Reklama
Rozwiń

Wiceprezes Lotosu: w tym roku planujemy dokonanie pierwszego odwiertu poszukiwawczego na Litwie

Wiceprezes Lotosu: w tym roku planujemy dokonanie pierwszego odwiertu poszukiwawczego na Litwie

Aktualizacja: 18.02.2017 07:03 Publikacja: 24.03.2012 14:00

Mariusz Machajewski, wiceprezes Lotosu, na pytanie o poziom inwestycji w wydobycie gazu łupkowego, odpowiedział:

– Nie dysponujemy koncesjami lądowymi w Polsce. Zarządzamy koncesjami morskimi, a tam poszukiwanie ekonomiki wydobycia jest dużo trudniejsze niż na koncesjach lądowych. Będziemy prowadzili jednak poszukiwania przy okazji realizacji innych celów związanych z wydobyciem konwencjonalnym gazu i ropy. Jeśli chodzi o gaz łupkowy, w tym roku planujemy dokonanie pierwszego odwiertu poszukiwawczego na Litwie. Nakłady na poszukiwania nie są potężne, jest to kilkadziesiąt mln zł. Późniejsze nakłady na wydobycie uzależniamy od wyników poszukiwań.

 

Czy LOTOS planuje sprzedaż zapasów obowiązkowych w tym roku? Na taki ruch już jakiś czas temu zdecydował się PKN. Pomogłoby to spółce w zmniejszeniu bardzo wysokiej dźwigni finansowej.

 

– Nie mamy takich intencji. Wiemy, że są firmy, które dokonują czasowej odsprzedaży tych zapasów. Nie zdejmuje to jednak ciężaru z firmy. Taka transakcja pomaga na jakiś czas, głównie jeśli chodzi o prezentację księgową.  Analizowaliśmy tego typu transakcje w ubiegłym roku i z punktu widzenia finansowego, były mniej atrakcyjne, niż sposób w jaki finansujemy zapasy w tej chwili. Faktycznie, mogłoby to czasowo poprawić strukturę finansowania spółki, ale w sensie kosztowym byłoby droższe. Nie mamy formalnych ograniczeń odnoszących się do struktury bilansu, więc nie mamy innej motywacji niż czysto ekonomiczna. Ale rynek jest na tyle dynamiczny, że nie wykluczamy ponownego przeanalizowania takiego działania w przyszłości - powiedział wiceprezes Lotosu.

Giełda
Równość impulsów
Giełda
Korekta dotarła na Wall Street
Giełda
Remisowe zakończenie tygodnia
Giełda
Korekta może się dopiero rozwijać
Giełda
Popyt wciąż bardzo nieśmiały
Giełda
Nietypowo mocny luty