Mirosław Kachniewski

Zrównoważona sprawozdawczość MŚP

Od kilku lat systematycznie wdrażana jest infrastruktura raportowania czynników zrównoważonego rozwoju. Dyrektywa NFRD zobowiązała duże notowane spółki do zawarcia danych ESG w raportach rocznych, rozporządzenie SFDR wymaga ujawnienia czynników ESG w polityce inwestycyjnej instytucji finansowych, a Taksonomia Sustainable Finance doprowadziła do ujawnień dotyczących „zieloności” dużych emitentów zarówno w odniesieniu do bieżącej działalności (odsetek przychodów zgodnych z taksonomią), jak i do przyszłości (odsetek nakładów inwestycyjnych).

Komunikacja kryzysowa

Dynamika dziwnych i nieoczekiwanych zdarzeń przed wyborami do Parlamentu Europejskiego wskazuje, że czekać nas mogą różne niespodzianki. Warto w tym miejscu przypomnieć, że spółka giełdowa jest wymarzonym wręcz obiektem ataku, powinna zatem być odpowiednio przygotowana.

Praktyczny wymiar istotności

O badaniu istotności pisałem już niejednokrotnie. Inaczej jednak się czyta rozważania o tym, co trzeba będzie zrobić, a inaczej rozpatruje się konkret dotyczący zakresu raportowania i zbierania danych. Dziś jesteśmy już w nowej rzeczywistości i patrzymy na badanie istotności z nowej perspektywy.

Wielka batalia małych spółek

Mijają ostatnie dni na udział w konsultacjach najważniejszego od lat projektu regulacji dotyczącego notowanych małych i średnich spółek. Jeśli zaniedbamy tę sprawę dziś, to w perspektywie czterech lat czeka nas fala delistingów i zamknięcie drogi mniejszych firm na giełdę.

Emisje bez prospektu

Parlament Europejski przegłosował zmiany regulacyjne w ramach pakietu tzw. Listing Act obejmujące m.in. możliwość dokonywania emisji bezprospektowych. Zdarzenie to niesie dwie bardzo dobre informacje dla polskiego rynku kapitałowego: duży impuls do rozwoju oraz świadomość, że dokonanie zmian na poziomie unijnym jest możliwe – wystarczy mieć argumenty i cierpliwość.

Trudne relacje

Prowadzenie relacji inwestorskich na polskim rynku kapitałowym od ośmiu lat (tj. od rozpoczęcia obowiązywania rozporządzenia MAR) stawało się zajęciem coraz bardziej niszowym. Nareszcie jednak dokonają się zmiany regulacyjne, które powinny odwrócić ten negatywny trend. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Parlament Europejski tzw. Listing Act jest okazją do odbudowania warszawskiej giełdy.

Zbieranie danych do ESRS-ów

Teoretycznie od 1 stycznia około 150 największych spółek giełdowych powinno gromadzić dane niezbędne do opracowania raportów zgodnych z unijnymi standardami raportowania czynników zrównoważonego rozwoju, tj. ESRS-ami. Jednak mocno niedoskonały proces regulacyjny spowodował, że w praktyce okazało się to bardzo trudne.

LSME – duże wyzwanie dla małych spółek

Wyzwania związane z wdrażaniem dyrektywy CSRD i standardów raportowania czynników zrównoważonego rozwoju ESRS dla dużych spółek giełdowych i niegiełdowych przysłaniają inny bardzo ważny obszar, a mianowicie wymogi wobec spółek małych i średnich. Tymczasem brak działań dziś spowoduje, że za kilka lat możemy się spodziewać fali delistingów.

Znieczulica regulacyjna

W bieżącym sezonie walnych zgromadzeń w większości spółek dojdzie do aktualizacji polityk wynagrodzeń kadry zarządzającej. Z uwagi na znieczulicę regulacyjną dokumenty przygotowane cztery lata temu pozostawiały wiele do życzenia, a nawet mogły prowadzić do wielu ryzyk. Dlatego warto wykorzystać obowiązek aktualizacji do wypracowania polityki wynagrodzeń, co pozwoli na właściwe funkcjonowanie spółek w długim okresie.

Wyzwania HR emitentów

Kiedy 12 lat temu rozpoczynaliśmy prace nad pierwszym Kongresem HR SEG, powodem zaopiekowania się tą właśnie grupą docelową była specyfika zarządzania kapitałem ludzkim w spółkach giełdowych. Przy czym wówczas odnosiło się to w zasadzie tylko do problemów związanych z przejrzystością spółek giełdowych, ale od tamtego czasu wiele się zmieniło.