Sierpień pokaże, czy ustanowienie podwójnego dna było tylko przystankiem w spadkach. Metalom nieżelaznym i szlachetnym może być trudno wrócić lub utrzymać wzrosty w sytuacji słabnącego EUR/USD, a w tym przypadku załamanie poziomu 1.09 ma bardzo negatywne średnioterminowe reperkusje. SL: 3,759.
WIG20
WIG20 utrzymuje się w długoterminowym trendzie wzrostowym, ale gdyby wsparcie w okolicach 2380 pkt zostało trwale przebite, to można liczyć się przynajmniej z krótkoterminową presją podaży. To może być zresztą zrozumiałe zachowanie spekulacyjne. Widoczna słabość głównych polskich spółek ma pewne podstawy w rewidowanych w dół prognozach wzrostu gospodarczego i kondycji polskiego konsumenta. Jednocześnie jednak największa dynamika odczytów inflacji powinna mieć szczyt w grudniu, a dla inwestorów moment obniżek stóp procentowych będzie coraz bliższy. To może być długoterminowa motywacja do utrzymywania długich pozycji. SL: 2290.
Marcin Kiepas, Tickmill
USD/PLN
W lipcu dolar już czwarty raz w ostatnich pięciu miesiącach zrobił zwrot w górę z okolic 3,90 zł, co powinno teraz doprowadzić do jego cyklicznego umocnienia względem złotego. Cel to okolice 4,10 zł. Wejście: 3,94. Cel: 4,10. SL: 3,89.
Miedź
Lipiec przyniósł kolejną falę wyprzedaży miedzi, znosząc dwie trzecie wzrostów z okresu luty–maj i prowadząc do silnego już wyprzedania. Jeżeli w światowej gospodarce gwałtownie nie pogorszy się sytuacja, to trzeba się liczyć z silniejszym wzrostowym odreagowanie. Pierwsze próby „łapania dołka” już miały miejsce w pobliżu 8900 USD. Wejście: 8900. Cel: 9700. SL: 8600.
Nikkei 225
Obserwowana od połowy lipca silna realizacja zysków na giełdzie w Japonii może jeszcze się przedłużyć w kierunku kwietniowego dołka (36 733 pkt). Znaczenie tego wsparcia jest na tyle duże, że można tam spodziewać się końca korekty i powrotu do trendu wzrostowego.
Wejście: 37 000. Cel: 40 500. SL: 35 800.
Kamil Cisowski, DI Xelion
Solana
Lipiec był doskonałym miesiącem dla kryptowalut, które na fali wzrostu oczekiwań na prezydenturę Donalda Trumpa notowały dwucyfrowe zwyżki. Pozytywny impuls wydaje się w naszej ocenie wyczerpywać, spodziewamy się, że sierpień i wrzesień przyniosą również dalszy wzrost awersji do ryzyka. Solana pozostaje naszym preferowanym instrumentem do obstawiania spadków kryptowalut, uważamy, że jej wycena jest zbyt wysoka nawet na tle bitcoina i ethereum.
Srebro
Końcówka lipca była na rynku srebra nadzwyczaj rozczarowująca, ale obecne poziomy cen widzimy w kategoriach okazji. Metale przemysłowe wydają się skrajnie wyprzedane, parytet ceny srebra do złota wygląda nadzwyczaj korzystnie. Cały czas spodziewamy się, że srebro zakończy rok powyżej majowych szczytów.
Nasdaq 100
Indeks wymazał w końcówce miesiąca większość wcześniejszych strat, co zawdzięcza m.in. świetnym wynikom Mety Platforms. Podejrzewamy jednak, że mamy obecnie do czynienia z klasyczną „pułapką na byki”. Wyceny spółek technologicznych pozostają skrajnie wysokie i trudne do utrzymania. Spodziewamy się, że najbliższe miesiące przyniosą rozwinięcie korekty, która rozpoczęła się w II połowie ubiegłego miesiąca.
Marek Rogalski, DM BOŚ
EUR/USD
Jeszcze w lipcu widać było przesunięcie rynków w stronę bardziej „gołębiego” nastawienia Fedu. To może prowadzić do konkluzji, że dolarowi będzie trudno wygrać z innymi walutami. Tymczasem EBC zwyczajowo woli działać ostrożnie ze stopami.
Złoto
Zamieszanie na Bliskim Wschodzie i wybory w USA – to będzie podbijać ryzyko geopolityczne. Do tego oczekiwania wobec rozpoczęcia cyklu cięć stóp przez Fed na jesieni – to mocne argumenty za zwyżkami cen kruszcu.
VIX
Czynniki polityczne, ale i też dyskusja o tym, czy Fed nie zacznie działać zbyt późno ze stopami, mogą działać na korzyść większej zmienności, której apogeum może wypaść w październiku.
Rafał Sadoch, BM mBanku
EUR/PLN
Luzowanie polityki pieniężnej na świecie, przy stabilizacji kosztu pieniądza w kraju wesprze złotego.
Złoto
Perspektywy złota podbija geopolityka, jak chociażby wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie.
S&P 500
Choć ostatnie dni nie wyglądają dobrze na rynku akcji, perspektywa luzowania polityki monetarnej przez Fed powinna finalnie wesprzeć popyt na ryzyko.
Łukasz Wójcik, BM Pekao
EUR/USD
Powtórna obrona poziomu 1,08 na wykresie eurodolara powinna skutkować odreagowaniem i ruchem w górę, czemu sprzyjać powinno zwiększanie zakładów na bardziej agresywne cięcia stóp przez Fed w końcówce roku. SL: 1,059.
Ropa WTI
Ostatnie dane EIA pokazały większy od oczekiwań spadek zapasów surowca, co w połączeniu z sezonowo zwiększonym popytem powinno wspierać ceny ropy. Dodatkowym katalizatorem wzrostu może okazać się dalsza eskalacja konfliktu na linii Izrael–Liban skutkująca zakłóceniami w podaży surowca. SL: 74.
VIX
Historyczna sezonowość sugeruje tendencje do wzrostu indeksu zmienności na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi z powodu podwyższonej niepewności, przy czym indeks zazwyczaj osiąga swoje roczne minima na przełomie lipca i sierpnia. Spodziewamy się powtórki wzorca, w efekcie otwieramy pozycję długą na ETF VIXY.US oczekując podwyższonej zmienności w II połowie roku. SL: 10,4.
Sobiesław Kozłowski, Noble Securities
USD/PLN
Notowania USD/PLN poruszają się od dłuższego czasu w konsolidacji 3,89–4,07 i umocnienie PLN w środowisku podwyższonej zmienności traktowałbym jako szansę na długą pozycję wynikającą m.in. z szukania bezpieczeństwa w ujęciu spadających stóp procentowych. Wejście: 3,92. SL: 3,8837.
Miedź
Po silnym spadku notowań miedzi widzę szansę na próbę technicznego odreagowania, choć wyzwaniem są obawy globalne perspektywy makro. Cel: 4,48. SL: 3,98.
VIX
Oczekiwany wzrost zmienności po rozpoczęciu cyklu obniżek przez EBC i oczekiwany przez BoE i Fed. Wejście: 12,1. SL: 10,4.
Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl
EUR/CZK
EUR/CZK lipiec zakończył w pobliżu 25,50 i tegorocznych szczytów. Słabość korony czeskiej niepokoi bankierów centralnych i powinna przełożyć się na zaostrzenie retoryki. Przy wycenie zakładającej na najbliższe półrocze niemal 100 pkt baz. dalszych cięć powinno to wesprzeć walutę.
Nikiel
Ostre przeceny metali przemysłowych mogły „przestrzelić” fundamenty. Kurs niklu wymazał całość tegorocznego, przeszło 35-proc. wzrostu. Notowania przy silnym wyprzedaniu próbują zawrócić w strefie dołków z przełomu 2023 i 2024 r.
Nasdaq 100
Główny indeks rynku technologicznego w lipcu zanotował głęboką korektę. Mimo silnych zniżek hossa napędzana wiarą w rozwój SI nie załamała się. Spadki wyhamowały niespełna 10 proc. poniżej historycznych maksimów i przy 100-sesyjnej średniej.
Andrzej Kiedrowicz, PKO BP
USD/JPY
Zacieśnianie polityki pieniężnej i redukcja skupu obligacji przez Bank Japonii kontrastuje z oczekiwanym startem cyklu obniżek stóp procentowych Fedu we wrześniu, co poprzez dalszą redukcję przez inwestorów strategii ,,carry trade” powinno wciąż dynamicznie umacniać jena na szerokim rynku, szczególnie w relacji do dolara.
Ropa Brent
Wzrost napięcia geopolitycznego na Bliskim Wschodzie, rosnąca premia za ryzyko oraz zmienność na rynkach finansowych, a także spadek amerykańskich zapasów surowca to główne czynniki, które powinny wspierać wzrost cen ropy naftowej.
Hang Seng
Słabsza postawa chińskiej gospodarki, rosnące ryzyko deflacji oraz brak konkretów w kwestii reform gospodarczych mających pobudzić koniunkturę w Państwie Środka to czynniki, które mogą ciążyć w nadchodzących tygodniach na notowaniach indeksu.
Michał Stajniak, XTB
GBP/USD
Bank Anglii obniżył stopy procentowe i wszystko wskazuje na kontynuację ruchów, choć rynek tego nie docenia. Spread rentowności sugeruje poziom nawet w okolicach 1,22, natomiast ekstremalnie wysokie pozycje spekulacyjne na funcie mogą być teraz domykane po wyborach i decyzji BoE. Cel: 1,25. SL: 1,30.
Gaz ziemny
Cena gazu ziemnego spadła do ekstremalnie niskiego poziomu, ale jednocześnie obserwujemy nadmierne contango, które w przeszłości sugerowało potencjał ożywienia. Niskie ceny mogą doprowadzić do pojawienia się presji na obniżenie produkcji. Cel: 2,3. SL: 1,8.
Nasdaq 100
Indeks znalazł się na najniższych poziomach od czerwca, ale należy pamiętać, że będzie narastać presja na obniżki stóp procentowych przez Fed. Dodatkowo na koniec miesiąca poznamy raport Nvidii, dlatego może narastać presja przez tą publikacją.
Cel: 20 000. SL: 17 000.
Mateusz Namysł, Santander BM
EUR/PLN
W związku z relatywnie lepszą sytuację rodzimej gospodarki względem strefy euro oraz różnicy w prowadzonych politykach pieniężnych między NBP oraz EBC może dojść do nieznacznego umocnienia złotego względem euro. Wejście: 4,30.
Srebro
Biorąc pod uwagę dobre zachowanie złota, srebro ma jeszcze potencjał do nadrobienia strat względem swojego bardziej wartościowego konkurenta.
Nasdaq 100
Ostatnia korekta obserwowana na wykresie indeksu jest ciekawym miejscem do zajęcia długiej pozycji. Duży wpływ na tę pozycję będą miały publikowane przez spółki wyniki finansowe.
Łukasz Zembik, Oanda TMS Brokers
EUR/JPY
Ostatnia podwyżka stóp procentowych w Japonii była lekkim zaskoczeniem, bo rynek raczej spodziewał się stabilizacji. Jen zyskał w ostatecznym rozrachunku. Dodatkowo BoJ jasno zasygnalizował możliwość kolejnych kroków zacieśniających politykę monetarną, co można uznać za pewnego rodzaju zapowiedz całego cyklu podwyżek stóp. Nie oczekuję, że stopy „powędrują” na bardzo wysoki poziom, ale mimo wszystko jen w sierpniu powinien zyskiwać na wartości względem euro. Polityka EBC znajduje się w kontraście do działań BoJ i sam ten fakt powinien faworyzować JPY. Zejście pary EUR/JPY na niższe poziomy jest realne również z racji tego, że notowania „powędrowały” stosunkowo wysoko, przebijając nawet maksima ustanowione w 2008 r. Cel: 154,0.
Ropa Brent
W lipcu miała miejsce przecena ropy na światowych giełdach. Zarówno Brent, jak i WTI spadły po ponad 10 proc., licząc od maksimum ustanowionego na początku minionego miesiąca do dołka sprzed kilku dni. Rynek ropy w II połowie roku powinien znajdować się wciąż w deficycie z racji tego, że dobrowolne cięcia przez OPEC są nadal aktualne i dopiero za jakiś czas nastąpi stopniowy wzrost podaży. Widać w ostatnim czasie powracający popyt na benzynę oraz ropy w USA. Sugerują to malejące zapasy. Dodatkowo wizja rychłych cięć stóp procentowych przez Fed (wrzesień) powinna wzmacniać scenariusz wyższego popytu w kolejnych miesiącach. Jeśli poprawie ulegną również dane makro z Chin, wówczas wzrosty cen ropy powinny dodatkowo być przez ten czynnik wspierane. Cel: 87.
CAC 40
Sytuacja indeksów europejskich jest zdecydowanie gorsza niż ta obserwowana na Wall Street. Szczególną słabością wykazuje się indeks francuskiej giełdy. Wyniki wyborów parlamentarnych nie spowodowały odbicia, mimo że partia Le Pen nie odniosła takiego sukcesu jaki prognozowano. Notowania po mocnym spadku w I połowie czerwca w kolejnych tygodniach konsolidowały się, po czym w ostatnim pełnym tygodniu lipca nastąpiło zejście CAC 40 do najniższego poziomu od stycznia. Co prawda kontrakt odbił w górę dzień później, ale nie widać, żeby popyt przejmował inicjatywę. Cel: 7100.
ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu” nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników