Jak dużym zainteresowanie cieszą się fundacje rodzinne?
Co skłania Polaków do zakładania fundacji rodzinnych?
Na jakie trudności można napotkać zakładając fundacje rodzinne?
Jakie „anomalie” pojawiły się w ciągu roku funkcjonowania fundacji?
Aktualizacja: 15.01.2025 08:38 Publikacja: 22.05.2024 10:29
Dziennikarz Gazety Giełdy i Inwestorów "Parkiet" Przemysław Tychmanowicz
Foto: Fotorzepa/Cezary Piwowarski
Jak dużym zainteresowanie cieszą się fundacje rodzinne?
Co skłania Polaków do zakładania fundacji rodzinnych?
Na jakie trudności można napotkać zakładając fundacje rodzinne?
Jakie „anomalie” pojawiły się w ciągu roku funkcjonowania fundacji?
Gdzie są jeszcze pola do poprawy?
Czy fundacje rodzinne w Polsce mają świetlaną przyszłość?
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com
Ubiegły rok na rynku IPO, mimo oferty Żabki, był rozczarowaniem. Czy w 2025 r. będzie lepiej? Będziemy się nad tym zastanawiać we wtorkowym programie Prosto z Parkietu. Gościem Przemysława Tychmanowicza będzie Kamil Wardzyński, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych w PwC. Start rozmowy o godz. 12.00. Naszego gościa zapytamy m.in.:
Silną zachętą do założenia konta Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego na koniec roku jest możliwość odpisania sobie wpłat od podstawy opodatkowania. Żeby skorzystać z ulgi, wystarczyło wpłacić 9,4 tys. zł do końca roku, nie trzeba było jeszcze podejmować decyzji inwestycyjnych, ale w styczniu – trzeba już jednak zacząć wdrażać jakąś strategię.
2024 r. to duży spadek sprzedaży mieszkań w największych miastach. Nabywcami byli zamożni Polacy. Czy i co zmieni się w 2025 r.? O tym Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka działu badań rynku mieszkaniowego w Otodom Analytics.
Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas, będzie gościem Dariusza Wieczorka w dzisiejszym programie „Prosto z Parkietu”. Rozmowa o 12.00.
Warszawska giełda wraca po świąteczno – noworocznym rozprężeniu wraca do normalnego handlu. WIG20 w tym roku zdążył jednak już zyskać 3,5 proc. Czy można to traktować, jako dobrą wróżbę na przyszłość? Będziemy się nad tym zastanawiać we wtorek w Parkiet TV. Gościem Przemysława Tychmanowicza będzie Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ. Naszego rozmówcę zapytamy m.in.:
Jak zacząć inwestowanie od całkowitych podstaw, czyli od porządku w budżecie domowym i jak bezpiecznie rozpoczynać inwestycje – rozmawiamy z Dominiką Nawrocką, edukatorką finansową.
Skojarzeń dotyczących fundacji jest wiele – sukcesja, optymalizacja podatkowa, zabezpieczenie aktywów. Ale to też dobra inwestycja.
Sąd w Liechtensteinie przesłuchuje członków rodziny Zygmunta Solorza. Jego główna firma zapewnia, że jest bezpieczna i pozwie sugerujących, że jest inaczej.
Rok temu – dokładnie 22 maja – weszła w życie ustawa o fundacji rodzinnej. Zainteresowanie możliwościami, które daje w związku z sukcesją, oraz budowaniem wehikułu do międzypokoleniowego przenoszenia wartości ciągle rośnie.
W kolejnych latach liczba założonych fundacji może zostać zwielokrotniona w stosunku do tego, co widzieliśmy w pierwszym roku funkcjonowania nowych przepisów prawa – mówi Michał Kwaśniewski, partner w firmie Quidea.
Wyceny spółek rodzinnych są mniej podatne na wahania związane z zawirowaniami geopolitycznymi niż pozostałych spółek, a ich akcje w dłuższym okresie przynoszą wyższe stopy zwrotu.
Wyceny spółek rodzinnych są mniej podatne na wahania związane z zawirowaniami geopolitycznymi niż pozostałych spółek, a w dłuższym okresie ich akcje przynoszą wyższe stopy zwrotu.
Popularność fundacji rodzinnych rośnie. Trochę niepokojące jest natomiast to, że zaledwie po czterech miesiącach od wejścia w życie ustawy została ona już dwukrotnie znowelizowana – mówi Michał Kwaśniewski, partner w Quidea.
Fundacje rodzinne zyskują coraz większą popularność wśród przedsiębiorców. Niejasności wciąż wokół tej formy prawnej są, ale korzyści kuszą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas