Sprawozdanie z wynagrodzeń

Sporządzanie sprawozdania z realizacji polityki wynagrodzeń będzie niezwykle skomplikowanym zadaniem. Warto zatem już teraz ćwiczebnie wypełnić poszczególne tabelki, tak aby w powstających politykach wynagrodzeń uwzględnić konieczność późniejszego zgromadzenia niezbędnych danych.

Publikacja: 16.01.2020 05:00

Mirosław Kachniewski prezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Mirosław Kachniewski prezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Foto: materiały prasowe

W najbliższym sezonie walnych zgromadzeń gorącym tematem będą polityki wynagrodzeń spółek giełdowych. Dyskusja o cudzych pieniądzach jest zawsze emocjonująca i tak też będzie zapewne tym razem. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, co ma być finalnym produktem tych polityk, czyli bardzo szczegółowe sprawozdanie, detalicznie wyliczające poszczególne składniki uposażenia i przyczyny ich przyznania.

Zgodnie z wymogami przepisów implementujących zmiany dyrektywy o prawach akcjonariusza do 30 czerwca każda spółka notowana na rynku regulowanym musi poddać pod obrady walnego zgromadzenia politykę wynagrodzeń obejmującą bardzo szczegółowe wytyczne dotyczące zakresu i składników zarobków członków władz emitenta. Poziom szczegółowości wymogów unijnych w tym obszarze jest bardzo wysoki, gdyż istotą regulacji jest wymuszenie większej kontroli akcjonariuszy nad uposażeniem menedżerów m.in. poprzez określenie wielu komponentów, które niekoniecznie muszą mieć cokolwiek do czynienia z wynagrodzeniem, ale najprawdopodobniej były wykorzystywane na różnych rynkach unijnych jako dodatkowe źródła dochodów.

Regulacje te adresowane są do spółek giełdowych, czyli – w warunkach rynków zachodnich – podmiotów dużych i bardzo dużych, gdzie z jednej strony mamy do czynienia z bardzo poważnymi kwotami, z drugiej zaś rozmiary spółek pozwalają na absorbowanie nowych wymogów regulacyjnych w sposób prawie niezauważalny dla ich biznesu i wyników finansowych. Niestety, przeniesienie takich samych wymogów na spółki małe i bardzo małe może prowadzić do rozwiązań wręcz karykaturalnych, przypuszczam zatem, że powstające na rynku polskim polityki wynagrodzeń będą możliwie oszczędne w formie i treści, tak aby spełnić wymogi regulacyjne, ale jednocześnie maksymalnie wykorzystać elastyczność polegającą na delegowaniu ustalenia szczegółów na poziom rady nadzorczej.

Pozornie wydaje się to racjonalne, bo przecież bardzo trudno jest doprecyzować wszystkie składniki wynagrodzeń zmiennych na poziomie polityki wynagrodzeń akceptowanej przez walne zgromadzenie. Opracowanie sztywnego algorytmu wyliczania wynagrodzenia nie jest z pewnością najlepszą formą motywacji, gdyż nie uwzględnia wielu czynników, które mogą się zmaterializować dopiero w trakcie danego roku finansowego. Z biznesowego punktu widzenia im więcej zostanie delegowane do decyzji rady, tym lepiej. Ale już z punktu widzenia bezpieczeństwa władz spółki może być wręcz odwrotnie. A to dlatego, że sprawozdanie z realizacji polityki wynagrodzeń będzie przedmiotem opinii biegłego rewidenta i dyskusji na zgromadzeniu.

Warto zatem zacząć od końca, tj. od samego sprawozdania z realizacji polityki wynagrodzeń – co powinno zawierać w ujęciu matematycznym i retorycznym. Obecnie przedmiotem finalnych konsultacji jest projekt wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących „wystandaryzowanej prezentacji" raportu z realizacji polityki wynagrodzeń. W warstwie merytorycznej wiele się raczej nie zmieni, gdyż konsumuje ona wymogi regulacji dotyczących samej polityki wynagrodzeń (oraz wyniki wcześniejszej tury konsultacji), ale jest jeszcze szansa na zmiany w warstwie prezentacji – na www.seg.org.pl dostępna jest ankieta dotycząca tej kwestii, do której wypełnienia serdecznie zachęcam, podobnie jak do zapoznania się z samym projektem wytycznych, również dostępnym na stronie internetowej SEG.

Jeśli wytyczne wejdą w życie w brzmieniu zgodnym z obecnym projektem, to musimy mieć świadomość, że sprawozdanie z realizacji polityki wynagrodzeń będzie dostarczać bardzo szczegółowych informacji dotyczących wszelkich składników uposażenia. Najprawdopodobniej nie będzie żadnych problemów związanych z zaraportowaniem stałych składników wynagrodzenia, ale już pozycja „fringe benefits" obejmuje bardzo wiele elementów, które dotychczas traktowane były bardziej jako narzędzie pracy niż jako wynagrodzenie, jak np. podróże, opieka medyczna, szkolenia czy „inne korzyści w naturze".

Jeszcze więcej problemów może sprawiać właściwe zaraportowanie zmiennych składników wynagrodzenia, tj. odniesienie ich do wcześniej zdefiniowanych kryteriów zarówno w ujęciu rocznym, jak i wieloletnim. I jeśli polityka wynagrodzeń deleguje ustalanie tych kryteriów i bonusów na nich opartych na poziom rady nadzorczej, to rada może mieć problem z podjęciem takich decyzji, które by się obroniły w przygotowanym później sprawozdaniu. Paradoksalnie zatem próba uelastycznienia polityki wynagrodzeń poprzez przeniesienie części jej elementów na niższy szczebel decyzyjny może prowadzić do jej zamrożenia z uwagi na rosnącą świadomość członków rad nadzorczych przekładającą się na malejącą gotowość do podjęcia ryzyka.

Osobom decydującym o kształcie polityki wynagrodzeń polecam szczególnie wnikliwą analizę tabeli nr 4 z projektu wytycznych zawierającej opis kryteriów (finansowych i niefinansowych) w odniesieniu do każdej z osób objętych polityką, wraz z podaniem wag tych kryteriów oraz możliwych wartości minimalnych, maksymalnych i faktycznie osiągniętych (czy nawet – żeby być precyzyjnym – „zmierzonych"). Ponadto w tabeli tej powinny być wskazane wszelkie ewentualne odstępstwa od przyjętej polityki wynagrodzeń wraz z opisem wyjątkowych okoliczności, które by to uzasadniały.

Wydaje się, że właściwe przygotowanie sprawozdania z realizacji polityki wynagrodzeń będzie niezwykle skomplikowanym zadaniem. Warto zatem już teraz ćwiczebnie wypełnić poszczególne tabelki, tak aby w powstających politykach wynagrodzeń uwzględnić konieczność późniejszego zgromadzenia niezbędnych danych.

Felietony
Czym jest Omnibus?
Felietony
PIT-em go!
Felietony
Sprzedawać czy nie sprzedawać?
Felietony
Jak naprawić wartość
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Felietony
CSRD w praktyce
Felietony
Czytając między liczbami