Mirosław Kachniewski

Akcja deregulacja

Zabierając się za deregulację, musimy mieć na względzie, jak bardzo skomplikowany jest to proces, przynoszący często skutki odmienne od oczekiwanych. Tym bardziej że nie chodzi przecież o to, jakich regulacji ma nie być, tylko jakie mają być. I jak w powstawanie tych regulacji powinni być zaangażowani ich adresaci. A także jak te regulacje mają być stosowane oraz kto i jaką nad tym sprawuje kontrolę.

Trudna łatwość raportowania

Początek roku to czas wytężonej pracy nad raportami za rok poprzedzający. Szczególnie skomplikowane jest to w przypadku spółek notowanych na NewConnect z uwagi na relacje między zasobami i korzyściami z notowania a kosztami raportowania.

Czas na opamiętanie legislacyjne

Nowa Komisja Europejska ma nową wrażliwość regulacyjną, co daje nadzieję na opamiętanie legislacyjne. Widać jednak wyraźnie, że sama filozofia regulacji nie ulega zmianie, a zatem trudno liczyć na trwałe korzystne skutki. Obawiam się, że znowu będziemy ofiarami zagrywek PR-owych, a nie beneficjentami zwiększenia konkurencyjności.

Szarada legislacyjna

Jak co roku spotkamy się pod koniec lutego w gronie prawników spółek giełdowych, aby przedyskutować najnowsze zmiany regulacji i ich konsekwencje. Tematów – niestety – nie zabraknie, bo proces legislacji wciąż przyspiesza i nadążenie za zmianami staje cię coraz trudniejsze.

Czas rozbić szklany sufit

Próby zwiększenia udziału kobiet w zarządzaniu napotykają wiele problemów. Czy chodzi o politykę, czy o spółki giełdowe, czy o związki sportowe – wszędzie padają podobne argumenty. W przypadku spółek giełdowych postanowiliśmy te argumenty przeanalizować i wyszło, że są one zwyczajnie nieprawdziwe.

Czym jest Omnibus?

Kilka tygodni temu Komisja Europejska przedstawiła koncepcję opracowania regulacji zwanej roboczo dyrektywą Omnibus, która by miała obejmować koordynację różnych wymogów związanych z raportowaniem zrównoważonego rozwoju. Warto zatem napisać, o co w tym wszystkim chodzi, czego możemy się spodziewać i jaki możemy mieć na to wpływ.

CSRD w praktyce

Przechodzenie od teorii do praktyki najczęściej jest bardzo trudne. Obecnie obserwujemy taki proces w odniesieniu do raportowania zgodnie z CSRD/ESRS. Wprawdzie wydawało się, że przez kilkanaście miesięcy wysiłków edukacyjnych SEG powiedzieliśmy o wszystkim, ale dopiero teraz, kiedy spółki finalizują prace nad raportami za rok 2024 pojawia się najwięcej praktycznych pytań.

„Oni to my” – konsultacje Listing Act

Często spotykam się ze stwierdzeniem, że to jacyś mityczni „oni” tworzą regulacje unijne, z którymi potem musimy się bohatersko borykać. Tymczasem unijny proces legislacyjny jest dość uporządkowany i najczęściej (choć nie zawsze) zgłoszenie sensownych uwag popartych racjonalnymi argumentami pozwala na dokonanie zmian.

CSRD – konsekwencje opóźnień

Teoretycznie od środy około 3000 spółek niegiełdowych powinno było zacząć zbierać dane do raportowania za rok 2025 zgodnie z jednolitymi unijnymi standardami ESRS. Niestety, przebieg prac legislacyjnych – zarówno na poziomie unijnym, jak i krajowym – spowodował, że zastosowanie nowych przepisów w praktyce będzie niezmiernie trudne.

Paradoks komunikacyjny

Pod koniec listopada GPW przedstawiła „Nowe kierunki strategii na lata 2025–2027”. W mediach pojawiło się trochę komentarzy wskazujących na pewne niedostatki dostępnej publicznie prezentacji, która nie zawierała zbyt wielu konkretów.