MATERIAŁ PARTNERA: EY POLSKA
Kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego, ujęte w skrócie ESG, stały się jednym z popularniejszych tematów w branży finansowej w ostatnich latach – i nie bez powodu, biorąc pod uwagę ogromne ryzyko związane ze zmianami klimatycznymi i ich znaczącym wpływem na niemal każdą część działalności człowieka.
Na całym świecie ponad 550 instytucji finansowych zobowiązało się do wypracowania zerowej emisji netto do 2050 r., co jest ogromnym osiągnięciem. Instytucje finansowe mają wyjątkową możliwość wsparcia osób fizycznych, firm i społeczności w transformacji ku bardziej ekologicznej gospodarce, a rolą liderów będzie kształtowanie ukierunkowanych na cel strategii ESG i wspieranie ich realizacji. Dostosowanie się do wymogów ESG wiąże się ze zmianami w strategii całej instytucji. Skuteczne realizowanie strategii zrównoważonego rozwoju jest możliwe przy pełnym zaangażowaniu całej organizacji – od rozwoju produktów, poprzez zespoły ds. ryzyka i inwestycji, po branding i komunikację.
Cztery kluczowe wskaźniki
Określenie konkretnych wskaźników umożliwiających monitorowanie wpływu polityki ESG i wydajności powiązanych inicjatyw jest jednym z kluczowych działań. Na podstawie badań EY i rozmów z liderami rynku zidentyfikowano cztery kluczowe wskaźniki, które mogą posłużyć zarówno do monitorowania efektywności strategii ESG, jak i do oceny zdolności do tworzenia długoterminowej wartości. Firma może wprowadzić podane miary do modelu danych, którego podstawowym zadaniem jest zbieranie oraz monitorowanie informacji dotyczących emisji gazów cieplarnianych. Zespół ds. zielonej transformacji ma możliwość rozszerzenia swoich działań i w trakcie pracy nad transformacją informatyczną uwzględni w generowaniu raportów poniższe wskaźniki:
* całkowita stopa zwrotu (TSR) – wskaźnik ten mierzy krótko- i długookresowe perspektywy rozwoju oraz śledzi, jak efektywnie przedsiębiorstwo wdraża strategie związane z ESG;