Wśród zapewniających zysk lokat te najlepsze to promocje, wymagające na ogół zakładania rachunku. Oczywiście, są propozycje bez tego warunku – ale oferujące je Getin Bank i Idea Bank coraz bardziej obniżają oprocentowania, gdyż ich koszty odsetkowe niepomiernie wzrosły. Sektor finansowy dysponuje nadwyżką lokat i nawet przy zwiększonym popycie na kredyty banki nie będą zgłaszały zapotrzebowania na dodatkowe finansowanie.
Posiadacze depozytów to w dużej części osoby, których apetyt na ryzyko jest niewielki. Jednak w sytuacji, kiedy ich depozyty nie będą przynosić satysfakcjonujących zysków, od dawna szukają innych rozwiązań. Takich, które mogą przynieść wyższe zyski, a których ryzyko jest wciąż dla nich dopuszczalne. Najprostsze rozwiązania są dwa.
Lokata z funduszem
Fundusze inwestycyjne wciąż nie są pierwszym wyborem oszczędzających. Z danych Analiz.pl wynika, że na koniec ub.r. jednostki i certyfikaty w 20 monitorowanych towarzystwach posiadało ok. 2,3 mln osób (warto przy tym pamiętać, że jedna osoba może być klientem kilku TFI). Jedną z zachęt do inwestowania w fundusze, stosowaną przez banki, jest oferta lokat z funduszem/funduszami. Zasada jego działania polega na tym, że część pieniędzy (w różnych proporcjach – najczęściej 50/50, 25/75) trafia na lokatę o określonym terminie zapadalności, zazwyczaj oprocentowaną zdecydowanie powyżej średniej rynkowej. Wysoki procent ma stanowić zachętę dla klienta do kupna produktu, ale też równoważyć ryzyko związane z częścią inwestycyjną. To dlatego, że druga część pieniędzy trafia do wybranego przez klienta funduszu lub grupy subfunduszy.
Najlepszą obecnie propozycję ma Eurobank. Fundusz w Kapitalnym Duecie umożliwia zainwestowanie dowolnej kwoty (minimum 5 tys. zł), dzielonej po połowie pomiędzy czteromiesięczną lokatę, oprocentowaną w wysokości 5 proc., a subfundusze Amundi: Globalnych Perspektyw Dynamiczny lub Globalnych Perspektyw Umiarkowany. Korzystającym z tej oferty, jeśli nie są klientami banku, zakładane jest konto osobiste. Ale uwaga – po upływie terminu lokaty jest ona odnawiana na warunkach standardowej lokaty trzymiesięcznej, z oprocentowaniem 0,9 proc. dla kwot poniżej 10 tys zł i 1,1 proc. – dla kwot wyższych.