Paweł Cylkowski

Zielone światło dla funduszy hedgingowych

Od początku roku obowiązują w Niemczech nowe przepisy dotyczące działalności funduszy hedgingowych. Znacząco zliberalizowały one tę część rynku funduszy inwestycyjnych. Według szacunków Bundesverband Alternative Investments (BAI), w ciągu najbliższych 2 lat do niemieckiego sektora funduszy hedgingowych może napłynąć - głównie ze strony inwestorów instytucjonalnych, ale nie tylko - nawet 50 mld euro.

Commerzbank może nie przejąć BHF Banku

Frankfurcki bank BHF, należący do holenderskiej grupy ING, może nie zostać sprzedany Commerzbankowi. Znaleźli się bowiem inni chętni do jego przejęcia. Na rynku mówi się, że Commerzbank wcale nie jest mile widziany jako nowy inwestor strategiczny BHF.

TUI może wypaść z DAX

Akcje biura podróży TUI mogą wypaść ze składu najważniejszego niemieckiego indeksu giełdowego - DAX - przy najbliższej jego zmianie, która nastąpi we wrześniu - wynika z raportu opublikowanego przez Deutsche Boerse. Postbank, który niedawno zadebiutował na rynku, również raczej nie znajdzie się w głównym wskaźniku.

Commerzbank porzucił globalne ambicje

Zakończenie restrukturyzacji personalnej firmy i koncentrację na wyniku finansowym w bieżącym roku - zapowiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Handelsblatt" Mehmet Dalman - członek zarządu Commerzbanku, odpowiedzialny za bankowość inwestycyjną. Zarząd szuka także nisz rynkowych, na których można by skoncentrować działalność w przyszłości.

Deutsche Boerse doczekała się debiutów

W tym tygodniu na giełdzie we Frankfurcie zadebiutowała spółka Mifa Mitteldeutsche Fahrradwerke, zajmująca się produkcją rowerów. Jest to pierwsza pierwotna oferta publiczna (IPO) na Deutsche Boerse od prawie dwóch lat. Dzisiaj do obrotu wchodzi kolejna firma - Wincor.

Obawy o budżet i rynek pracy

Mimo podniosłego nastroju i hucznych obchodów uroczystości rozszerzenia Unii Europejskiej o 10 państw, w społeczeństwie niemieckim panuje dużo niepewności co do kosztów, jakie mogą ponieść w związku z tym Niemcy. Obawy dotyczą przede wszystkim budżetu Unii oraz rynku pracy. Szanse widzą natomiast przede wszystkim firmy lokujące kapitał, jak np. towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Kraj za drogi dla przedsiębiorców

1400 miejsc pracy traci dziennie niemiecka gospodarka - szacuje niemiecka izba handlowa DIHK (Deustcher Industrie- und Handelskammer).

Certyfikaty w cenie

Rynek certyfikatów przeżywa w Niemczech w ostatnich miesiącach prawdziwą hossę. Dotyczy to szczególnie największego rynku tych produktów, czyli Stuttgarter Boersensegment Euwax. Jak twierdzi większość specjalistów, świadczy to o zmianie nastawienia inwestorów na rynku kapitałowym w długim terminie na pozytywny.

Duże rynki pracują więcej

Okresy wolne od handlu na giełdach wypadają w najróżniejsze dni, w zależności od kraju, świąt, jakie tam się obchodzi, i tradycji. Na całym świecie istnieją cztery najważniejsze okresy, kiedy prawie wszystkie parkiety są pozamykane. Należy do nich oczywiście także Boże Narodzenie. Uwagę zwraca fakt, że duże giełdy są o wiele bardziej "pracowite" od swoich mniejszych konkurentów.

Austriacy nie boją się polsko-węgierskiej fuzji

Z Wolfgangiem Ruttenstorferem, prezesem OMV rozmawia Paweł Cylkowski