Jak dużym zainteresowanie cieszą się fundacje rodzinne?
Co skłania Polaków do zakładania fundacji rodzinnych?
Na jakie trudności można napotkać zakładając fundacje rodzinne?
Jakie „anomalie” pojawiły się w ciągu roku funkcjonowania fundacji?
Aktualizacja: 16.04.2025 10:00 Publikacja: 22.05.2024 10:29
Dziennikarz Gazety Giełdy i Inwestorów "Parkiet" Przemysław Tychmanowicz
Foto: Fotorzepa/Cezary Piwowarski
Jak dużym zainteresowanie cieszą się fundacje rodzinne?
Co skłania Polaków do zakładania fundacji rodzinnych?
Na jakie trudności można napotkać zakładając fundacje rodzinne?
Jakie „anomalie” pojawiły się w ciągu roku funkcjonowania fundacji?
Gdzie są jeszcze pola do poprawy?
Czy fundacje rodzinne w Polsce mają świetlaną przyszłość?
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com
Nastroje na światowych rynkach w ostatnich dniach wyraźnie się poprawiły. Indeksy odbiły w górę. Rosną ceny surowców i towarów. Na jakie z nich postawić? Będziemy się nad tym zastanawiać we wtorkowym programie Prosto z Parkietu. Gościem Przemysława Tychmanowicza był Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz XTB. Naszego gości pytaliśmy m.in.:
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Cła zmieniają się w tym tygodniu z dnia na dzień. Jak firmy mogą przygotować się do eksportu towarów? Na to pytanie odpowiada dziś Marcin Majewski, ekspert ds. handlu zagranicznego i ceł w PwC. Kluczowe są klasyfikacja taryfowa i pochodzenie towarów.
Krzysztof Zoła, dyrektor finansowy i członek zarządu Cognor Holding, będzie gościem Dariusza Wieczorka w dzisiejszym programie „Prosto z Parkietu”. Start o godz. 12.00.
Rada Polityki Pieniężnej zmieniła ton na bardziej gołębi. Czy zbliżające się obniżki stóp procentowych oznaczają niższe zyski banków i tym samym spadek ich notowań? Będziemy się nad tym zastanawiać we wtorek w Parkiet TV. Gościem Przemysława Tychmanowicza będzie Michał Fidelus, analityk BM Pekao. Start rozmowy o godz. 12.00. Naszego gościa zapytamy także:
Jak żyć w czasach ostrych wyprzedaży na giełdach i wojny handlowej? Co się dzieje w USA, czy kryzys że Stanów Zjednoczonych rozleje się po całym świecie? Te pytania zadamy dziś na żywo doświadczonemu ekonomiście Piotrowi Kuczyńskiemu z DI Xelion.
Sebastian Buczek, prezes i założyciel Quercus TFI, był gościem Dariusza Wieczorka w dzisiejszym programie „Prosto z Parkietu”.
Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje 830 tys. firm rodzinnych, które generują około 20 proc. PKB. Stanowią istotny element gospodarki. Jednak ich rozwój to często droga pełna wyzwań, zwłaszcza jeśli chodzi o pozyskanie kapitału. Banki, ze względu na kwestie regulacyjne, mają ograniczone możliwości finansowania. Inwestycje funduszy private equity łączą się z częściowym lub pełnym oddaniem kontroli nad firmą. Publiczne rynki kapitałowe wymagają znaczących ujawnień danych finansowych oraz nie zawsze są dostępne.
Fundacja rodzinna stała się popularnym narzędziem służącym wdrażaniu skomplikowanego przedsięwzięcia nazywanego powszechnie „sukcesją”. Trend ten pozostaje zrozumiały, gdyż wspomniany podmiot – jeśli użyty zostanie wraz z odpowiednio dobranymi instrumentami prawnymi – może przynieść założycielowi biznesu rodzinnego oraz jego następcom z kolejnych generacji wiele wymiernych korzyści.
Fundacja rodzinna to pierwsza w Polsce instytucja, która umożliwia zamożnej osobie utworzenie swojego prywatnego Family Office bez konieczności zakładania drogiej struktury FIZ-u czy mniej efektywnej podatkowo alternatywnej spółki inwestycyjnej (ASI). Wśród korzyści: zerowy CIT, 15 proc. podatku przy wypłacie środków, brak opodatkowania dywidend z wniesionych aktywów, ochrona majątku i niezależność bytu prawnego.
Skojarzeń dotyczących fundacji jest wiele – sukcesja, optymalizacja podatkowa, zabezpieczenie aktywów. Ale to też dobra inwestycja.
Sąd w Liechtensteinie przesłuchuje członków rodziny Zygmunta Solorza. Jego główna firma zapewnia, że jest bezpieczna i pozwie sugerujących, że jest inaczej.
Rok temu – dokładnie 22 maja – weszła w życie ustawa o fundacji rodzinnej. Zainteresowanie możliwościami, które daje w związku z sukcesją, oraz budowaniem wehikułu do międzypokoleniowego przenoszenia wartości ciągle rośnie.
W kolejnych latach liczba założonych fundacji może zostać zwielokrotniona w stosunku do tego, co widzieliśmy w pierwszym roku funkcjonowania nowych przepisów prawa – mówi Michał Kwaśniewski, partner w firmie Quidea.
Wyceny spółek rodzinnych są mniej podatne na wahania związane z zawirowaniami geopolitycznymi niż pozostałych spółek, a ich akcje w dłuższym okresie przynoszą wyższe stopy zwrotu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas