81 proc. Polaków motywuje swoje dzieci do oszczędzania pieniędzy

Coraz więcej rodziców dostrzega, że umiejętność oszczędzania jest w życiu bardzo ważna i chce przekazywać tę wiedzę dalej. 81 proc. z nich zadeklarowało, że motywuje swoje dzieci do odkładania pieniędzy na ich własne cele – wynika z badania przeprowadzonego przez grupę IQS na zlecenie portalu edukacji finansowej Finansiaki, inicjatywy Santander Banku Polska.

Publikacja: 04.11.2021 05:12

81 proc. Polaków motywuje swoje dzieci do oszczędzania pieniędzy

Foto: Adobestock

– Jak pokazało zlecone przez nas badanie, aż 34 proc. dzieci samodzielnie odłożyło całą sumę potrzebną na zakup wybranej przez nich rzeczy, a drugie tyle dokonało tego z niewielkim wsparciem rodziców, którzy dołożyli im brakującą kwotę. Tylko 9 proc. ankietowanych rodziców wskazało, że ich dzieci od razu wydają pieniądze otrzymywane w ramach kieszonkowego – komentuje Agnieszka Glińska-Pytlarz z Santandera, odpowiedzialna za program Finansiaki.

Najlepiej z oszczędzaniem radzą sobie nastolatki powyżej 15. roku życia. Ponad 40 proc. z nich potrafi oszczędzać na swoje cele. Dzieci w wieku od 8 do 14 lat również potrafią odkładać pieniądze, co pokrywa się z chęciami rodziców do uczenia ich oszczędzania – 93 proc. respondentów, którzy mają dzieci w tej grupie wiekowej, stara się motywować je do samodzielnego gromadzenia określonych kwot. Co ciekawe, aż 25 proc. najmłodszych dzieci (3–7 lat) potrafi już oszczędzić pieniądze na wybrany zakup.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Oszczędzanie
Obniżka stóp NBP coraz bliżej, podobnie jak depozytów
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Oszczędzanie
Przestępcy wyłudzają dane za pomocą kampanii phishingowych, podszywając się pod banki
Oszczędzanie
Klienci coraz częściej korzystają z płatności odroczonych
Oszczędzanie
Spada poparcie dla wprowadzenia euro wśród Polaków
Oszczędzanie
Inflacja pójdzie w dół, stopy NBP też. Czyli na pewno potanieją depozyty
Oszczędzanie
Bankowość mobilna coraz bardziej dominuje nad internetową