Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.01.2025 08:02 Publikacja: 17.08.2022 05:00
Foto: Alex Kraus/Bloomberg
Kilka tygodni temu pisaliśmy o problemach spółek, które w uproszczonej formie złożyły wnioski dotyczące importu produktów stalowych w ramach unijnych kontyngentów bezcłowych na lipiec–wrzesień. Ministerstwo Finansów potwierdza informacje „Parkietu” – uproszczone wnioski nie zostały uwzględnione.
– W przypadku gdy na zgłoszeniu uproszczonym został zawarty wniosek o kontyngent taryfowy, miał miejsce w funkcjonowaniu systemu odprawowego AIS incydent. Z tego powodu tylko w obsłudze zgłoszeń uproszczonych nastąpiło, z przyczyn losowych, zatrzymanie wysyłania wniosków o kontyngenty. Wobec tego wnioski te nie mogły zostać przesłane do systemu QUOTA2 (odpowiedzialnego za zarządzanie kontyngentami taryfowymi w KE). Wszystkie wnioski ze zgłoszeń uproszczonych, które nie zostały wysłane, zostały ostatecznie przekazane do QUOTA2 15 lipca, czyli już po przeprowadzeniu przez KE procesu zaliczania wnioskowanych ilości na poczet kontyngentów – słyszymy w biurze prasowym MF. Wnioski przesłano z opóźnieniem, przez co kontyngenty na niektóre produkty, jak blachy czy profile zamknięte, zostały już wyczerpane.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
JSW znów zmaga się z problemami. To nie tylko wypłaty kolejnych nagród, ale także pożary w kopalni. Notowania spółki spadają.
Odsetki należne GreenX Metals jakie narosły od wydania wyroku, według którego Polska ma zapłacić spółce 1,3 mld zł odszkodowania, wynoszą obecnie ok. 16 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie giełdowym. Po wykonaniu wyroku spółka zamierza zwrócić większość dostępnych środków pieniężnych akcjonariuszom.
Silesian Coal International Group of Companies SA (SCIGC), spółka z kapitałem niemieckim, szwajcarskim i amerykańskim zabrała głos w ogniu dyskusji dotyczącej koncesji na poszukiwanie złóż węgla koksującego „Dębieńsko 1". Prezes tej firmy przestrzega przed ręczny sterowaniem w wydawaniu decyzji i proponuje JSW współpracę. Jednocześnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdradza, że koncesji nie udzielono, a SCIGC miała odwołać się od tej decyzji.
Jastrzębska Spółka Węglowa znów zmaga się z problemami. Na pogarszające się notowania spółki wpływają nie tylko wypłaty kolejnych nagród dla pracowników, ale także pożary w kopalni. Notowania spółki spadają w środę w ciągu dnia o ponad 2 proc.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Nagrody dla pracowników JSW zostaną wypłacone. Związki i zarząd doszli do porozumienia. Dla spółki nie ma to jednak oznaczać dodatkowych kosztów.
Zarząd planuje m.in. dalszy rozwój sztandarowej technologii Mikrostacje.pl, budowę sieci dystrybucji paliwa HVO100, projekty deweloperskie i inwestycje w start-upy. Z drugiej strony musi się liczyć z rosnącymi w grupie kosztami działalności.
Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że zastanawia się nad wprowadzeniem dodatkowego cła na produkty z Chin. Pomysł ten jest obecnie konsultowany z członkami administracji prezydenckiej.
Porcja statystyk z najnowszych danych dotyczących PIT za 2023 r. Widać w nich wyraźnie jak znacząco wzrosła liczba osób w II progu podatkowym. W 2022 r. najwyższą (pomijając daninę solidarnościową) stawkę płaciło prawie 750 tys. osób, podczas gdy rok później było to już 1,3 mln płatników.
Socjalistyczny hiszpański rząd Pedro Sancheza chce nałożyć podatek wynoszący 100 proc. na ludzi spoza UE, którzy kupują hiszpańskie nieruchomości.
Warto skorzystać z dostępnych możliwości obniżenia tegorocznego podatku. Jedną z nich są wpłaty na rachunki emerytalne. Jeśli nie wykorzystamy limitów do 31 grudnia – przepadną.
Dziś jest ostatnia sesja w roku, podczas której można zrealizować transakcje, dzięki którym obniżymy swój podatek.
Polska z nieznacznie skorygowaną w górę prognozą wzrostu gospodarczego, podobnie jak cała UE - ogłosiła Komisja Europejska w swoich prognozach.
W tym roku korporacje wpłacają do budżetu państwa wyraźnie mniej niż w 2023 r. Opozycja dopatruje się jakiś przyczyn politycznych, ale powód jest prosty – zyski firm pompowane wcześniej przez inflację znacząco spadły. I niestety, nie szybko się odbudują.
Proponowany podatek od budowli spędza sen z powiek energetyki. Obawy dotyczące większego opodatkowania instalacji OZE zostały rozwiane. Te dotyczące sieci nadal pozostają.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas