Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.03.2018 04:04 Publikacja: 19.03.2018 04:04
Rokita trafia ostatnio z publicznymi emisjami obligacji szczęśliwie w momenty rynkowej zmiany nastrojów, zwykle korzystnej dla siebie. Także teraz warunki dla emisji obligacji o stałym oprocentowaniu wydają się sprzyjające – w Radzie Polityki Pieniężnej nawet nieliczny obóz jastrzębi nie nalega na podwyżki stóp procentowych, a prezes NBP zapowiada, że być może nie dojdzie do nich przed końcem 2020 r. Powoli do perspektywy braku podwyżek stóp przekonują się także ekonomiści – ci sami, którzy wcześniej wskazywali na konieczność rychłego ich podnoszenia, a za nimi podąża też rynek. Kontrakt na stopę procentową na sześć lat wycenia aktualnie WIBOR w tym okresie w okolicach 2,6 proc. Jeszcze na początku lutego było to 2,85 proc., zmiana jest więc znacząca.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie przynosi pogłębienie zeszłotygodniowej przeceny. Inwestorzy pozbywają się akcji w obawie przed potencjalną eskalacją wojny handlowej.
WIG stracił w piątek 0,9 proc. Słabością raziły przede wszystkim największe spółki naszego parkietu. WIG20 spadł bowiem o blisko 1,2 proc. PRZEMYSŁAW TYCHMANOWICZ
Krajowy popyt na akcje, widoczny m.in. w rajdzie małych i średnich spółek, jeszcze podtrzymuje mechanizm hossy, tylko pytanie jak długo?
Piątkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się spadkami najważniejszych indeksów.
Kiedy w zeszłym tygodniu mieliśmy do czynienia z wyhamowaniem korekty na Wall Street, uśpione obawy o stagflację prosiły się o “sprawdzam”. Weryfikacja nadeszła dzisiaj.
WIG stracił w piątek 0,9 proc. Słabością raziły przede wszystkim największe spółki naszego parkietu. WIG20 spadł bowiem o blisko 1,2 proc.
Pierwszą część piątkowej sesji na GPW zdominował kolor czerwony. WIG znów więc oddala się od poziomu 100 tys. pkt
Nawet jeśli nastąpi obniżka stóp w lipcu czy sierpniu, to niewielka. Trochę ożywi klientów, ale nie na tyle, by to miało duży wpływ na sprzedaż. Dlatego myślę, że ten rok będzie dla deweloperów dość podobny do poprzedniego – mówi Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronsona.
Na koniec marca ważnymi prospektami dysponowało siedmiu emitentów. Wartość emisji formalnie możliwa do ich przeprowadzenia wynosiła blisko 2 mld zł, ale trudno liczyć, by firmy wykorzystały programy w całości.
W I kwartale emitenci obligacji przeprowadzili sześć publicznych emisji obligacji adresowanych do szerokiego grona nabywców na bazie prospektów. Przed rokiem o tej porze było ich jedenaście. W ujęciu wartościowym różnice nie są aż tak duże.
Rezygnacje to nie odejścia. Kluczowi menedżerowie dewelopera pozostają dyrektorami działów. Belgijska część grupy ma kłopoty, Polska jest dobrze postrzegana przez inwestorów, co pokazuje wycena obligacji na Catalyst.
Druga połowa marca to względna stabilność na rynkach długu, przy weryfikacji oczekiwań co do tempa luzowania polityki monetarnej.
Krajowe gospodarstwa domowe dzielnie finansują rządowe wydatki, ale bez zagranicy trudno będzie zrealizować tegoroczny deficyt budżetowy. Na wyczekiwaną od kilkunastu miesięcy hossę obligacji według VIG/C-Quadrat nie ma co teraz liczyć.
Murapol rozważa wyemitowanie w II kwartale 2025 roku obligacji oprocentowanych według zmiennej stopy procentowej o okresie zapadalności 3 lat w ramach programu emisji obligacji, który jest wart 500 mln zł, podała spółka. Maksymalna wartość obligacji, które mają być wyemitowane w ramach serii oraz marża zostaną ustalone w procesie rozmów z inwestorami i budowania księgi popytu.
Sieć może w tym roku przeprowadzić emisję, by zróżnicować źródła kapitału. Planuje też uruchomić 1100 nowych sklepów w Polsce i Rumunii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas