Orlen oraz ukraiński Naftogaz podpisały memorandum dotyczące współpracy w obszarze LNG (skroplony gaz ziemny). Dzięki temu nasz wschodni sąsiad ma szansę istotnie zwiększyć dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w ten strategiczny surowiec energetyczny. Pierwszym namacalnym efektem porozumienia jest zawarta transakcja sprzedaży błękitnego paliwa pochodzącego z regazyfikacji ładunku LNG przez Orlen.
Współpraca wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne w regionie
Memorandum ma charakter porozumienia ramowego, a jego celem jest zacieśnienie współpracy umożliwiającej wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy poprzez dywersyfikację źródeł i kierunków dostaw gazu do tego kraju.
„List intencyjny pomiędzy Orlenem i Naftogazem stanowi podstawę do długofalowej i korzystnej dla obu stron współpracy w kluczowym obszarze dostaw surowców energetycznych. Nasze relacje będą oparte na zasadach komercyjnych, jednak pozyskanie przez stronę ukraińską dodatkowego źródła gazu ma znaczenie również z perspektywy bezpieczeństwa tego kraju” - mówi cytowany w komunikacie prasowym - Robert Soszyński, wiceprezes ds. operacyjnych Orlenu.
Czytaj więcej
Polska, Niemcy, Dania, Szwecja, Finlandia, Litwa, Łotwa i Estonia mogą współpracując ze sobą przyczynić się do uzyskania w regionie stabilnych dostaw energii elektrycznej, w przystępnej cenie i w oparciu o odnawialne źródła.
Dodaje, że to właśnie dzięki dywersyfikacji płocki koncern zapewnia stabilne i konkurencyjne dostawy błękitnego paliwa dla polskich odbiorców. Dodatkowo może też być wiarygodnym partnerem dla kontrahentów zagranicznych.