Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.02.2017 13:09 Publikacja: 05.08.2013 16:00
Foto: Bloomberg
Już dawno na warszawskim parkiecie nie było tak zielono. W minionym tygodniu kilkuprocentowy wzrost zaliczyły wszystkie główne indeksy GPW pokonując po drodze ważne poziomy oporów. WIG20 odbił się w końcu od bariery 2300 pkt i na zakończenie piątkowej sesji znalazł się powyżej okrągłego poziomu 2400 pkt. Wskaźnik szerokiego rynku zwyżkował do 48 270 pkt i jest o włos od czerwcowego szczytu 48 572 pkt. Bardzo dobrze radziły sobie również małe i średnie spółki. Wskaźnik mWIG40 przebił się w piątek przez czerwcowe maksimum 2991 pkt i dotarł w porywach do 3013 pkt. Po raz ostatni indeks był tak wysoko w czerwcu 2008 r. Na nowe tegoroczne rekordy wspiął się również sWIG80, który zanotował w piątek poziom maksymalny 12 157 pkt. Z technicznego punktu widzenia mWIG40 oraz sWIG80 wchodzą w nową fazę hossy, która rozpoczęła się w czerwcu ubiegłego roku, a szeroki rynek i blue chips ciągle walczą o powrót do długoterminowych zwyżek. Źródeł ostatniego wzrostu szukać należy w dobrych danych makroekonomicznych z gospodarek amerykańskiej i polskiej. W środę okazało się, że w II kwartale PKB USA wzrósł o 1,7 proc., czyli o 0,7 pkt proc. więcej niż oczekiwano (w ujęciu rocznym). Mało tego, w piątek okazało się, że bezrobocie za oceanem spadło w lipcu do 7,4 proc. Na fali dobrych odczytów S&P500 ustanowił w minionym tygodniu rekord wszech czasów 1707 pkt i pośrednio wyznaczył kierunek ruchu również rodzimym wskaźnikom. Ale oprócz amerykańskiego optymizmu, naszych inwestorów do sypnięcia groszem zachęciła też poprawa w polskiej gospodarce. Zasygnalizował ją czwartkowy odczyt PMI dla przemysłu, który wyniósł 51,1 pkt. Był to pierwszy odczyt powyżej 50 pkt od marca ubiegłego roku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Ubiegły rok przyniósł rekordowe obroty akcjami na warszawskiej giełdzie. Ten rok pod tym względem może być jeszcze lepszy. Polskie domy maklerskie korzystają z tego faktu jedynie połowicznie. Branża musi więc stawiać na dywersyfikację.
Nowy tydzień na rynkach rozpoczął się od wyraźnych wzrostów indeksów. Pozytywnych akcentów nie brakowało też na GPW. Błyszczało Dino, Mabion czy też Creotech.
Chociaż od zawieszenia notowań na GPW minęło już kilka dni, to emocje wokół tego wydarzenia i dyskusji na temat technologii nadal nie opadły. Temat ten poruszył były prezes GPW, Marek Dietl, co spotkało się ripostą ze strony Waldemara Markiewicza, prezesa IDM.
Kurz związany z poniedziałkowym, godzinnym, zawieszeniem notowań na GPW powoli opada, ale Komisja Nadzoru Finansowego zamierza przeanalizować całą sytuację.
- Decydując się na zawieszenie notowań, podjęliśmy świadomą decyzję minimalizacji ryzyka, która też została dobrze zakomunikowana rynkowi - przekonuje Tomasz Bardziłowski, prezes GPW.
Za nami trzy dni potężnej przeceny na rynkach. Zanim do niej doszło, w rejestrze krótkiej sprzedaży była rekordowa liczba pozycji. Sprawdziliśmy co się zmieniło.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas