Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.02.2017 09:31 Publikacja: 14.11.2013 10:00
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek
Po pierwsze, przekazywanie składek do OFE generuje dług publiczny, co negatywnie odbija się na kondycji finansowej sektora finansów publicznych i wzroście gospodarczym. Po drugie, sektor prywatny nie jest w stanie wziąć na siebie ryzyka demograficznego, dlatego II filar nie jest żadną odpowiedzią na problem niskiej dzietności. Po trzecie, produktywność inwestycji OFE jest niewielka, gdyż wysoka produktywność ogranicza się jedynie do tej mniejszościowej części portfela, która zainwestowana jest w akcje na GPW. Wszystkie powyższe stwierdzenia uważam za całkowicie błędne. Szczegółową ich krytykę Komitet Obywatelski ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego przedstawił w Obywatelskim Kontrraporcie dostępnym na naszych stronach. Jednak wzmożona ostatnio dyskusja pozwoliła jeszcze nieco jaśniej ująć nasze stanowisko w tych trzech sprawach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Otwierając się na zagraniczne giełdy, inwestorzy przede wszystkim zyskują więcej możliwości zarabiania i dywersyfikacji inwestycji. Na które branże i spółki z rynków rozwiniętych warto postawić ?
Rok 2024 r. był dla naszego zespołu czasem rozwoju. Chcielibyśmy, aby 2025 r. pod tym względem nie był gorszy – mówi Mateusz Choromański, szef najlepszego zespołu maklerów instytucjonalnych z Santander BM.
Zarządzający po raz kolejny wybrali najlepszych maklerów i zespoły instytucjonalne. W tej edycji rankingu „Parkietu” w głosowaniu udział wzięły 53 zespoły.
+16 proc. – to hipotetyczny wynik portfela edukacyjnego złożonego z trzech klas aktywów w ubiegłym roku. Na dłuższą metę ta przykładowa, prosta strategia inwestycyjna pozwoliłaby uzyskać stopy zwrotu konkurujące z akcjami i złotem, przy zmienności bliższej raczej obligacjom.
Bez względu na charakter obsługiwanych podmiotów rola maklera znacząco w najbliższych latach się nie zmieni – mówi Marcin Borciuch z BM PKO BP, najlepszy makler instytucjonalny na naszym rynku.
Spółki od dekad dzielące się z akcjonariuszami zyskiem charakteryzują się mniejszą zmiennością w porównaniu z szerokim rynkiem i lepiej zachowywały się w czasie rynkowych perturbacji.
Rodzime fundusze zainwestowały m.in. w akcje największych europejskich banków, spółek z sektora technologicznego, koncernów zbrojeniowych i firm handlowych.
Niedawno zakończony rok nie był tak udany dla posiadaczy krajowych akcji jak poprzedni, co nie pozostało bez wpływu na portfele otwartych funduszy emerytalnych. Wyraźnie stopniał pakiet akcji ulokowany w spółkach z WIG20, jednocześnie wzrosło znaczenie w portfelu firm o średniej kapitalizacji.
Zaangażowanie otwartych funduszy emerytalnych w kluczową dla zachowania polskiego rynku akcji grupę spółek w ubiegłym roku nieco się zmniejszyło. Kolejne zwyżki PKO BP mogą być pretekstem do pozbywania się jego walorów przez OFE.
Fundusze, które posiadają akcje paliwowego giganta, złożyły wniosek o wpisane zmian w jego radzie nadzorczej do porządku obrad walnego 2 grudnia.
NN OFE 5 sierpnia, podczas drastycznej przeceny na światowych giełdach, dokupił akcji największego polskiego studia. Czy kurs ma potencjał do wzrostu?
W każdym z sześciu miesięcy tego roku otwarte fundusze emerytalne sprzedawały netto polskie akcje, stawiając raczej na zagranicę. W samym czerwcu OFE sprzedały krajowe akcje za około 300 mln zł, czyli najwięcej od lutego – szacuje Trigon DM.
W 2023 r. frekwencja OFE na walnych zgromadzeniach firm wzrosła w stosunku do tego, co widzieliśmy w 2022 r. Fundusze częściej także zgłaszały projekty uchwał – takie wnioski płyną z najnowszego raportu IGTE.
Trwa okienko transferowe. Jeszcze do końca lipca możemy zdecydować, czy część naszej składki na ubezpieczenia społeczne ma trafiać do otwartych funduszy emerytalnych. Eksperci są raczej na tak. Wskazują także na dobre wyniki inwestycyjne OFE.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas