Pytania do... Doroty Sierakowskiej, analityka Domu Maklerskiego BOŚ

Aktualizacja: 07.02.2017 01:19 Publikacja: 08.01.2015 13:00

Czy w 2015 r. możemy się spodziewać kontynuacji spadku cen węgla i ropy naftowej?

Notowania ropy naftowej i węgla są w dużej mierze uzależnione od przewidywań co do kondycji globalnej gospodarki – a te nie są najlepsze. W ostatnich miesiącach Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżał prognozy wzrostu PKB w 2015 r., co miało swoje przełożenie na ceny surowców przemysłowych. Dodatkowo, w przypadku notowań ropy naftowej i węgla duże znaczenie ma spora produkcja tych surowców na świecie, która prawdopodobnie utrzyma się także w bieżącym roku, wywierając presję na zniżkę cen ropy i węgla.

Od czego jeszcze będzie uzależnione kształtowanie się cen ropy naftowej?

W przypadku ropy naftowej duża dynamika wzrostu produkcji utrzyma się co najmniej w pierwszym kwartale tego roku, a możliwe, że do połowy roku. Tak przynajmniej sugerują zapowiedzi głównych producentów tego surowca. W Stanach Zjednoczonych produkcja ropy naftowej z łupków na razie rośnie, ponieważ dla wielu firm wydobywczych nawet nierentowna produkcja jest bardziej opłacalna niż zerwanie umów dotyczących wypożyczenia sprzętu wydobywczego. Również Arabia Saudyjska, Irak i Iran zapowiadają utrzymanie, a nawet zwiększenie produkcji ropy naftowej, niezależnie od poziomu cen. To zaś przemawia za utrzymywaniem się cen ropy na niskim poziomie co najmniej do połowy przyszłego roku.

A złoto? Czy ono będzie lepszą inwestycją w 2015 r.?

Gra na odbicie cen złota byłaby ryzykowna, bowiem zawsze taka jest gra przeciwko długoterminowemu trendowi. A w przypadku cen złota ten trend jest spadkowy, na co wpływa m.in. siła amerykańskiego dolara (negatywnie skorelowanego z cenami złota), a także wyraźny spadek popytu na złoto w formie fizycznej. Największy fundusz ETF oparty na złocie, SPDR Gold Trust, posiada najniższy poziom aktywów od sześciu lat, a sprzedaż złotych monet, sztabek i biżuterii w 2014 r. była znacznie mniejsza niż w roku wcześniejszym.

Szanse na wzrost cen złota dają jednak dwa główne czynniki: prawdopodobny wzrost awersji do ryzyka spowodowany destabilizacją sytuacji gospodarczo-politycznej w strefie euro, a także ewentualna korekta spadkowa na dolarze.

To może platyna, pallad, srebro?

Jak pokazał miniony rok, notowania srebra i platyny są w dużym stopniu skorelowane z cenami złota, dlatego ich ceny raczej pozostaną niskie, jeśli nie nastąpi zwyżka cen złota. Dużo bardziej obiecująco wygląda sytuacja na rynku palladu, który w przeciwieństwie do pozostałych metali szlachetnych zakończył miniony rok zwyżką. Ponadto rynek tego metalu w bieżącym roku prawdopodobnie ponownie zmierzy się z deficytem.

Czy można powiedzieć, że ubiegły rok był stracony dla globalnego rynku surowców?

W ogólnym rozrachunku 2014 rok był na rynkach surowców rokiem spadków. Przecenione zostały surowce energetyczne, spora część metali oraz większość towarów rolnych. Liderem zniżek była ropa naftowa Brent, której cena spadła niemal o połowę. Niewiele mniej zostały przecenione ropa WTI, gaz ziemny, a także srebro, miedź czy bawełna. Z kolei na plusie udało się utrzymać jedynie nielicznym surowcom, takim jak wspomniany już pallad, a także niektórym towarom rolnym, spośród których na uwagę zasługują kawa i kakao.

I myśli pani, że 2015 r. będzie równie kiepski?

Rozpoczynający się 2015 rok również może być trudny na rynkach wielu surowców. Presja spadkowa na rynkach wielu z nich prawdopodobnie się utrzyma. Dotyczy to takich surowców jak ropa naftowa, miedź czy metale szlachetne (z wyjątkiem palladu), a także wielu towarów rolnych, m.in. cukru i bawełny. Szanse na zwyżkę może dać rynek zbóż, który bywa kapryśny – jak zwykle na rynku tym wiele będzie zależeć od pogody.

Nie rozumiesz dźwigni finansowej? Zastanawiasz się, która platforma foreksowa będzie najlepsza? Wyślij nam pytania, a my zadamy je specjalistom. [email protected]

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę