Orlen zapewni Ukrainie dostawy gazu ziemnego

Pierwszy partia surowca, w ilości 100 mln m sześc., zostanie przesłana z terminala LNG w litewskiej Kłajpedzie, przez polską sieć, do połącznia w Drozdowiczach. Zawarte memorandum powinno pomóc również w realizacji kolejnych dostaw.

Publikacja: 07.03.2025 15:09

Robert Soszyński, wiceprezes ds. operacyjnych Orlenu i Roman Chumak, prezes Naftogazu podpisują list

List intencyjny pomiędzy Orlenem i Naftogazem

Robert Soszyński, wiceprezes ds. operacyjnych Orlenu i Roman Chumak, prezes Naftogazu podpisują list intenecyjny dotyczący dostaw gazu.

Foto: materiały prasowe Orlenu

Orlen oraz ukraiński Naftogaz podpisały memorandum dotyczące współpracy w obszarze LNG (skroplony gaz ziemny). Dzięki temu nasz wschodni sąsiad ma szansę istotnie zwiększyć dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w ten strategiczny surowiec energetyczny. Pierwszym namacalnym efektem porozumienia jest zawarta transakcja sprzedaży błękitnego paliwa pochodzącego z regazyfikacji ładunku LNG przez Orlen.

Współpraca wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne w regionie

Memorandum ma charakter porozumienia ramowego, a jego celem jest zacieśnienie współpracy umożliwiającej wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy poprzez dywersyfikację źródeł i kierunków dostaw gazu do tego kraju.

„List intencyjny pomiędzy Orlenem i Naftogazem stanowi podstawę do długofalowej i korzystnej dla obu stron współpracy w kluczowym obszarze dostaw surowców energetycznych. Nasze relacje będą oparte na zasadach komercyjnych, jednak pozyskanie przez stronę ukraińską dodatkowego źródła gazu ma znaczenie również z perspektywy bezpieczeństwa tego kraju” - mówi cytowany w komunikacie prasowym - Robert Soszyński, wiceprezes ds. operacyjnych Orlenu.

Czytaj więcej

Orlen widzi duży potencjał współpracy ośmiu krajów bałtyckich

Dodaje, że to właśnie dzięki dywersyfikacji płocki koncern zapewnia stabilne i konkurencyjne dostawy błękitnego paliwa dla polskich odbiorców. Dodatkowo może też być wiarygodnym partnerem dla kontrahentów zagranicznych.

„Ukraina ma solidny system transportu gazu i największe w Europie podziemne magazyny, oferujące wyjątkowe możliwości rozwoju rynku LNG. Partnerstwo z Orlenem wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne, dywersyfikuje dostawy i przyspiesza integrację Ukrainy z europejskim rynkiem gazu” – stwierdził z kolei Roman Chumak, prezes Naftogazu.

Surowiec trafi z Kłajpedy przez polską sieć do Drozdowicz

W ramach memorandum Orlen i Naftogaz podpisały umowę kupna-sprzedaży około 100 mln m sześc. błękitnego paliwa. Surowiec będzie pochodził z ładunku LNG, który zostanie dostarczony do terminalu w litewskiej Kłajpedzie. Następnie ma być przesłany rurociągiem GIPL (łączy Litwę i Polskę) oraz dalej przez terytorium naszego kraju do granicy ukraińskiej i interkonektora w Drozdowiczach, gdzie zostanie odebrany przez Naftogaz.

Z ostatniego raportu okresowego Orlenu wynika, że w ubiegłym roku to płocki koncern istotne ilości gazu importował z Ukrainy. W II kwartale było to 116 mln m sześc., w III kwartale prawie 372 mln m sześc., a w IV kwartale ponad 264 mln m sześc.

W całym ubiegłym roku grupa Orlen wypracowała na Ukrainie ponad 4,4 mld zł przychodów, wobec przeszło 4,7 mld zł w 2023 r. Płocki koncern największe wpływy na tamtejszym rynku uzyskuje z tytułu sprzedaży paliw produkowanych w litewskiej rafinerii w Możejkach.

Czytaj więcej

Czesi wygrywają arbitraż przeciw Gazpromowi
Surowce i paliwa
JSW znów chce kupić czas. Teraz padło na płatności ZUS
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
JSW w trudnej sytuacji, a recepty nadal wątpliwe
Surowce i paliwa
Tąpnięcie na rynku węgla koksującego. Cios w JSW
Surowce i paliwa
Nowa strategia Bogdanki ma uwzględniać dywersyfikację działalności
Surowce i paliwa
Niemrawy efekt oszczędności JSW. Kluczowe rozmowy ze związkami bez efektu
Surowce i paliwa
Są wyniki JSW. Koszty wydobycia rosną, produkcja spada, a straty są coraz wyższe