Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.02.2025 21:07 Publikacja: 10.01.2023 21:00
Foto: Adobe Stock
Po rosyjskiej agresji na Ukrainę w Polsce radykalnie wzrosła liczba spółek z ukraińskim kapitałem i jednoosobowych działalności gospodarczych zarejestrowanych przez Ukraińców. – Stanowiły one aż 54 proc. jednoosobowych firm założonych w ubiegłym roku przez cudzoziemców – zwracała uwagę Anna Szymańska, analityk zespołu foresightu gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym, przedstawiając we wtorek wyniki raportu PIE pt. „Ukraińskie firmy w Polsce po wybuchu wojny w 2022 r.”. Analityk PIE podała też najnowsze dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, według których w ubiegłym roku zarejestrowano w Polsce prawie 21 tysięcy ukraińskich firm, w tym 4,8 tys. spółek z ukraińskim kapitałem i 15,9 tys. jednoosobowych firm założonych przez przedsiębiorców z Ukrainy. Większość z nich (3,6 tys. spółek i 10,2 tys. jednoosobowych firm) powstała między styczniem a wrześniem 2022 r., a największy skok nastąpił w pierwszych tygodniach od rosyjskiej inwazji; w kwietniu 2022 r. takich firm na polskim rynku było już 4,5 razy więcej niż w styczniu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Błędy w polityce pieniężnej podkopały wiarygodność NBP. To sprawiło, że inflacja była i wciąż jest taka wysoka – mówi dr Wojciech Paczos z Cardiff University.
W 2025 roku stopa referencyjna NBP spadnie do 5 proc., w 2026 do 3,25 proc., a w 2027 do 3 proc. – przewidują analitycy S&P Global Ratings. W tym roku niższe stopy niż Polska będą miały Węgry.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło w styczniu o 9,2 proc. rok do roku, najmniej od ponad trzech lat - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zatrudnienie stopniało zaś przez rok o 0,9 proc.
Produkcja przemysłowa w styczniu w Polsce spadła o 1 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Po raz pierwszy od ponad roku na plusie (4,3 proc. r./r.) znalazła się zaś dynamika produkcji budowlano-montażowej.
Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych spadła o 1% r/r w styczniu 2025 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,3%.
Polska zajęła dalekie 32. miejsce w rankingu Soft Power Index, badającym miękką siłę danego kraju. Mimo rozpętania wojny wyprzedza nas Rosja, ale niespodzianek jest więcej.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Imigranci z Ukrainy są bardzo aktywni na polskim rynku pracy – wskazuje Narodowy Bank Polski.
Widzimy, że rośnie optymizm, ale rośnie z pewną dozą dystansu, to jeszcze nie hurraoptymizm i przekonanie, że wszystko jest już świetnie – mówi Paweł Śliwowski p.o. dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Firmy zaczynają robić plany inwestycyjne.
Tarcze finansowe PFR uratowały przed skutkami pandemii dużą liczbę firm i miejsc pracy, podbiły wyniki naszej gospodarki i były bardziej efektywne niż rozwiązania stosowane w innych krajach – przekonuje PIE. – Przydałaby się niezależna ocena – komentują eksperci.
Większość firm nie inwestowała w ciągu kwartału. Połowa sprzedała mniej towarów i usług w styczniu, ale także w przypadku ponad 40 proc. zamówienia są niższe.
Dotychczas napływ uchodźców nie zwiększył popytu obywateli Ukrainy na bankowe produkty pożyczkowe. Ale może się to zmienić w tym roku.
W krótkim terminie pomoc dla uchodźców z Ukrainy jest sporym obciążeniem dla finansów publicznych Polski. Na dłuższą metę będzie jednak animowała naszą gospodarkę.
Uchodźcy z Ukrainy, którzy podjęli w Polsce pracę, częściej chcą u nas zostać na dłużej, także na stałe.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas