Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.12.2019 17:42 Publikacja: 18.12.2019 22:00
Andrzej Knap prezes Zarządu Unicomp-WZA
Foto: Archiwum
Dlaczego nadchodzący sezon zwyczajnych walnych zgromadzeń będzie szczególnie istotny?
Każdy sezon zwyczajnych walnych zgromadzeń następujący po nowelizacjach ustawy o ofercie publicznej i nowelizacjach kodeksu spółek handlowych nakładających nowe obowiązki na spółki publiczne jest szczególny, ponieważ wiąże się z reguły ze zmianami w sposobie funkcjonowania lub organizacji spółek. Zmiany obowiązujących ustaw i wynikające z nich nowe obowiązki wiążą się z kolei z koniecznością podjęcia przez walne zgromadzenia spółek określonych uchwał sankcjonujących nowy porządek prawny. I tak w związku z nowelizacjami wyżej wymienionych ustaw z roku 2019 do 30 czerwca 2020 roku, czyli końca bieżącego sezonu zwyczajnych walnych zgromadzeń, spółki będą musiały podjąć uchwały między innymi w zakresie polityki wynagrodzeń organów spółki oraz dematerializacji akcji i wprowadzenia rejestru akcjonariuszy i ich identyfikacji, a także wyboru podmiotu prowadzącego tenże rejestr. Podjęcie wymienionych uchwał jest obligatoryjne dla określonych spółek, tak więc wymusza wykonanie przez zaangażowane w organizację walnego zgromadzenia poszczególne działy organizacyjne tych spółek dodatkowych prac i procesów przygotowawczych, czyniąc tym samym nadchodzący sezon walnych zgromadzeń szczególnie ważnym i innym w swoim zakresie od sezonu standardowego. W następstwie ważności spraw, które będą procedowane, może wzrosnąć zainteresowanie akcjonariuszy tegorocznymi walnymi zgromadzeniami, co może spowodować większą frekwencję na tych zgromadzeniach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koniunktura na rynku akcji będzie zależała od kolejnych decyzji Trumpa. Gdyby rozpoczął wojnę celną to podniesie ona inflację. No i wtedy zacząłby się problem. Ale ja nie wierzę w rozpętanie wojny handlowej - mówi Piotr Kuczyński analityk DI Xelion.
– Będąc początkującym inwestorem, chciałbym znaleźć instrument, który pozwoli nie przejmować się tym, kto jest prezydentem, czy będzie wojna handlowa. Wtedy bym wybrał uniwersalny ETF – mówi Michał Wojciechowski, wicedyrektor biura maklerskiego mBanku.
Część towarzystw funduszy inwestycyjnych, biur maklerskich czy firm doradczych już opublikowała swoje tegoroczne prognozy albo zrobi to lada moment. W poniższej tabeli prezentujemy nasze zestawienie oczekiwań wobec kilku głównych klas aktywów.
Inflacja przestaje już być zmorą oszczędzających, ale banki wciąż nie rozpieszczają klientów depozytami. W takich okolicznościach warto rozejrzeć się za papierami dłużnymi. Jak wygląda dziś rynek obligacji skarbowych i korporacyjnych i jakie oferuje oprocentowanie?
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Wysoka zmienność powróciła na rynek gazu ziemnego. Jego notowania znów znalazły się powyżej poziomu 4 USD za 1 mln BTU (jednostka energii – British Thermal Unit). W poniedziałek w pewnym momencie cena rosła o około 10 proc. i doszła nawet do poziomu 4,3 USD, osiągając najwyższą od ponad dwóch lat.
Ropa naftowa zalicza imponujący początek roku. Jej notowania w 2025 r. urosły już o prawie 7 proc. W poniedziałek cena ropy odmiany WTI znalazła się powyżej 77 USD za baryłkę, a odmiany Brent przebiła nawet 81 USD i był to kolejny dzień wzrostów w wykonaniu „czarnego złota”.
30 maja weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące wezwań. Jest to rewolucja, bo żegnamy się z progami 33 proc. i 66 proc., a w ich miejsce wchodzi próg 50 proc.
Po prawie 18 latach obowiązywania poprzedniego systemu ogłaszania i przeprowadzania wezwań do zapisywania się na sprzedaż akcji, czyli przepisów implementujących dyrektywę Takeover bids, polski ustawodawca zdecydował się na gruntowną ich przebudowę. Nowe regulacje obowiązują od 30 maja br.
Nastroje zarówno na rynkach akcji, jak i obligacji nie są dobre. Nie tylko w Polsce, także na świecie. Wszyscy czekają na kolejne ruchy banków centralnych.
W poniedziałek 30 maja 2022 r. weszły w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz niektórych innych ustaw w zakresie nowelizacji ustawy o ofercie publicznej („nowelizacja").
Cena za akcję w wezwaniu ogłaszanym zgodnie z nowymi regulacjami w dalszym ciągu nie musi być wartością godziwą.
Rada Polityki Pieniężnej ostatnio co miesiąc podwyższa stopy procentowe. Ministerstwo Finansów uatrakcyjniło oprocentowanie obligacji oszczędnościowych. Do wyścigu włączają się banki, ale najlepsze lokaty to oferty promocyjne, na ogół na krótki okres. Zdecydowanie w tyle pozostają konta oszczędnościowe, choć są wyjątki.
W czasach wysokiej inflacji trzeba myśleć głównie o ochronie wartości pieniędzy. Można nie zarabiać, ale nie powinno się tracić. Szansę na to dają mieszkania, lokale, działki.
Podobnych pytań, ważnych przy podejmowaniu decyzji finansowych, jest wiele. Kiedy warto zdecydować się na kredyt mieszkaniowy ze stałym oprocentowaniem? Czy zawsze lokata z wyższą stawką jest lepsza? Dlaczego obligacje skarbowe mogą przynosić tak duże straty? Odpowiedzi nie zawsze są proste.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas