Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.05.2021 11:07 Publikacja: 22.05.2021 10:37
Maciej Bombol
Foto: Fotorzepa, Małgorzata Pstrągowska
Z polskim rynkiem kapitałowym jest pan związany od samego jego początku. Jak pan wspomina właśnie ten początek? To była orka na ugorze czy wielka ekscytacja i chęć zrobienia czegoś wielkiego?
Na pewno nie była to, jak pan mówi, orka na ugorze. Ja ten czas wspominam przede wszystkim jako niesamowitą przygodę, która odmieniła 30 lat temu moje życie zawodowe. Jestem z wykształcenia inżynierem, zawsze bardzo lubiłem matematykę i wyzwania związane z rozwiązywaniem zagadek logicznych. Być może dlatego giełda zauroczyła mnie od samego początku. Po skończeniu studiów pod koniec lat 80. pracowałem w instytucie naukowym związanym z techniką medyczną. Zarabiałem 15, a jak dobrze poszło to z premiami 20 dolarów miesięcznie. Z kolei cena metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym wynosiła wtedy 200 dolarów. Mówiąc krótko, perspektyw na to, że uda mi się kupić mieszkanie, nie było żadnych. Powstanie giełdy było dla mnie więc wyzwaniem, ale też i szansą. Zacząłem inwestować już od pierwszych sesji, najpierw w akcje pierwszych pięciu spółek, później w kolejne oferty publiczne. W momencie, w którym zacząłem inwestować swoje własne pieniądze, bardzo mnie to wszystko wciągnęło.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Od roku główne indeksy warszawskiej giełdy nie mogą się wyrwać z trendu bocznego. Jak jednak przekonuje Stanisław Waczkowski, wiceprezes Ipopema Securities, im dłużej trwa trend boczny tym lepiej
WYWIAD | ZBIGNIEW JUROSZEK z prezesem Atalu rozmawia Adam Roguski
WYWIAD | ZBIGNIEW JUROSZEK z przedsiębiorcą, inwestorem, prezesem Atalu i członkiem rady nadzorczej STS rozmawiał Adam Roguski
WYWIAD | JAKUB PATURALSKI, dyrektor polskiego oddziału X-Trade Brokers
WYWIAD | dr Andre Helin z prezesem BDO rozmawia Marek Kutarba
Zmarł Andrzej S. Nartowski – poinformowała jego rodzina za pomocą konta na Twitterze. Redakcja żegna błyskotliwego komentatora polskiej gospodarki.
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w Krakowie w wieku 79 lat Andrzej S. Nartowski – poinformowała rodzina na Twitterze.
Relacja zysku do ryzyka w funduszach obligacji krótkoterminowych jest już bardzo atrakcyjna. Z kolei na papiery długoterminowe jest jeszcze za wcześnie – mają podobną rentowność, ale dużo większe ryzyko – analizuje Jarosław Leśniczak, zarządzający TFI PZU.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas