Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.10.2017 12:27 Publikacja: 24.10.2017 12:27
Tomasz Matras, zastępca dyrektora inwestycyjnego ds. akcji Union Investment TFI.
Foto: Archiwum
W tym roku spółki z WIG20 nie mają konkurencji na naszym rynku akcji. Czy w tym segmencie jest jeszcze miejsce na kontynuację zwyżek?
Wydaje się, że nadal można znaleźć fundamentalne przesłanki przemawiające za kontynuacją wzrostu w tym segmencie rynku. Zmieniło się jednak podejście inwestorów do spółek z WIG20. Po fali kilkunastomiesięcznych zwyżek, gdy drożały praktycznie wszystkie duże spółki, inwestorzy stali się bardziej wybredni. Nie kupują już hurtem wszystkich spółek z WIG20 tylko dlatego, że charakteryzują się wysoką płynnością. Zaczynają coraz uważniej patrzeć na fundamenty – wyniki raportowane przez poszczególne blue chips oraz perspektywy dla poszczególnych sektorów. W najbliższym czasie trzeba się nastawić na bardziej selektywne podejście do inwestowania w WIG20. Mam tutaj na myśli nie tyle selekcję sektorową, ile konkretnych spółek w ramach sektora. Różnice w wycenach, spodziewana dynamika zysków czy poziom płaconej dywidendy są teraz decydujące.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Otwierając się na zagraniczne giełdy, inwestorzy przede wszystkim zyskują więcej możliwości zarabiania i dywersyfikacji inwestycji. Na które branże i spółki z rynków rozwiniętych warto postawić ?
Rok 2024 r. był dla naszego zespołu czasem rozwoju. Chcielibyśmy, aby 2025 r. pod tym względem nie był gorszy – mówi Mateusz Choromański, szef najlepszego zespołu maklerów instytucjonalnych z Santander BM.
+16 proc. – to hipotetyczny wynik portfela edukacyjnego złożonego z trzech klas aktywów w ubiegłym roku. Na dłuższą metę ta przykładowa, prosta strategia inwestycyjna pozwoliłaby uzyskać stopy zwrotu konkurujące z akcjami i złotem, przy zmienności bliższej raczej obligacjom.
Bez względu na charakter obsługiwanych podmiotów rola maklera znacząco w najbliższych latach się nie zmieni – mówi Marcin Borciuch z BM PKO BP, najlepszy makler instytucjonalny na naszym rynku.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Zarządzający po raz kolejny wybrali najlepszych maklerów i zespoły instytucjonalne. W tej edycji rankingu „Parkietu” w głosowaniu udział wzięły 53 zespoły.
Spółki od dekad dzielące się z akcjonariuszami zyskiem charakteryzują się mniejszą zmiennością w porównaniu z szerokim rynkiem i lepiej zachowywały się w czasie rynkowych perturbacji.
Bank Japonii dowiózł dzisiaj ambitne oczekiwania rynku - stopa procentowa została podniesiona o 25 punktów baz. do 0,50 proc.
Czy WIG20 zaliczy szóstą z rzędu wzrostową sesję? Są ku temu realne przesłanki
Bank Japonii (BoJ) podnosi stopy procentowe do 0,5%, ostrzegając jednocześnie przed presją inflacyjną ze strony rynku pracy. Lekko jastrzębi komentarz prezesa Uedy spycha kurs USDJPY o 0,6%, jednak perspektywy na najbliższe lata wskazują na normalizację dynamiki cen w Japonii.
Złoty kontynuuje szarżę. W piątek wyraźnie tanieje dolar. Amerykańskiej walucie nie posłużyły wypowiedzi Donalda Trumpa.
Również warszawski parkiet podłącza się do globalnego trendu popytowego, generując w ostatnim okresie dość optymistyczne sygnały techniczne.
Chociaż dolar był jednym z wygranych wyboru Donalda Trumpa na prezydenta, to w momencie jego inauguracji inwestorzy zaczęli realizować zyski.
Czwartkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się kosmetycznymi zmianami głównych indeksów. WIG20 zyskał 0,02 procent przy spadku indeksu szerokiego rynku WIG o 0,06 procent.
Europejskie rynki kontynuują pozytywny sentyment trwający od inauguracji Trumpa. Prezydent USA, choć utrzymuje agresywną narrację w stosunku do polityki handlowej, na razie ogranicza się głównie do zapowiedzi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas