Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.02.2017 09:31 Publikacja: 14.11.2013 10:00
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek
Po pierwsze, przekazywanie składek do OFE generuje dług publiczny, co negatywnie odbija się na kondycji finansowej sektora finansów publicznych i wzroście gospodarczym. Po drugie, sektor prywatny nie jest w stanie wziąć na siebie ryzyka demograficznego, dlatego II filar nie jest żadną odpowiedzią na problem niskiej dzietności. Po trzecie, produktywność inwestycji OFE jest niewielka, gdyż wysoka produktywność ogranicza się jedynie do tej mniejszościowej części portfela, która zainwestowana jest w akcje na GPW. Wszystkie powyższe stwierdzenia uważam za całkowicie błędne. Szczegółową ich krytykę Komitet Obywatelski ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego przedstawił w Obywatelskim Kontrraporcie dostępnym na naszych stronach. Jednak wzmożona ostatnio dyskusja pozwoliła jeszcze nieco jaśniej ująć nasze stanowisko w tych trzech sprawach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Większość obligacji, które znalazły się w portfelach funduszy emerytalnych pozostaje niedostępna dla inwestorów indywidualnych. Niektóre emisje nigdy nie trafiły i nie trafią do obrotu na Catalyst (np. firm leasingowych), inne mają zbyt wysoki nominał (banki) lub są pozbawione płynności, a emisje oferowano wyłącznie inwestorom kwalifikowanym (listy zastawne, EBI, obligacje komunalne).
Na przestrzeni dwóch lat fundusze emerytalne niemal podwoiły zaangażowanie w obligacje korporacyjne. Chętnie obejmują też emisje Europejskiego Banku Inwestycyjnego i przeprosiły się z listami zastawnymi. Z portfeli wypadają papiery BGK.
Rodzime fundusze zainwestowały m.in. w akcje największych europejskich banków, spółek z sektora technologicznego, koncernów zbrojeniowych i firm handlowych.
Niedawno zakończony rok nie był tak udany dla posiadaczy krajowych akcji jak poprzedni, co nie pozostało bez wpływu na portfele otwartych funduszy emerytalnych. Wyraźnie stopniał pakiet akcji ulokowany w spółkach z WIG20, jednocześnie wzrosło znaczenie w portfelu firm o średniej kapitalizacji.
Zaangażowanie otwartych funduszy emerytalnych w kluczową dla zachowania polskiego rynku akcji grupę spółek w ubiegłym roku nieco się zmniejszyło. Kolejne zwyżki PKO BP mogą być pretekstem do pozbywania się jego walorów przez OFE.
Fundusze, które posiadają akcje paliwowego giganta, złożyły wniosek o wpisane zmian w jego radzie nadzorczej do porządku obrad walnego 2 grudnia.
NN OFE 5 sierpnia, podczas drastycznej przeceny na światowych giełdach, dokupił akcji największego polskiego studia. Czy kurs ma potencjał do wzrostu?
W każdym z sześciu miesięcy tego roku otwarte fundusze emerytalne sprzedawały netto polskie akcje, stawiając raczej na zagranicę. W samym czerwcu OFE sprzedały krajowe akcje za około 300 mln zł, czyli najwięcej od lutego – szacuje Trigon DM.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas