Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.06.2020 22:27 Publikacja: 28.06.2020 19:40
Geoff Tuff, Steven Goldbach DETONUJ! Studio Emka, Warszawa 2020
Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie
Rozwój nowych technologii sprawił już, że wielu dotychczasowych liderów rynku leży na deskach. A można się spodziewać, że w nadchodzących latach to wielkie korporacyjne wymieranie przyspieszy. Co więc trzeba zrobić, by tego uniknąć? Geoff Tuff i Steven Goldbach, eksperci firmy Deloitte, radzą w swojej książce „Detonuj!", by zrezygnować z anachronicznych praktyk biznesowych, póki jest jeszcze na to czas, i sięgnąć po pokłady kreatywności.
Z lektury tej książki można odnieść wrażenie, że mechanizmy podejmowania decyzji w wielu korporacjach przypominają biurokratyczne absurdy późnego komunizmu. Często zdarza się, że 20–30 lat temu jakiś model zarządzania przyniósł nadspodziewanie dobre wyniki. I ten model jest powielany przez tysiące spółek z tej samej branży, mimo że realia rynkowe przez ostatnie dwie, trzy dekady bardzo mocno się zmieniły. To trochę tak, jakby współcześni menedżerowie zamiast smartfonów używali telefonów tarczowych. Wyglądałoby to dziwacznie. A jednak w korporacyjnym życiu pełno jest dziwacznych anachronizmów. Choćby planowania strategiczne przeprowadzane pod koniec roku. Choć w niektórych branżach cykl biznesowy jest szybszy niż rok, a w innych trwa wiele lat, to jednak wszystkie korporacje jakoś uznały, że moment wykonania przez Ziemię pełnego obrotu wokół Słońca jest dla nich punktem przełomowym. W grudniu więc jacyś „eksperci" głoszą banały na temat sytuacji w przyszłym roku i zrzucają pracę nad opracowaniem strategii na pracowników średniego szczebla, którzy ostro klnąc pod nosem, klecą ją na kolanie. Zwykle zakładając, jaki ich firma będzie miała przychód, i wyobrażając sobie, jak ten wynik zostanie osiągnięty.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ubiegły rok przyniósł rekordowe obroty akcjami na warszawskiej giełdzie. Ten rok pod tym względem może być jeszcze lepszy. Polskie domy maklerskie korzystają z tego faktu jedynie połowicznie. Branża musi więc stawiać na dywersyfikację.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Jak wynika z VIII edycji corocznego badania realizowanego przez pracownię Indicator na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości i Fundacji GPW „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2025”, aż 59 proc. badanych po ostatnich 12 miesiącach uważa, że należy więcej i regularniej oszczędzać na tzw. czarną godzinę, a połowa z nich deklaruje, że oszczędności powinny być dywersyfikowane.
Najcenniejszy jest tzw. klient relacyjny, którego – jak się okazuje – ciężko jest dziś zdobyć. Dla sektora bankowego stanowi to pewien problem. Dla samych konsumentów bankowa rywalizacja o ich względy jest raczej korzystna.
Skarbiec Holding sfinalizował przejęcie Noble Securities. Wartość transakcji wyniosła 31,3 mln zł.
Spółki z udziałem SP, również giełdowe, niekoniecznie mają maksymalizować zysk – powiedział premier Donald Tusk. Kampania wyborcza ma swoje prawa, ale nie powinno w niej być miejsca na podważanie zaufania do rynku kapitałowego – ripostują analitycy i przedstawiciele organizacji rynkowych.
W myśl zasady „duży może więcej” unijna komisarz Maria Luís Albuquerque stawia tezę o potrzebie centralizacji rynku kapitałowego i podkreśla, że jeden duży rynek będzie rozwiązaniem dla budowania przewagi konkurencyjnej Europy względem Stanów.
Najcenniejszy jest tzw. klient relacyjny, którego – jak się okazuje – ciężko jest dziś zdobyć. Dla sektora bankowego stanowi to pewien problem. Dla samych konsumentów bankowa rywalizacja o ich względy jest raczej korzystna.
Jeszcze chwilę potrwa, zanim wskaźnik referencyjny WIBOR zniknie z rynku. Nowy indeks POLSTR ma zacząć być, co prawda, publikowany w II kw. tego roku, ale w ofercie bankowej pojawi się znacznie później.
Brak konkurencyjnej wojny o lokaty źle wróży naszym oszczędnościom w obliczu oczekiwanego spadku stóp procentowych. Można się spodziewać, że banki będą jeszcze szybciej ciąć i tak już niskie oprocentowanie depozytów.
Niemiecki urząd antymonopolowy wydał w poniedziałek zgodę na zakup przez włoską grupę UniCredit niemal 30 proc. akcji Commerzbanku, właściciela mBanku.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Według najnowszego raportu PayPo „Polak na zakupach z BNPL” aż 52 proc. ankietowanych rezygnuje z zakupów w sklepach internetowych, które nie oferują opcji płatności odroczonych, przy czym 34,9 proc. z nich przyznało, że zdarzyło im się to wielokrotnie.
Stawki WIBOR, jak i kontrakty FRA, lecą na łeb na szyję. Dla kredytobiorców oznacza to niższe raty nawet wcześniej, niż RPP obniży stopy procentowe.
Program dopłat do kredytów z nowym zwrotem. Ale rynek więcej wagi przykłada do wolty prezesa NBP w sprawie stóp procentowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas