Akcja deregulacja
Zabierając się za deregulację, musimy mieć na względzie, jak bardzo skomplikowany jest to proces, przynoszący często skutki odmienne od oczekiwanych. Tym bardziej że nie chodzi przecież o to, jakich regulacji ma nie być, tylko jakie mają być. I jak w powstawanie tych regulacji powinni być zaangażowani ich adresaci. A także jak te regulacje mają być stosowane oraz kto i jaką nad tym sprawuje kontrolę.
Trudna łatwość raportowania
Początek roku to czas wytężonej pracy nad raportami za rok poprzedzający. Szczególnie skomplikowane jest to w przypadku spółek notowanych na NewConnect z uwagi na relacje między zasobami i korzyściami z notowania a kosztami raportowania.
Czas na opamiętanie legislacyjne
Nowa Komisja Europejska ma nową wrażliwość regulacyjną, co daje nadzieję na opamiętanie legislacyjne. Widać jednak wyraźnie, że sama filozofia regulacji nie ulega zmianie, a zatem trudno liczyć na trwałe korzystne skutki. Obawiam się, że znowu będziemy ofiarami zagrywek PR-owych, a nie beneficjentami zwiększenia konkurencyjności.
Szarada legislacyjna
Jak co roku spotkamy się pod koniec lutego w gronie prawników spółek giełdowych, aby przedyskutować najnowsze zmiany regulacji i ich konsekwencje. Tematów – niestety – nie zabraknie, bo proces legislacji wciąż przyspiesza i nadążenie za zmianami staje cię coraz trudniejsze.
Czas rozbić szklany sufit
Próby zwiększenia udziału kobiet w zarządzaniu napotykają wiele problemów. Czy chodzi o politykę, czy o spółki giełdowe, czy o związki sportowe – wszędzie padają podobne argumenty. W przypadku spółek giełdowych postanowiliśmy te argumenty przeanalizować i wyszło, że są one zwyczajnie nieprawdziwe.