą mogły po niej jeździć z prędkością 350 km/h. W drugiej połowie tego roku PKP Intercity ma zamówić 20 pociągów, które będą mogły wykorzystywać nową infrastrukturę. Sam rynek KDP ma stanowić ok. 5 proc. rynku przewozów pasażerskich.
– Realne wejście na plac budowy to przełom 2026 i 2027 r. – poinformował wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak podczas rozpoczętego w Poznaniu w środę X Kongresu Rozwoju Transportu. Jak podkreślił, jest realistą, jeżeli chodzi o podejście do publicznych pieniędzy, a projekt będzie realizowany właśnie z tych środków. - Pośpiech nie jest wskazany, jeżeli chodzi o projektowanie czegoś, co będzie na naszym terenie nowością. Linie wysokich parametrów to nieco inne kwestie techniczne niż to, co do tej pory robimy – modernizujemy infrastrukturę do parametrów 160 km/h – powiedział Malepszak.
- Budowa Kolei Dużych Prędkości stanowi jedno z kluczowych wyzwań, które mogą znacząco wpłynąć na zwiększenie konkurencyjności transportu kolejowego względem innych środków transportu, takich jak samochody i samoloty – stwierdził Czesław Warsewicz, przewodniczący rady klastra Luxtorpeda 2.0.