– Jak pokazało zlecone przez nas badanie, aż 34 proc. dzieci samodzielnie odłożyło całą sumę potrzebną na zakup wybranej przez nich rzeczy, a drugie tyle dokonało tego z niewielkim wsparciem rodziców, którzy dołożyli im brakującą kwotę. Tylko 9 proc. ankietowanych rodziców wskazało, że ich dzieci od razu wydają pieniądze otrzymywane w ramach kieszonkowego – komentuje Agnieszka Glińska-Pytlarz z Santandera, odpowiedzialna za program Finansiaki.
Najlepiej z oszczędzaniem radzą sobie nastolatki powyżej 15. roku życia. Ponad 40 proc. z nich potrafi oszczędzać na swoje cele. Dzieci w wieku od 8 do 14 lat również potrafią odkładać pieniądze, co pokrywa się z chęciami rodziców do uczenia ich oszczędzania – 93 proc. respondentów, którzy mają dzieci w tej grupie wiekowej, stara się motywować je do samodzielnego gromadzenia określonych kwot. Co ciekawe, aż 25 proc. najmłodszych dzieci (3–7 lat) potrafi już oszczędzić pieniądze na wybrany zakup.
Ponad połowa dzieci po 15. roku życia ma jakiś produkt finansowy – 88 proc. z nich korzysta z własnego konta w banku. Warto zwrócić uwagę, że również duża część młodszych dzieci (37 proc. dzieci z grupy wiekowej 8–14 lat) ma już własne produkty finansowe. Podobnie jak w przypadku starszych nastolatków, także 88 proc. dzieci poniżej 15. roku życia ma założone konto, a 53 proc. z tej grupy ma też własną kartę płatniczą.