Dla 37 proc. młodych osób oszczędzanie jest zdecydowanie ważne, a dla 49 proc. raczej ważne. Raczej nieważne jest zaledwie dla 4 proc., zaś zdecydowanie nieważne dla 1 proc. – takie wyniki przynosi badanie przeprowadzone na przełomie roku przez SW Research na zlecenie PFR Portal PPK wśród przeszło 800 osób w wieku 18–35 lat.
Ci, którzy posiadają oszczędności, odkładają regularnie konkretne sumy pieniędzy lub odkładają to, czego nie wydadzą w ciągu miesiąca. Są i tacy, którzy oprócz odkładania pieniędzy co miesiąc, dodatkowo je inwestują. Pozwala to na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji (23 proc.), zabezpieczenia własnych pieniędzy na większe wydatki (18 proc.) i umożliwia zapewnienie dobrej przyszłości sobie i najbliższym. Jednak, co ciekawe, młodzi ludzie różnie rozumieją termin „oszczędzanie", chociaż dla większości (64 proc.) jest to odkładanie części zarobków na przyszłość. Ponad połowa respondentów uważa, że równie istotnymi formami oszczędzania są: porównywanie cen produktów przed kupnem (54 proc.), niemarnowanie jedzenia (44 proc.), kupowanie tylko tych ubrań, których naprawdę potrzebują (40 proc.) oraz kupowanie rzeczy na wyprzedażach, korzystanie z bonów rabatowych i promocji (39 proc.).
Cele oszczędzania są różne – jedni odkładają na dalszą przyszłość (54 proc.), inni na tzw. czarną godzinę (49 proc.), na swoje pasje (32 proc.), podróże (32 proc.) oraz na rodzinę i dzieci (26 proc.). Najczęstszymi motywacjami, które stoją za oszczędzaniem na dalszą przyszłość, są: chęć pozostania niezależnym/ą najdłużej jak to możliwe (49 proc.), chęć zabezpieczenia na wypadek utraty pracy (47 proc.).
Dość zaskakujące odpowiedzi przyniosły pytania o formy oszczędzania. Okazuje się bowiem, że respondenci najczęściej wymieniali konta oszczędnościowe i bieżące (45 i 40 proc.), trzymanie gotówki w tzw. skarpecie (32 proc.). Daleko za nimi znalazły się lokaty bankowe (13 proc.), inwestycje na giełdzie (10 proc.), PPK/PPE (7 proc.), IKE/IKZE (5 proc.) czy polisy ubezpieczeniowo-inwestycyjne (4 proc.).