Przez giełdę przetoczył się tajfun. Shorty liczą na dalsze spadki?

Za nami trzy dni potężnej przeceny na rynkach. Zanim do niej doszło, w rejestrze krótkiej sprzedaży była rekordowa liczba pozycji. Sprawdziliśmy co się zmieniło.

Publikacja: 08.04.2025 12:49

Przez giełdę przetoczył się tajfun. Shorty liczą na dalsze spadki?

Foto: AdobeStock

Podczas wtorkowej sesji na warszawskim parkiecie obserwujemy lekkie odbicie po ostatniej, potężnej przecenie. WIG rośnie teraz o niespełna 1 proc. do 88,5 tys. pkt. Również WIG20 zyskuje prawie 1 proc. Jeszcze pod koniec marca indeksy na GPW biły rekordy i wydawało się, że przebicie przez WIG poziomu 100 tys. pkt jest tylko kwestią czasu. Ale wojna cela stała się pretekstem do mocnej przeceny. 3 kwietnia WIG stracił 3,6 proc., 4 kwietnia 5,8 proc., a 7 kwietnia 1,5 proc.

Spadające wyceny to dobra informacja dla funduszy, które grają akcjami na krótko. Analiza aktualnych pozycji będących w rejestrze publikowanym przez KNF pozwala stwierdzić, że shorty nie odpuściły. Liczą na dalsze spadki?

Czytaj więcej

Shorty odpuściły Żabce. Ale wzięły na celownik nową spółkę

Jakie spółki są w rejestrze

W ostatnich kwartałach liczba pozycji w rejestrze systematycznie rosła. Rok temu było ich zaledwie kilka. Natomiast w tym roku liczba oscyluje w okolicach dwudziestu. Ostatnia mocna przecena tego nie zmieniła. Według stanu na dzień dzisiejszy mamy w rejestrze 21 pozycji (wynoszących minimum 0,5 proc. netto, bo tylko takie muszą być ujawniane).

Aktualne pozycje dotyczą 16 firm. Są to: Allegro, Asseco Poland, CD Projekt, Creotech, Cyfrowy Polsat, Dino, Grupa Azoty, JSW, Kęty, LPP, Lubawa, Orlen, Pepco, PGE, PKO BP i Text.

Ile warte są akcje Asseco i Lubawy

Najwięcej shortów już od wielu miesięcy jest na CD Projekcie. Na spadek jego notowań grają cztery fundusze, mające łącznie 3,44 proc. pozycji. Więcej niż jedną krótką pozycję fundusze mają też otworzoną na akcjach Dino oraz JSW.

Każda z trzech wspomnianych powyżej firm stosunkowo często gości w rejestrze. Natomiast relatywnie nowymi firmami na liście są Asseco Poland i Lubawa. Akcje obu spółek w 2025 r. mają za sobą mocną falę wzrostową. Lubawa drożeje, bo inwestorzy wierzą, że grupa będzie beneficjentem wzrostu wydatków na obronność. Lubawa produkuje hełmy, kamizelki ochronne oraz inny sprzęt dla wojska. Już w wynikach za 2024 r. było widać, że jej biznes dostał skrzydeł. Skonsolidowany zysk netto wzrósł o 121,6 proc. do 100,5 mln zł, a przychód o 35,1 proc. do 510,2 mln zł.

Czytaj więcej

Pojawiły się shorty na Lubawie

Z kolei w przypadku Asseco Poland impulsem do zwyżki notowań stały się tegoroczne zmiany właścicielskie. W akcjonariacie pojawił się zagraniczny inwestor branżowy – TSS. Ponadto informatyczna firma opublikowała bardzo dobre wyniki finansowe za 2024 r. i zapowiedziała rekordową dywidendę.

Finanse
Piątek na rynku: Chińskie cła, JSW i ZUS, 11 bit szuka odbicia
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Finanse
Burza wokół systemu giełdowego. Ostre starcie byłego prezesa GPW i szefa IDM
Finanse
Czwartek na rynkach: GPW w górę, "trzymaj" Budimex, wyniki Cyfrowego Polsatu
Finanse
Rusza program udostępniania akcji z pasywnym dochodem dla inwestorów
Finanse
Środa na rynku: Wojna celna, wyniki JSW, Kruk z niższymi inwestycjami
Finanse
KNF analizuje zawieszenie handlu na GPW