3000 punktów na WIG20 coraz bardziej realne

Kolejny dzień i kolejny mocny popytowy akcent na GPW. Indeks dużych spółek kończy tydzień na szczycie obecnej fali hossy.

Publikacja: 14.03.2025 18:49

3000 punktów na WIG20 coraz bardziej realne

Foto: Fotorzepa

WIG20 zakończył piątkową sesję zwyżką o 2,66 proc., powiększając tegoroczny dorobek do 25,7 proc. Indeks polskich dużych spółek potwierdził wybicie ponad szczyt z lutego i znalazł się dziś najwyżej od 2011 r. To sprawia, że WIG20 znów ma otwartą drogę do szczytów z przed 14 lat, czyli nawet 3000 pkt.

- Inwestorzy coraz częściej widzą wzrosty do 2750, choć dynamika sygnalizuje, że w optymistycznym wariancie możliwy jest zasięg zbliżony do 3000 pkt – ocenia Sobiesław Kozłowski z Noble Securities. - Co do czynników fundamentalnych, to wtorkowe głosowanie w Bundestagu w kwestii zmiany kotwicy budżetowej i ukonstytuowanie funduszu na 500 mld euro sprzyja wzrostom – zauważa Kozłowski. Jego zdaniem do tego wzrosty mogą trwać do potencjalnego rozejmu w wojnie na Ukrainie. - Wyzwaniem jest rozbieżność stóp zwrotu pomiędzy WIG20 oraz DAX w porównaniu z S&P500 i Nasdaq, co może być argumentem do realizacji zysków. Póki co, banki europejskie, banki polskie, DAX i WIG20 są w hossie – przyznaje ekspert Noble Securities.

Foto: parkiet.com/at

Siłą napędową polskich indeksów były dziś banki, którym nie przeszkodziły nawet niższe od spodziewanych dane o inflacji. - Druga połowa bieżącego tygodnia przyniosła zdecydowany wzrost popytu na warszawskim rynku. Już w czwartek WG20 zwyżkował w okolicę oporu na poziomie szczytu z drugiej połowy lutego, zaś dzisiaj pokonał go, potwierdzając zakończenie krótkoterminowej korekty i powrót długoterminowego trendu wzrostowego – komentuje Przemysław Smoliński z BM PKO BP. - Długie białe świece na wykresie dodatkowo potwierdzają wagę sygnału, sugerując na najbliższych sesjach kontynuację ruchu w górę. Jego minimalny zasięg można szacować na 2800 pkt, ale prawdopodobnie indeks sięgnie 2860 pkt lub nawet 2970 pkt – mówi.

Foto: parkiet.com/at

Indeks WIG zamknął dzisiejszą sesję na poziomie 97045 pkt, natomiast w szczycie sięgał 97291,57 i jest to nowy rekord indeksu polskiego szerokiego rynku.

Czytaj więcej

Hossa w Warszawie trwa. WIG najwyżej w historii

Jak wskazuje Adam Stańczak, analityk DM BOŚ, piątkowe zwyżki miały poparcie w obrocie, który liczony tylko dla WIG20 wyniósł blisko 2,24 mld zł, gdy na całym rynku przekroczył 2,65 mld zł. - Z perspektywy końca sesji widać, iż rynek posilał się dziś impulsami wzrostowym z otoczenia, które mogło zareagować na doniesienia z Niemiec, iż program zwiększenia wydatków budżetowych na zbrojenia i rozwój infrastruktury znajdzie poparcie w nowym parlamencie. W efekcie, dzisiejsze wzrosty w Warszawie dobrze korespondowały ze zwyżką niemieckiego DAX-a o 1,86 proc. oraz odbiciem na Wall Street, która zareagowała kontrą popytu na doniesienia o spadku ryzyka zamknięcia rządu w USA – komentuje. - Lokalną zmienną, która dokładała bykom argumentów, było poranne wybicie WIG20 nad dotychczasowy szczyt hossy w rejonie 2700 pkt, co zdjęło z rynku obawy przed kreśleniem przez indeks groźnej dla popytu formacji podwójnego szczytu. Bilansem sesji jest tygodniowy wzrost WIG20 o 4,23 procent, co przekłada się na największą pozytywną zmianę procentową od końca września – analizuje Stańczak. Jak mówi, technicznie patrząc wybicie nad 2700 pkt oznacza, iż WIG20 grany jest znów na poziomach najwyższych od kilkunastu lat. - W efekcie, oporów technicznych na wykresie indeksu trzeba szukać raczej na poziomach psychologicznych. W takim ujęciu i przy zamknięciu sesji w rejonie 2754 pkt, na radar wchodzi rejon 2800 pkt. Patrząc na siłę rynku nie warto jednak zapominać o zbliżającym się terminie rozliczenia marcowej serii kontraktów terminowanych na WIG20, który musi być brany pod uwagę jako jedna ze zmiennych stojących za wzrostami w Warszawie – podkreśla analityk DM BOŚ.

Rynki
Euforia na giełdach rozlała się na Azję i Europę
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Rynki
Cła Trumpa znów straszą giełdy
Rynki
WIG20 na ścieżce do 2970 pkt, WIG coraz bliżej 100 tys.
Rynki
Donald Trump 47. prezydentem USA. Jak reagują rynki?
Rynki
Jakub Jakubczak, BNP Paribas: Giełdy serwują drogie śniadanie. Sok i kawa w górę
Rynki
Jak się odnaleźć w układance rynków wschodzących