Wyłudzają w ten sposób informacje o kartach płatniczych oraz dane uwierzytelniające do bankowości elektronicznej, jak i zachęcają do pobierania złośliwych aplikacji. W kwietniu 2024 roku przestępcy nadal wykorzystywali ten sposób działania – informuje CSIRT KNF. Publikowali reklamy na platformie Facebook oraz wysyłali wiadomości iMessage (funkcjonalność komunikatora opracowanego przez firmę Apple). Pod pretekstem rzekomej możliwości odebrania nagrody wyłudzali dane uwierzytelniające do bankowości elektronicznej oraz dane kart płatniczych. Wykorzystywali też wizerunek popularnych platform video, celem wyłudzania danych kart oraz danych logowania do kont streamingowych.
– tyle incydentów zgłosiła w 2023 r. CSIRT NASK, dwa razy więcej niż w roku 2022. Głównym zagrożeniem pozostaje phishing. Prognozy na rok 2024 przewidywały istotny wzrost
Znanym od miesięcy, lecz nadal bardzo popularnym scenariuszem przestępczym są fałszywe inwestycje. To schemat oszustwa, w którym cyberprzestępcy podszywają się pod znane osoby lub instytucje, celem nakłonienia potencjalnej ofiary do zainwestowania środków i otrzymania wysokiej stopy zwrotu. W rzeczywistości mają na celu narażanie ofiary na wysokie starty finansowe.
Czytaj więcej
Do końca kwietnia wartość depozytów terminowych gospodarstw domowych wzrosła zaledwie o 4,4 mld zł. To w dużej mierze efekt słabej oferty lokat – banki mają dużo pieniędzy klientów indywidualnych i nie są zainteresowane przyjmowaniem kolejnych.
Przestępcy nadal chętnie wykorzystują technologię deepfake do tworzenia materiałów oszukańczych. Wykorzystują wizerunki znanych osób, generując nagrania video na których przedstawiona jest treść zachęcająca do rzekomych inwestycji. W kwietniu 2024 roku zauważono, że przestępcy nakładają na nagrania modyfikacje graficzne. Działanie to może wynikać z chęci ukrycia nagrań przed detektorami implementowanymi na portalach społecznościowych.