Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 05.01.2020 19:17 Publikacja: 05.01.2020 19:17
Po III kwartałach Grupa Azoty zanotowała mocny wzrost przychodów i zysków. Niektóre wskaźniki były najwyżej w historii koncernu. Firmie sprzyjają zwłaszcza niskie koszty zakupu gazu i stosunkowo wysokie ceny nawozów. Poprawa kondycji to również konsekwencja przeprowadzonego w listopadzie 2018 r. przejęcia niemieckiej grupy Compo Expert za 226,6 mln euro (974 mln zł). Podmiot ten specjalizuje się w oferowaniu nawozów specjalistycznych, które zapewniają wyższe marże niż nawozy wielkotonażowe. TRF
Foto: GG Parkiet
Ubiegły rok pod względem wypracowywanych wyników nie był szczególnie udany dla grupy Ciech. Spadek przychodów to głównie konsekwencja działań podejmowanych w Rumunii. Najpierw w tamtejszym zakładzie spółka musiała zmniejszyć produkcję sody, a potem całkowicie ją wstrzymać. Zatrzymanie produkcji wiązało się też z koniecznością utworzenia odpisu z tytułu utraty wartości rumuńskiego zakładu. To miało negatywny wpływ na zyski, podobnie jak konieczność zapłaty podatków naliczonych przez fiskusa za lata wcześniejsze. TRF
Foto: GG Parkiet
Z ostatnich danych wynika, że w grupie PKN Orlen podstawowy wskaźnik, czyli zysk EBITDA LIFO, zanotował istotny wzrost. To przede wszystkim efekt dodatniego wpływu czynników makroekonomicznych, wzrostu wolumenów sprzedaży oraz wyższych marż handlowych w hurcie i detalu. Ponadto w III kwartale koncern wykazał rekordowy kwartalny przerób ropy i najwyższy w historii wynik w detalu. Wyniki byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie ujemny wpływ przeszacowania zapasów oraz wyższe koszty stałe i koszty pracy. TRF
Foto: GG Parkiet
W III kwartale dla MOL Group szczególnie dotkliwie były spadki zysków z wydobycia ropy i gazu. Węgierska firma zanotowała również spadek średniej dziennej produkcji obu surowców do 107,5 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy). Mimo to wydobycie liczone od początku roku jest na poziomie 112 tys. boe, a więc powyżej celu zakładanego na cały rok. O kilka procent wzrosły za to zyski na działalności rafineryjno-petrochemicznej. To efekt poprawy marż i popytu na paliwa w Europie Środkowo-Wschodniej. TRF
Foto: GG Parkiet
W szeroko rozumianej branży chemicznej najbliższe lata będą obfitować w duże inwestycje. Spośród giełdowych spółek zdecydowanie największe, bo wielomiliardowe wydatki planują Grupa Azoty, PKN Orlen i MOL Group.
Sztandarowym przedsięwzięciem pierwszego z tych koncernów jest petrochemiczny projekt Polimery Police, dotyczący m.in. budowy instalacji do produkcji polipropylenu. Jego budżet określono na 6,5 mld zł. Komercyjna eksploatacja nowych instalacji ma ruszyć w 2023 r.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Od pewnego czasu giełda nic nie dawała ani spółce, ani głównym akcjonariuszom. Z ulgą przyjęliśmy decyzję KNF o zgodzie na opuszczenie giełdy – mówi Wojciech Rybka, prezes i wiodący akcjonariusz spółki Drozapol-Profil.
W pobliżu puławskich zakładów powstanie rafineria produkująca pierwiastki ziem rzadkich. Azoty zapewnią jej m.in. infrastrukturę, dostęp do odczynników, mediów oraz teren pod budowę.
Pierwsze własne instalacje wytwórcze mają już Orlen i Grupa Polsat Plus. Nad uruchomieniem produkcji zastawiają się inni. Od czego zależy dalszy rozwój rynku?
Na razie duże koszty i konkurencja oraz słaby popyt nie pozwalają na osiąganie satysfakcjonującej rentowności. Mimo to koncern nie rezygnuje z rozwoju, poszukując dla siebie nowych możliwości wzrostu osiąganych wyników.
Finasowanie o wartości do 28 mln USD będzie przeznaczone na zakup propanu, który jest niezbędnym surowcem do produkcji prowadzonej w nowych zakładach w Policach. Jednocześnie Azoty kontynuują z Orlenem rozmowy na temat sprzedaży tych aktywów.
Rosnąca konkurencja i wyjątkowo tani import spoza UE, a z drugiej strony wysokie koszty ponoszone przez producentów ze Wspólnoty biją w wyniki tych drugich. W tej sytuacji nawet wzrost popytu i cen niektórych wyrobów chemicznych niewiele może zmienić.
Dziś najbardziej zaawansowane projekty regionie Bałtyku związane są z morską energetyką wiatrową. Część firm liczy, że dojdzie też do rozwoju technologii wychwytu, transportu i magazynowania CO2 oraz produkcji odnawialnego wodoru.
Pierwszy partia surowca, w ilości 100 mln m sześc., zostanie przesłana z terminala LNG w litewskiej Kłajpedzie, przez polską sieć, do połącznia w Drozdowiczach. Zawarte memorandum powinno pomóc również w realizacji kolejnych dostaw.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas