Wstępne szacunki GUS pokazały październikowy wzrost cen na poziomie 17,9 proc. – Wzrost cen nie wyhamowuje, inflacja znajduje się na prostej drodze do przekroczenia poziomu 20 proc. w grudniu lub styczniu przyszłego roku – komentuje Paweł Majtkowski, analityk eToro w Polsce.
Czy to oznacza, że Rada Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu 9 listopada jednak podwyższy stopy? Według Majtkowskiego tak. – Szczególnie niepokojący dla RPP powinien być wzrost inflacji bazowej najprawdopodobniej do około 11 proc. To inflacja konsumencka z wyłączeniem jej najbardziej zmiennych wskaźników, czyli przede wszystkim cen żywności i surowców energetycznych. To właśnie na poziom inflacji bazowej wpływa polityka pieniężna – podkreśla.
Odsetki rosną wolniej…
A co w tej sytuacji z depozytami? W październiku banki wciąż jeszcze poprawiały ofertę depozytową, ale wzrost oprocentowania był najniższy od listopada 2021 roku – wynika z danych zebranych przez HRE Investments. Analitycy zauważają jednak, że oprocentowanie depozytów nie wzrasta już tak szybko, jak miało to miejsce wiosną czy wczesnym latem. – Największą poprawę można było odczuć w czerwcu, kiedy to oprocentowanie najlepszych depozytów poszło w górę o 1,3 pkt proc. Od tego momentu, choć zmiany szły w tym samym kierunku, to nie były one aż tak duże. W tym miesiącu średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło z 6,83 proc. do 6,89 proc. – podkreślają Bartosz Turek i Oskar Sękowski.
Czytaj więcej
W Systemie Dokumenty Zastrzeżone, który jest ogólnopolską bazą skradzionych i zagubionych dokumentów prowadzoną przez sektor bankowy w celu ochrony przed wyłudzeniami z użyciem kradzionej tożsamości, w III kwartale zastrzeżono 45 240 dokumentów, a ich łączna liczba wynosi już ponad 2,25 mln szt. – wynika z 51. raportu o dokumentach infoDOK, opublikowanego przez Związek Banków Polskich.