Przy pierwszych przymiarkach do tej zmiany brałem udział ponad 12 lat temu, pracując jeszcze w UKNF. Wtedy to przygotowaliśmy stosowny projekt ustawy, który trafił do Ministerstwa Finansów. Projekt ten doszedł nawet do Sejmu, ale wraz z końcem kadencji skończyło się życie owego projektu. Od tamtej pory wezwania nie miały już takiego szczęścia. Aż do roku 2020. Wtedy to Ministerstwo Finansów poddało pod ocenę organizacji rynku kapitałowego nowy projekt. Opinie organizacji były zapewne pozytywne (SEG-u co do zasady tak), gdyż projekt trafił do „warzywniaka", czyli projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego i ochrony inwestorów na tym rynku. Ostatecznie jednak pod ciężarem wielości zmian „warzywniak" utknął w Ministerstwie Finansów. Dla ministerstwa projektowane przepisy o wezwaniach były jednak tak ważne, że w styczniu br. wyłączono je z „warzywniaka" i przeniesiono do będącego na finiszu prac rządowych projektu ustawy o zmianie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: Ustawa). Prace parlamentarne potoczyły się wartko i 14 kwietnia br. prezydent podpisał Ustawę, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw 22 kwietnia 2022 r. W taki to sposób już po 12 latach od pierwszych przymiarek przepisy nowelizujące ustawę o ofercie w zakresie wezwań weszły w życie. A stało się to 30 maja 2022 r.
Próg przejęcia i sposób jego przekroczenia
Najważniejsza, ale też najbardziej kontrowersyjna zmiana dotyczy progu przejęcia. Poprzednio próg ten miał konstrukcję dwustopniową, niespotykaną na innych rynkach UE (33% – wezwanie do 66% i 66% – wezwanie do 100%). Sprawiało to wiele kłopotów w stosowaniu tych regulacji i powodowało, że pełna ochrona akcjonariuszy mniejszościowych pojawiała się dopiero przy progu 66%. Wprowadzenie jednego progu przejęcia zlikwidowało te niedogodności. Problematyczną jest natomiast jego wysokość – 50%, największa w UE. Tak ukształtowany próg przejęcia posiadają w swoich porządkach prawnych jedynie Litwa, Łotwa i Malta. Pozostałe państwa UE przyjęły próg w przedziale 25–33,3%. SEG w trakcie prac legislacyjnych, zarówno na poziomie ministerstwa, jak i parlamentu, postulowało o ustanowienie tego progu na poziomie 33%. Jest to próg, który w zdecydowanej większości spółek giełdowych jest wystarczający do przejęcia kontroli i lepiej chroni inwestora mniejszościowego niż próg 50%.
Mówiąc o progu przejęcia, nie sposób nie wspomnieć o sposobie jego przekroczenia. Ustawa wprowadziła zastąpienie wezwań uprzednich wezwaniami następczymi. Poprzednio, żeby przekroczyć próg, trzeba było co do zasady ogłosić wcześniej wezwanie. Po zmianie przepisów obowiązek ogłoszenia wezwania materializuje się po przekroczeniu progu przejęcia. Ustawa wprowadziła zatem procedurę wezwaniową o wiele bardziej przejrzystą oraz zlikwidowała obchodzenie dotychczasowych rozwiązań. Nagminne było bowiem przekraczanie progu wskutek nabycia pośredniego, a później ogłaszanie wezwania następczego. Dodatkowo w przypadku przekroczenia progu 33% nierzadko zdarzało się, że wezwanie było ogłaszane na ułamek procentu.
Wezwania dobrowolne
Na plus należy zaliczyć umożliwienie przeprowadzenia wezwania dobrowolnego (niewymuszonego przepisami), które może być ogłoszone nawet pod warunkami wskazanymi w Ustawie. Likwidacja cztery lata temu art. 72 ustawy o ofercie, spowodowała, że jeżeli inwestor (w tym spółka przeprowadzająca skupy akcji własnych) chciał kupić większy pakiet i złożyć ofertę całemu rynkowi, to nie pozostawało nic innego jak ogłoszenie publiczne i przeprowadzenie oferty poza regulacjami dot. wezwań. A to ograniczało ochronę drobnych inwestorów i było procesem o wiele bardziej skomplikowanym. Niestety, wprowadzona zmiana ograniczyła możliwość ogłoszenia wezwania dobrowolnego do przypadków wezwań na wszystkie pozostałe akcje i to notowane tylko na rynku regulowanym. W ten sposób wyłączono możliwość przeprowadzenia wezwania dobrowolnego na mniejszą liczbę akcji i wezwań dobrowolnych na akcje spółek notowanych na rynku NewConnect. Zapewne wielu inwestorów chciałoby skorzystać z możliwości nabycia większego pakietu akcji w drodze takich wezwań, chociażby wspomniane spółki przeprowadzające skup akcji własnych. Stąd też w pracach legislacyjnych SEG postulowało rozciągnięcie wezwań dobrowolnych również na wezwania na mniej niż wszystkie pozostałe akcje oraz na wezwania na rynku NewConnect.
Ustalanie ceny w przypadkach szczególnych
Ustawa zmierzyła się również z bolączką inwestorów mniejszościowych związaną z ustalaniem ceny w wezwaniach w przypadku pośredniego nabycia. Chodzi o przypadki, w których wzywający pośrednio nabywał wehikuł i płacił zbywcy tego wehikułu premię w stosunku do ceny minimalnej. Następnie ogłaszał wezwanie, w którym pozostałym akcjonariuszom płacił mniej – tylko cenę minimalną lub powiększoną o symboliczną premię. Po zmianie regulacji pośrednie nabycie akcji w okresie 12 miesięcy poprzedzających zawiadomienie o zamiarze ogłoszenia wezwania będzie wiązało się z koniecznością ustalania ceny minimalnej z wykorzystaniem firmy audytorskiej. Jej zadaniem będzie wycena wehikułu i pośrednio akcji spółki. Jeżeli UKNF będzie miał wątpliwość co do ceny ustalonej w ten sposób, będzie mógł ją zweryfikować, powołując do tego celu innego audytora.