Z realnymi stratami deponenci muszą się liczyć jeszcze długo

Ktoś, kto konsekwentnie zanosił co roku przez pięć lat do banku oszczędności i zakładał przeciętny roczny depozyt, stracił łącznie około jednej czwartej siły nabywczej swoich pieniędzy. Również przeciętne roczne lokaty zakładane w latach 2023–2024 nie pozwolą pokonać inflacji.

Publikacja: 19.07.2023 21:00

Z realnymi stratami deponenci muszą się liczyć jeszcze długo

Foto: Adobe Stock

Stopy procentowe spadną po wakacjach – nie mają wątpliwości już niemal wszyscy. Dawid Pachucki, główny ekonomista PZU, zauważa delikatnie: – Postępująca dezinflacja w warunkach niskiego momentum zmiany cen może jesienią otworzyć przestrzeń do przejścia z fazy utrzymywania stóp procentowych na obecnym poziomie na korygowanie ich wysokości nominalnej w dół.

Inflacja bazowa największy skok, tj. 1,4 pkt proc. m./m., odnotowała we wrześniu ub.r. W rezultacie to właśnie na koniec kwartału inflacja bazowa powinna spaść poniżej pułapu 10 proc. r./r. Dynamika CPI wartości jednocyfrowe osiągnie najpóźniej w tym samym momencie, w którym będzie otwierać drogę do powakacyjnych obniżek stóp procentowych – przewiduje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. Jego zdaniem za najbardziej prawdopodobny miesiąc na ich rozpoczęcie należy uznać październik. – Nie można jednak wykluczyć, że jeśli dynamika CPI newralgiczną w oczach większości w RPP barierę przełamie już w sierpniu, pierwsze cięcie będzie możliwe już we wrześniu.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Oszczędzanie
Obniżka stóp NBP coraz bliżej, podobnie jak depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Oszczędzanie
Przestępcy wyłudzają dane za pomocą kampanii phishingowych, podszywając się pod banki
Oszczędzanie
Klienci coraz częściej korzystają z płatności odroczonych
Oszczędzanie
Spada poparcie dla wprowadzenia euro wśród Polaków
Oszczędzanie
Inflacja pójdzie w dół, stopy NBP też. Czyli na pewno potanieją depozyty
Oszczędzanie
Bankowość mobilna coraz bardziej dominuje nad internetową