Marek Wierzbowski

Pora obudzić potencjał

Niedawno „Parkiet” opublikował artykuł pióra Vereny Ross, przewodniczącej ESMA, czyli Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych.

W oczekiwaniu na nowe rozwiązania

Ostatnie miesiące przyniosły szereg daleko idących zmian w składach rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa. Nie ma w tym nic dziwnego, zmiana układu politycznego skutkuje wycofaniem szeregu osób z rad nadzorczych i wprowadzeniem w to miejsce nowych osób.

Corporate governance wraca

Zmianie ekip rządzących towarzyszą zwykle daleko idące zmiany w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa. Dotyczą też składu zarządów, a także rad nadzorczych.

Kodeks rad nadzorczych

Istniejące już obowiązki z zakresu ładu korporacyjnego nałożone formalnie na spółki Skarbu Państwa mają szanse zapełnić się treścią.

Kara goni karę

Sankcje finansowe odgrywają coraz większą rolę w działalności regulatorów – organów państwa nadzorujących pewne sektory gospodarki i przedsiębiorców.

Układ z „warzywniaka”

Układ w sprawie warunków nadzwyczajnego złagodzenia kary jest nowym rozwiązaniem wprowadzonym do ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Inwestor, klient, konsument…

Przez długie lata polskie przepisy dotyczące rynku kapitałowego nie posługiwały się terminem konsument. Nie było on też używany w piśmiennictwie i orzecznictwie dotyczącym tej dziedziny. Natomiast mówiono o inwestorze lub kliencie. Również cześć ustawodawstwa unijnego, np. rozporządzenie MAR, nie posługiwała się terminem konsument.

Towarzyska wymiana doświadczeń

W ostatnim czasie odbyły się trzy wielkie konferencje poświęcone rynkowi kapitałowemu.

Skrótowo o projektowanych zmianach ustawy o funduszach inwestycyjnych

Odnosząc się do nowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku, zwracamy uwagę na cztery obszary projektowanych przepisów dotyczących ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi.

Skrótowo o projektowanych zmianach ustawy o obligacjach

Przyjrzyjmy się nowej wersji „Projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku”.