Po rosyjskiej agresji na Ukrainę w Polsce radykalnie wzrosła liczba spółek z ukraińskim kapitałem i jednoosobowych działalności gospodarczych zarejestrowanych przez Ukraińców. – Stanowiły one aż 54 proc. jednoosobowych firm założonych w ubiegłym roku przez cudzoziemców – zwracała uwagę Anna Szymańska, analityk zespołu foresightu gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym, przedstawiając we wtorek wyniki raportu PIE pt. „Ukraińskie firmy w Polsce po wybuchu wojny w 2022 r.”. Analityk PIE podała też najnowsze dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, według których w ubiegłym roku zarejestrowano w Polsce prawie 21 tysięcy ukraińskich firm, w tym 4,8 tys. spółek z ukraińskim kapitałem i 15,9 tys. jednoosobowych firm założonych przez przedsiębiorców z Ukrainy. Większość z nich (3,6 tys. spółek i 10,2 tys. jednoosobowych firm) powstała między styczniem a wrześniem 2022 r., a największy skok nastąpił w pierwszych tygodniach od rosyjskiej inwazji; w kwietniu 2022 r. takich firm na polskim rynku było już 4,5 razy więcej niż w styczniu.
– Polska, m.in. ze względu na swoje położenie geograficzne i bliskość kulturową, stała się dla firm z Ukrainy naturalnym logistycznym i organizacyjnym hubem, a być może miejscem dalszego rozwoju – oceniają autorzy raportu. Jak wynika z badania PIE, które objęło 80 ukraińskich przedsiębiorców, dla większości z nich powodem założenia biznesu w Polsce była konieczność pozyskania środków na utrzymanie siebie i rodziny. Co drugi próbuje zaś kontynuować u nas działalność prowadzoną przed wybuchem wojny w Ukrainie.
Założone w 2022 r. jednoosobowe ukraińskie biznesy (41 proc. z nich zarejestrowały kobiety) działają najczęściej w budownictwie, w IT oraz w usługach. Wśród spółek największa grupa (ponad jedna piąta) zajmuje się handlem, niewiele mniej budownictwem, a 14 proc. działa w branży TSL. Aż 66 proc. ankietowanych ukraińskich przedsiębiorców zamierza nadal działać w Polsce, niezależnie od rozwoju sytuacji w Ukrainie. – Większość badanych zamierza rozwijać współpracę z polskimi partnerami. Przedsiębiorcy ukraińscy w Polsce chcą też uczestniczyć w przyszłej odbudowie Ukrainy – zaznacza Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego PIE.