Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.01.2020 12:00 Publikacja: 09.01.2020 12:00
Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie
Czy polska gospodarka jest kuloodporna, jak twierdzą niektórzy ekonomiści w związku z tym, że jak dotąd praktycznie nie odczuliśmy spowolnienia, które w strefie euro trwa już ponad rok?
Polska gospodarka z pewnością nie jest kuloodporna. W 2019 r. pomogły jej bodźce fiskalne, a mimo to rozwijała się wolniej niż w poprzednich latach. Szacujemy, że wzrost gospodarczy wyniósł w Polsce 3,9 proc. (w porównaniu z 5,1 proc. w 2018 r. – red.), a nasze prognozy zakładają, że w 2020 r. wyhamuje do 3,5 proc. W dużej mierze jest to spowodowane właśnie tym, co dzieje się w strefie euro, szczególnie w Niemczech. Polska gospodarka odczuje skutki problemów przemysłu motoryzacyjnego, który odpowiada za prawie 10 proc. naszego eksportu, prawie 4 proc. PKB i 2 proc. zatrudnienia. Te liczby może nie robią dużego wrażenia, ale trzeba podkreślić, że sektor motoryzacyjny w ostatnich latach zwiększał zatrudnienie szybciej niż przemysł ogółem. To oznacza, że był ważnym motorem wzrostu gospodarczego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Otwierając się na zagraniczne giełdy, inwestorzy przede wszystkim zyskują więcej możliwości zarabiania i dywersyfikacji inwestycji. Na które branże i spółki z rynków rozwiniętych warto postawić ?
Rok 2024 r. był dla naszego zespołu czasem rozwoju. Chcielibyśmy, aby 2025 r. pod tym względem nie był gorszy – mówi Mateusz Choromański, szef najlepszego zespołu maklerów instytucjonalnych z Santander BM.
+16 proc. – to hipotetyczny wynik portfela edukacyjnego złożonego z trzech klas aktywów w ubiegłym roku. Na dłuższą metę ta przykładowa, prosta strategia inwestycyjna pozwoliłaby uzyskać stopy zwrotu konkurujące z akcjami i złotem, przy zmienności bliższej raczej obligacjom.
Bez względu na charakter obsługiwanych podmiotów rola maklera znacząco w najbliższych latach się nie zmieni – mówi Marcin Borciuch z BM PKO BP, najlepszy makler instytucjonalny na naszym rynku.
Elektromobilność to dzisiaj już nie jest pytanie „, czy”, tylko „jak”. Jaki samochód wybrać? O jakiej mocy? Z jak dużą baterią? Wreszcie, z jaką ładowarką?
Zarządzający po raz kolejny wybrali najlepszych maklerów i zespoły instytucjonalne. W tej edycji rankingu „Parkietu” w głosowaniu udział wzięły 53 zespoły.
Spółki od dekad dzielące się z akcjonariuszami zyskiem charakteryzują się mniejszą zmiennością w porównaniu z szerokim rynkiem i lepiej zachowywały się w czasie rynkowych perturbacji.
Od roku główne indeksy warszawskiej giełdy nie mogą się wyrwać z trendu bocznego. Jak jednak przekonuje Stanisław Waczkowski, wiceprezes Ipopema Securities, im dłużej trwa trend boczny tym lepiej
WYWIAD | ZBIGNIEW JUROSZEK z prezesem Atalu rozmawia Adam Roguski
WYWIAD | ZBIGNIEW JUROSZEK z przedsiębiorcą, inwestorem, prezesem Atalu i członkiem rady nadzorczej STS rozmawiał Adam Roguski
WYWIAD | JAKUB PATURALSKI, dyrektor polskiego oddziału X-Trade Brokers
WYWIAD | dr Andre Helin z prezesem BDO rozmawia Marek Kutarba
Zmarł Andrzej S. Nartowski – poinformowała jego rodzina za pomocą konta na Twitterze. Redakcja żegna błyskotliwego komentatora polskiej gospodarki.
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w Krakowie w wieku 79 lat Andrzej S. Nartowski – poinformowała rodzina na Twitterze.
Relacja zysku do ryzyka w funduszach obligacji krótkoterminowych jest już bardzo atrakcyjna. Z kolei na papiery długoterminowe jest jeszcze za wcześnie – mają podobną rentowność, ale dużo większe ryzyko – analizuje Jarosław Leśniczak, zarządzający TFI PZU.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas