Nowelizacja wezwań – przepisy intertemporalne

W poniedziałek 30 maja 2022 r. weszły w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw w zakresie nowelizacji ustawy o ofercie publicznej („nowelizacja").

Aktualizacja: 26.06.2022 15:12 Publikacja: 26.06.2022 14:24

Piotr Wojnar, adwokat, Partner Zarządzający w Kancelarii act BSWW legal & tax

Piotr Wojnar, adwokat, Partner Zarządzający w Kancelarii act BSWW legal & tax

Foto: materiały prasowe

Łukasz Świątek; adwokat, Starszy prawnik w Kancelarii act BSWW legal & tax

Łukasz Świątek; adwokat, Starszy prawnik w Kancelarii act BSWW legal & tax

materiały prasowe

W szczególności, z punktu widzenia rynku kapitałowego, w życie weszły długo oczekiwane przepisy dotyczące zasad przeprowadzania wezwań do zapisywania się na sprzedaż akcji spółek publicznych.

Najistotniejsza zmiana to wprowadzenie przez ustawodawcę zamiast dotychczasowych progów 33 i 66 proc. jednego progu – 50 proc. w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu spółki, od którego zależy obowiązek przeprowadzenia wezwania na sprzedaż akcji spółki. Jednocześnie zniesiono obowiązek przeprowadzenia wezwań uprzednich, a jedynym obowiązkiem ciążącym na nabywcy akcji jest obowiązek przeprowadzenia wezwania następczego, dopiero po przekroczeniu 50 proc. w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

Szczególną uwagę należy zwrócić na przepisy intertemporalne, które będą miały istotny wpływ na transakcje na rynku public M&A w najbliższych miesiącach, czy na zdarzenia prawne, w wyniku których dochodzić może do istotnych zmian w zakresie wysokości posiadanego ogólnego procentu w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu spółki, takich jak chociażby podwyższenie kapitału zakładowego. Za podstawową zasadę ustawodawca uznał stosowanie dotychczasowych przepisów do zdarzeń występujących przed dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów.

Przedmiotową kwestię reguluje art. 28 nowelizacji:

1) do wezwań ogłoszonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji zastosowanie znajdą przepisy dotychczas obowiązujące – czyli jeżeli wezwanie rozpoczęło się przed 30 maja, a rozliczenie wezwania następuje już pod rządami nowych przepisów, stosuje się przepisy dotychczasowe;

2) podobnie będzie w przypadku, gdy obowiązek wezwania powstał w czasie obowiązywania dotychczasowych przepisów, jednak wezwanie ogłaszane jest po wejściu w życie znowelizowanych przepisów ustawy o ofercie publicznej – również w tym wypadku zastosujemy przepisy w dotychczasowym brzmieniu;

3) w sytuacjach, w których przed dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów ustawy o ofercie publicznej podjęte zostały przez spółkę działania mające na celu podwyższenie kapitału zakładowego, w wyniku którego w dotychczasowym stanie prawnym nie powstałby obowiązek ogłoszenia wezwania, obowiązek ogłoszenia wezwania wynikający ze zwiększenia udziału w ogólnej liczbie głosów w spółce publicznej powstanie, gdy dojdzie do kolejnego zwiększenia tego udziału, ale rozwiązanie to dotyczyć będzie wyłącznie sytuacji, w których zgłoszenie tego podwyższenia do sądu rejestrowego nastąpiło przed dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów ustawy o ofercie publicznej oraz dotyczy wyłącznie przypadków zwykłego podwyższenia kapitału zakładowego, przez co nie ma zastosowania do objęcia akcji w granicach kapitału docelowego lub warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego;

4) last but not least, w przypadku akcjonariusza mającego w dniu wejście w życie nowelizacji, a więc 30 maja 2022 r., większościowy udział w ogólnej liczbie głosów w spółce publicznej stanowiący więcej niż 50 oraz nie więcej niż 66 proc. ogólnej liczby głosów – obowiązek przeprowadzenia wezwania powstanie, jeżeli nastąpi dalsze zwiększenie udziału w ogólnej liczbie głosów w spółce publicznej – obowiązek ten dotyczy również sytuacji, w której:

¶ akcjonariusz w wyniku wezwań ogłoszonych na podstawie dotychczasowych przepisów art. 73 ust. 1 albo art. 73 ust. 2 pkt 1 ustawy o ofercie publicznej (wezwania do 66 proc.), ale zakończonych po wejściu w życie znowelizowanych przepisów ustawy o ofercie publicznej, przekroczy w wyniku tego wezwania próg 50 proc. ogólnej liczby głosów w spółce publicznej;

¶ przed ogłoszeniem wezwania, o którym mowa w art. 73 ust. 2 pkt 1 ustawy o ofercie publicznej w brzmieniu dotychczasowym, akcjonariusz lub podmiot, który pośrednio nabył akcje, posiadał w dniu wejścia w życie znowelizowanych przepisów ustawy o ofercie publicznej ponad 50 proc. ogólnej liczby głosów w spółce publicznej.

Co istotne, w sytuacjach opisanych w pkt 4 obowiązek ogłoszenia wezwania na pozostałe akcje spółki nie ma terminu końcowego, powstaje bez znaczenia na podstawę zwiększenia, nawet w przypadku zwiększenia udziału o jeden głos, a przed obowiązkiem ogłoszenia wezwania nie będzie można się uchronić poprzez zbycie akcji powodujące zejście poniżej progu 50 proc., odmiennie od zasad obowiązujących przed nowelizacją.

Podobną logikę ustawodawca zastosował do postępowań oraz sankcji w sprawach wynikających z wezwań ogłoszonych na podstawie art. 11a ust. 9, art. 73 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, art. 74 ust. 1 i 2, art. 90a ust. 1 i art. 91 ust. 5 ustawy zmienianej w art. 11, w brzmieniu dotychczasowym, co do których również stosuje się przepisy dotychczasowe, podobnie jak w przypadku żądań sprzedaży akcji w ramach przymusowego wykupu, o których mowa w art. 82 oraz art. 83 ustawy o ofercie publicznej.

Czy przepisy intertemporalne przewidują wszystkie możliwe scenariusze? Z literalnego brzmienia art. 28 ust. 1 nowelizacji wynikałoby, że jeżeli 30 maja br. nie doszło jeszcze do wydania akcji lub przekazania środków pieniężnych w rozliczeniu wezwania, do takiego wezwania należałoby stosować przepisy wynikające z nowelizacji. Na pytanie, czy ten oraz ewentualne inne przypadki, które wymknęły się ustawodawcy w ramach tworzenia przepisów intertemporalnych, będą stanowić istotne zagadnienie dla uczestników rynku, jak zwykle odpowie nieznający nudy polski rynek publiczny.

Inwestycje
Przewodnicząca ESMA: Europa musi wesprzeć obywateli w inwestowaniu na przyszłość
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Inwestycje
Złoto po 3000 dolarów za uncję w 2025 roku?
Inwestycje
Daniel Kostecki, CMC Markets: Spadki na GPW nawet do końcówki 2025 r.
Inwestycje
Sobiesław Kozłowski, Noble Securities: Rośnie ryzyko korekty na Wall Street
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Inwestycje
Piotr Kuczyński, DI Xelion: W USA możliwy jest wzrost inflacji
Inwestycje
Janusz Jankowiak: Inwestorzy słyszą co innego niż wyborcy