– USA zrobiły pierwszy próbny krok w stronę źródła czystej energii, które zrewolucjonizuje świat – ogłosiła 13 grudnia 2022 r. Jill Hruby, szefowa amerykańskiej Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Nuklearnego (NNSA). Mówiła o eksperymencie przeprowadzonym w kalifornijskim National Ignition Facility. W tym ośrodku badawczym położonym pod San Jose prowadzi się eksperymenty odtwarzające w mikroskali procesy zachodzące wewnątrz bomb nuklearnych. Tym razem prowadzono tam prace, w ramach których doszło do czegoś, co może być uznane za zimną fuzję jądrową. – W zeszłym tygodniu strzelali laserami w pakiet paliwowy i w wyniku zapłonu fuzyjnego uwolnione zostało więcej energii, niż dostarczyły lasery – wyjaśniał Arati Prabhakar, dyrektor w Biurze ds. Nauki i Technologii Białego Domu.
Czytaj więcej
Columbus Energy sprzedaje portfel 102,5 MW farm fotowoltaicznych za ponad 97 mln euro. Kupującym jest spółka Engie Zielona Energia, należąca do francuskiego koncernu energetycznego Engie.
Ta wiadomość spotkała się z raczej umiarkowanym zainteresowaniem opinii publicznej. Wszak dotyczyła skomplikowanego eksperymentu fizycznego, którego pełne znaczenie może zrozumieć jedynie wąska grupa specjalistów. Na horyzoncie pojawiła się jednak nadzieja, że świat zyska technologię, która zapewni mu ogromne ilości taniej energii. Technologia ta może przyspieszyć proces odejścia świata od paliw kopalnych, a przy tym sprawić, że wszelkie plany zielonej transformacji trzeba będzie wyrzucić do kosza i napisać od nowa. Świat zyska źródło „czystej” energii dużo pewniejsze od zamarzających zimą chińskich turbin wiatrowych. Upadnie też uzasadnienie do tego, by obniżać standard życia Europejczyków i Amerykanów w imię „ratowania planety”. O ile oczywiście zimną fuzję da się wdrożyć...
Święty Graal fizyki
Fuzja lub inaczej synteza jądrowa to reakcja, podczas której dwa jądra atomowe łączą się, tworząc cięższe jądro, i wytwarzają przy tym ogromne ilości energii. Zwykle do zjawiska takiego zachodzi w bardzo wysokich temperaturach, rzędu milionów kelwinów (czyli na przykład wewnątrz gwiazd). Zimna fuzja to natomiast taka reakcja, ale przeprowadzona w dużo niższej temperaturze. (Za zimną fuzję nie uznaje się podobnej reakcji powstałej w wyniku zderzania jąder atomowych w akceleratorach). Odtworzenie takiego procesu jest nazywane czasem „świętym Graalem” lub „kamieniem filozoficznym” fizyki. Ten bowiem, kto zdoła go przeprowadzić w sposób powtarzalny, ten stworzy technologię, która może ogromnie przyspieszyć postęp technologiczny na świecie.
Czytaj więcej
Polska gospodarka coraz powszechniej przesiada się na zieloną energetykę. Kolejne firmy, m.in. Asseco Poland, Ciech, Grupa Azoty czy Amica, inwestują we własne źródła, korzystając m.in. z dachów swoich budynków.