Najważniejszy wskaźnik koniunktury na giełdzie w Wiedniu ? ATX ? wzrósł od dołka z połowy września 2002 r. o ok. 35%. Podobny wzrost odnotował także ATX Prime, skupiający spółki o największej kapitalizacji i obrotach. Bardzo dużo zyskały wyrażone w dolarach i w euro indeksy, skupiające największe spółki poszczególnych krajów naszego regionu Europy, notowane na rynku CECE, tzn. polski PTX, czeski CTX i węgierski HTX. ? Nasz główny indeks ATX zachowuje się lepiej od większości indeksów światowych już od kilku lat. Dzięki sporym wzrostom z ostatnich miesięcy oraz kilku IPO kapitalizacja naszego rynku wynosi obecnie prawie 40 mld euro. Przewidujemy, że do 2006 r. będzie to 50 mld euro ? mówi Ingrid Janusch, odpowiedzialna za kontakty Wiener Boerse z mediami.
Rośnie zaufanie inwestorów...
Tak znaczącą poprawę sytuacji na austriackiej giełdzie tłumaczy się przede wszystkim wzrostem zainteresowania lokatami w papiery wartościowe ze strony inwestorów indywidualnych, ale także instytucji. Niedawna druga emisja akcji tutejszej spółki z sektora przemysłu ciężkiego, Voestalpine zakończyła się ponadtrzykrotną nadsubskrypcją. ? Debiut Banku Austria Creditanstalt uważamy również za duży sukces. Zainteresowanie tą ofertą było ogromne ? twierdzi Ingrid Janusch.
...i liczba debiutów
Z poprawy nastrojów wśród inwestorów na giełdzie w Wiedniu postanowili także skorzystać emitenci, którzy wcześniej ze względu na dekoniunkturę nie mogli zdecydować się na uplasowanie swoich papierów na rynku. Podczas gdy w 2002 r. na Wiener Boerse miały miejsce zaledwie trzy debiuty, do połowy września br. było ich już cztery. ? Faktycznie mamy ostatnio do czynienia ze wzrostem zainteresowania emitentów naszą giełdą. Wynika to jednak nie tylko z samego wzrostu kursów, lecz także z przejęć, jakich dokonaliśmy, i dobrej współpracy z emitentami ? uważa Ingrid Janusch.