Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.04.2021 07:50 Publikacja: 02.04.2021 05:15
Foto: materiały prasowe
Pierwsze trzy miesiące tego roku przyniosły sporo emocji na krajowym rynku obligacji skarbowych. Jeszcze w styczniu NBP sugerował, że może dojść do obniżek stóp procentowych, gdyby nastała recesja. Na razie nie doszło do zmian stóp, jednak rentowności są dziś na poziomach blisko tych sprzed pandemii. O czym to świadczy?
Rentowności obligacji skarbowych wzrosły na całym świecie, nie tylko w Polsce. Przyczyny są dwie. Przede wszystkim poprawiają się perspektywy gospodarcze. Już od dłuższego czasu widać, że każdy kolejny lockdown ma coraz mniejszy wpływ na sytuację gospodarek. Oczywiście obostrzenia dotykają poszczególnych sektorów, jednak gospodarka jako całość adaptuje się do nowych warunków. Z drugiej strony szczepienia cały czas postępują. Oczywiście dziś, przy tak dużej liczbie dziennych zakażeń, takie słowa mogą się wydawać dziwne, jednak inwestorzy zakładają, że mamy do czynienia z jednym z ostatnich tak trudnych okresów, a obostrzenia będą raczej luzowane niż zacieśniane. Wraz z wychodzeniem z lockdownu powinno nadejść silne ożywienie gospodarcze i będzie się normalizowało nasze życie. Stąd ostatnie zwyżki akcji spółek, które powinny na tym skorzystać. Tak samo więc sytuacja normalizuje się na rynku obligacji. W ubiegłym roku, na początku pandemii, były obawy o deflację w niektórych krajach i stąd tak agresywna reakcja banków centralnych. Te obawy się nie sprawdziły, a inflacja raczej zaskakuje in plus. Dużo lepsze perspektywy gospodarcze powodują, że inwestorzy zaczęli wyceniać normalizacją polityki monetarnej. Do tego oliwy do ognia dolał Fed, gdyż rynek ma problem ze zinterpretowaniem nowego podejścia Rezerwy Federalnej do podnoszenia stóp procentowych. Nowe ramy są określone zbyt mgliście.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Udział obligacji skarbowych kupowanych w ramach kont IKE i IKZE systematycznie rośnie. Już teraz można powiedzieć, że rekord sprzedaży jest wielce prawdopodobny.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Choć zmiany nie były już tak mocne jak w poprzednich dniach, to indeksy akcji nawet w piątek poruszały się od bandy do bandy. Gorąco jest dalej na amerykańskim rynku długu, natomiast w Polsce znacznie spokojniej, na czym korzystają klienci TFI.
Preferencje klientów TFI pozostają niezmienne, a zmienność z ostatnich tygodni jeszcze pewnie scementuje ich brak skłonności do podjęcia większego ryzyka.
Teorii mających wyjaśniać wzrost rentowności długu widoczny w ostatnich dniach jest wiele. Część analityków podejrzewa, że za wyprzedażą mogą stać Chiny. Władze Państwa Środka zdecydowały się na handlowy odwet na USA, podnosząc swoje karne cło do 84 proc.
Z jednej strony mamy spowolnienie gospodarcze wywołane szokiem, a z drugiej strony wzrost cen towarów w wyniku ceł. Fed staje tym samym przed trudnym wyzwaniem – przyznaje Tomasz Korab, prezes Eques Investment TFI.
Mimo oczekiwanego spadku stóp o nawet 200 pkt baz. największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje zmiennokuponowe.
Rentowność 30-letnich obligacji USA wzrosła we wtorek do 5,02 proc., najwyższego poziomu od października 2023 r. W środę nadal rosły rentowności wszystkich obligacji, gdyż inwestorzy wycofywali się w oczekiwaniu na załamanie się popytu zagranicznego w związku z wejściem w życie ceł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas