Stan faktyczny stanowiący kanwę postanowienia był następujący. Spółka X, stanowiąca w 100% podmiot zależny od spółki Y, zamierzała przejąć kontrolę nad spółką publiczną Z. W związku z tym spółka X ogłosiła wezwanie na akcje spółki Z (art. 74 ust. 1 ustawy o ofercie). W wyniku wezwania spółka X nabyła ponad 80% akcji spółki Z. Spółka Y była w procesie przejmowania kontroli nad spółką Z zupełnie bierna (nie nabywała akcji spółki Z bezpośrednio ani pośrednio z wykorzystaniem wehikułu innego niż podmiot X). W nawiązaniu do tej sytuacji sąd uznał, że spółka Y dokonała pośredniego nabycia akcji spółki publicznej, w konsekwencji czego powinna była ogłosić wezwanie następcze na akcje odnośnego emitenta (art. 74 ust. 2 ustawy o ofercie). Zdaniem sądu nieogłoszenie wezwania przez podmiot Y powinno implikować zakaz wykonywania prawa głosu przez spółkę X z wszystkich akcji spółki Z.
prof. Marek Wierzbowski, partner w kancelarii Prof. Wierzbowski i Partnerzy
Taki pogląd pozostaje w sprzeczności z celem regulacji dotyczących wezwań. Świadczy niestety o nadal znikomej wiedzy w aparacie wymiaru sprawiedliwości o zasadach, jakimi kieruje się rynek kapitałowy.
Punkt wyjścia stanowi art. 74 ust. 1 ustawy o ofercie, w myśl którego przekroczenie 66 proc. ogólnej liczby głosów w spółce publicznej może nastąpić wyłącznie w wyniku ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż wszystkich pozostałych akcji tej spółki. Z kolei ust. 2 tego przepisu stanowi, że w przypadku, gdy przekroczenie wspomnianego progu nastąpiło w wyniku m.in. pośredniego nabycia akcji, podmiot, który pośrednio nabył walory, jest obowiązany, w terminie trzech miesięcy od przekroczenia 66 proc. ogólnej liczby głosów, do ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż wszystkich pozostałych akcji tej spółki.
Należy przyjąć, że zasadniczo obowiązek wezwaniowy spoczywa na akcjonariuszu spółki publicznej, który dokonuje bezpośredniej inwestycji w spółkę (spółka X). Niemniej jednak, w niektórych przypadkach powinność ta spoczywa na podmiocie, który pośrednio sprawuje kontrolę nad spółką publiczną (spółka Y).