Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

Publikacja: 02.05.2023 10:24

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Konsolidacja notowań ropy w wyczekiwaniu na kolejne dane.

Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, jednak już dzisiaj cena tego surowca ustabilizowała się w wyczekiwaniu na kolejne dane i informacje. Ogólnie, bieżący tydzień na rynku ropy może upłynąć pod znakiem mniejszej aktywności inwestorów, a co za tym idzie, potencjalnie podwyższonej zmienności i osłabionej wymowy tych ruchów.

Wczoraj, w obliczu zamkniętych giełd w wielu krajach świata, na pierwszy plan wysunęły się dane makro w Stanach Zjednoczonych – gorszy od oczekiwań odczyt indeksu PMI dla przemysłu i lepsze od oczekiwań dane z raportu ISM. Ropa zakończyła jednak sesję na minusie, a dzisiaj jej cena symbolicznie rośnie, odreagowując zniżkę z wczoraj. Ruch jest na tyle niewielki, że można w zasadzie mówić o konsolidacji w wyczekiwaniu na kolejne dane.

O ile szeroki rynek czeka na jutrzejszy komunikat Fed, to wśród danych mają pojawić się m.in. odczyty dotyczące zapasów paliw w USA (dziś raport Amerykańskiego Instytutu Paliw, a jutro Departamentu Energii). Oczekiwany jest kolejny spadek zapasów ropy naftowej w USA, już trzeci z rzędu.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Obecnie nastroje na rynku ropy naftowej wahają się między optymizmem a pesymizmem. Z jednej strony, niedawne nieoczekiwane cięcie produkcji ropy przez OPEC+ oraz niski poziom zapasów ropy budzą nadzieję na odbicie notowań w górę. Z drugiej strony, spowolnienie gospodarcze na świecie budzi uzasadnione obawy związane z popytem na ropę. W kontekście tego ostatniego w centrum uwagi pozostają Chiny, w których co prawda widać ożywienie po zniesieniu pandemicznych restrykcji w styczniu, jednak dane dotyczące sytuacji w przemyśle nie są tak dobre jak tego oczekiwano.

Wczoraj jednak pojawiły się wstępne wyliczenia pokazujące, że eksport ropy naftowej z USA był w kwietniu większy od oczekiwań, co wynika właśnie z popytu ze strony Chin. O ile po marcowym rekordzie 4,5 mln baryłek dziennie, oczekiwano spadku poniżej 4 mln baryłek dziennie w kwietniu, to na podstawie wyliczeń związanych z ruchem statków, wiele wskazuje na to, że bariera 4 mln jednak nie została przełamana w dół.

Foto: DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Cena złota płasko w wyczekiwaniu na Fed.

Wczorajsza siła amerykańskiego dolara zepchnęła notowania złota w dół, przez co na początku tygodnia stabilizują się one poniżej bariery 2000 USD za uncję. Dzisiaj rano cena złota oscyluje w wąskiej konsolidacji w okolicach 1990 USD za uncję.

Kluczową informacją w tym tygodniu na rynku będzie decyzja Fed ws. poziomu stóp procentowych w USA, jak i komunikat banku dotyczący dalszych działań w zakresie polityki monetarnej w tym kraju. Podwyżka stóp o 25 punktów bazowych jest uwzględniona w wycenach, więc obecnie inwestorów ciekawi przede wszystkim podejście Fed do polityki monetarnej w kolejnych miesiącach. A że dane z USA pozostają w dużym stopniu mieszane, trudno inwestorom wskazać najbardziej prawdopodobny kierunek retoryki Fed.

W rezultacie, także na rynku złota trwa nerwowe wyczekiwanie. Warto zaznaczyć, że mniejsza aktywność inwestorów na światowych rynkach na początku bieżącego tygodnia sprawia, że wszelkie ruchy cen powinny być traktowane z dystansem – dopiero Fed może dać wyraźniejszy impuls (im bardziej będzie gołębi, tym lepiej dla złota – i na odwrót). Tymczasem z technicznego punktu widzenia na złocie trwa walka o utrzymanie cen w okolicach 2000 USD za uncję.

Foto: DM BOŚ

Notowania złota – dane dzienne

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi