Zawiódł zawór bezpieczeństwa, strategia 60/40 nie wypaliła

W minionym roku portfele zawierające 60 proc. akcji i 40 proc. obligacji zanotowały 17-proc. stratę. To najgorszy wynik od 2008 roku, kiedy szalał światowy kryzys finansowy.

Publikacja: 30.04.2023 10:42

Zawiódł zawór bezpieczeństwa, strategia 60/40 nie wypaliła

Foto: Bloomberg

Wprawdzie jest nieprawdopodobne oby powtórzyło się to w obecnym roku, ale niektórzy stratedzy z Wall Street sugerują, aby inwestorzy na wszelki wypadek rozejrzeli się za alternatywnymi sposobami dywersyfikacji portfela, zważywszy na poziom zmienności na rynkach długu, podkreśla Bloomberg.

- Jesteśmy skłonni zróżnicować stabilizujący komponent w taki sposób, aby nie być nadmiernie uzależnionym od obligacji rządowych - zdradza Catherine Doyle, strateg Newton Investment Management.

Akcje stanowiące 60 proc. portfela mają zapewnić aprecjację kapitału, natomiast obligacje pełnią rolę zaworu bezpieczeństwa.

Aby to funkcjonowało zgodnie z oczekiwaniami korelacja między tymi aktywami musi być ujemna, zmienność obligacji zaś niska, a w każdym razie niższa aniżeli w przypadku akcji.

Specjaliści funduszu BlackRock Inc. uważają, że strategia 60/40 nie funkcjonuje w otoczeniu, gdzie istnieje prawdopodobieństwo, iż banki centralne będą podwyższać stopy procentowe aż do recesji by obniżyć inflację.

Ostatnie dane z USA usprawiedliwiają takie obawy, gdyż pokazują, iż inflacja przyspieszyła a wzrost gospodarki osłabł. Sytuacja w strefie euro wygląda podobnie.

Oszczędzanie
Obniżka stóp NBP coraz bliżej, podobnie jak depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Oszczędzanie
Przestępcy wyłudzają dane za pomocą kampanii phishingowych, podszywając się pod banki
Oszczędzanie
Klienci coraz częściej korzystają z płatności odroczonych
Oszczędzanie
Spada poparcie dla wprowadzenia euro wśród Polaków
Oszczędzanie
Inflacja pójdzie w dół, stopy NBP też. Czyli na pewno potanieją depozyty
Oszczędzanie
Bankowość mobilna coraz bardziej dominuje nad internetową