Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.12.2019 17:42 Publikacja: 18.12.2019 22:00
Andrzej Knap prezes Zarządu Unicomp-WZA
Foto: Archiwum
Dlaczego nadchodzący sezon zwyczajnych walnych zgromadzeń będzie szczególnie istotny?
Każdy sezon zwyczajnych walnych zgromadzeń następujący po nowelizacjach ustawy o ofercie publicznej i nowelizacjach kodeksu spółek handlowych nakładających nowe obowiązki na spółki publiczne jest szczególny, ponieważ wiąże się z reguły ze zmianami w sposobie funkcjonowania lub organizacji spółek. Zmiany obowiązujących ustaw i wynikające z nich nowe obowiązki wiążą się z kolei z koniecznością podjęcia przez walne zgromadzenia spółek określonych uchwał sankcjonujących nowy porządek prawny. I tak w związku z nowelizacjami wyżej wymienionych ustaw z roku 2019 do 30 czerwca 2020 roku, czyli końca bieżącego sezonu zwyczajnych walnych zgromadzeń, spółki będą musiały podjąć uchwały między innymi w zakresie polityki wynagrodzeń organów spółki oraz dematerializacji akcji i wprowadzenia rejestru akcjonariuszy i ich identyfikacji, a także wyboru podmiotu prowadzącego tenże rejestr. Podjęcie wymienionych uchwał jest obligatoryjne dla określonych spółek, tak więc wymusza wykonanie przez zaangażowane w organizację walnego zgromadzenia poszczególne działy organizacyjne tych spółek dodatkowych prac i procesów przygotowawczych, czyniąc tym samym nadchodzący sezon walnych zgromadzeń szczególnie ważnym i innym w swoim zakresie od sezonu standardowego. W następstwie ważności spraw, które będą procedowane, może wzrosnąć zainteresowanie akcjonariuszy tegorocznymi walnymi zgromadzeniami, co może spowodować większą frekwencję na tych zgromadzeniach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Blady strach w związku z wprowadzeniem ceł ustąpił miejsca euforii po ich zawieszeniu. Jak długo inwestorzy i same przedsiębiorstwa będą w stanie w tych warunkach wytrzymać? Trudno powiedzieć. Szkody wywołane polityką Trumpa już są realne.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Przez cła Donalda Trumpa na giełdach, w ostatnim czasie, polała się krew. Inwestorzy zastanawiają się co zrobić z akcjami. Eksperci podpowiadają, jak zachować się w czasie paniki rynkowej i na co zwrócić uwagę.
Perspektywa szybszego i głębszego spadku stóp procentowych w Polsce ma oczywiście znaczenie dla banków, ale ostatnia przecena w głównej mierze jest pochodną tematu wojny celnej – mówi Michał Fidelus, analityk BM Pekao.
Dopóki „kurz bitewny” na dobre nie opadnie, ciężko jest spodziewać się mocnego odbicia indeksów w Stanach Zjednoczonych czy też w Europie – mówi Tymoteusz Turski, analityk XTB.
Krótkoterminowo mój optymizm rynkowy nieco przygasł, ale w średnim i długim terminie nadal jestem optymistą. Po takich spadkach, indeksy, szczególnie w USA, będą miały z czego odbijać w górę – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Od strony fundamentalnej akcje spółek notowanych na GPW mimo wzrostów nie są drogie. WIG ma szanse dojść do magicznej bariery 100 tys. pkt, a nawet ją przebić o kilka procent pod pewnymi warunkami – mówi Sebastian Buczek, prezes i założyciel Quercus TFI.
30 maja weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące wezwań. Jest to rewolucja, bo żegnamy się z progami 33 proc. i 66 proc., a w ich miejsce wchodzi próg 50 proc.
Po prawie 18 latach obowiązywania poprzedniego systemu ogłaszania i przeprowadzania wezwań do zapisywania się na sprzedaż akcji, czyli przepisów implementujących dyrektywę Takeover bids, polski ustawodawca zdecydował się na gruntowną ich przebudowę. Nowe regulacje obowiązują od 30 maja br.
Nastroje zarówno na rynkach akcji, jak i obligacji nie są dobre. Nie tylko w Polsce, także na świecie. Wszyscy czekają na kolejne ruchy banków centralnych.
W poniedziałek 30 maja 2022 r. weszły w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw w zakresie nowelizacji ustawy o ofercie publicznej („nowelizacja").
Cena za akcję w wezwaniu ogłaszanym zgodnie z nowymi regulacjami w dalszym ciągu nie musi być wartością godziwą.
Rada Polityki Pieniężnej ostatnio co miesiąc podwyższa stopy procentowe. Ministerstwo Finansów uatrakcyjniło oprocentowanie obligacji oszczędnościowych. Do wyścigu włączają się banki, ale najlepsze lokaty to oferty promocyjne, na ogół na krótki okres. Zdecydowanie w tyle pozostają konta oszczędnościowe, choć są wyjątki.
W czasach wysokiej inflacji trzeba myśleć głównie o ochronie wartości pieniędzy. Można nie zarabiać, ale nie powinno się tracić. Szansę na to dają mieszkania, lokale, działki.
Podobnych pytań, ważnych przy podejmowaniu decyzji finansowych, jest wiele. Kiedy warto zdecydować się na kredyt mieszkaniowy ze stałym oprocentowaniem? Czy zawsze lokata z wyższą stawką jest lepsza? Dlaczego obligacje skarbowe mogą przynosić tak duże straty? Odpowiedzi nie zawsze są proste.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas