Przygotowanie dokumentu, który wyznaczy drogę do zrównoważonego rozwoju, wymaga dużego zaangażowania zarówno kadry zarządzającej, jak i pracowników. Z naszego doświadczenia prac nad strategią ESG i wdrożeniem zmian nałożonych nowymi regulacjami prawnymi wynika, że silne zaangażowanie w ESG na poziomie kadry zarządzającej i zarządu jest kluczowe. Przyjęliśmy zobowiązanie, że 100 proc. naszej kadry kierowniczej będzie realizowało cele związane z ESG. Już teraz dyrektorzy, którzy odpowiadają za realizację tej strategii, otrzymują cele ESG w ramach swoich celów rocznych. Dzięki temu cała organizacja została zaangażowana w realizację założeń strategii ESG, a idea zrównoważonego rozwoju przełożona na poziom operacyjny. PZU powołał komitet ESG, dzięki czemu w projekty z zakresu zrównoważonego rozwoju są włączone wszystkie obszary biznesowe. Główne cele ESG zostały wpisane do strategii biznesowej PZU, która określa nasze ambicje i wyznacza kierunki rozwoju. Realizujemy inicjatywy, tworzymy nowe produkty i usługi, które pozwalają nam na realizację przyjętych wskaźników efektywności. Nasze postępy monitorujemy w perspektywie rocznej. Pozwala nam to nie tylko na ocenę progresu, ale też na wdrożenie odpowiednich zmian lub usprawnienie procesów.
Pobierz i przeczytaj nasz specjalny dodatek o tematyce ESG i zrównoważonego rozwoju
W jaki sposób wdrażają państwo czynniki ESG?
Na samym początku warto podkreślić, że czynniki ESG są obecne w działalności PZU od wielu lat. Nasza filozofia myślenia stanowi odejście od klasycznego modelu relacji klientów z ubezpieczycielem, opartej tylko na sprzedaży i obsłudze posprzedażowej. Stawiamy klienta w centrum uwagi i integrujemy wokół niego wszystkie obszary naszej działalności. Szczególnie w trudnej, pandemicznej rzeczywistości trafne odczytanie potrzeb klientów było dla nas kluczowe. Obserwowaliśmy wielki renesans uniwersalnych wartości – znów najważniejsze stało się życie, zdrowie, bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Staramy się pomóc klientom o nie zadbać. Patrzymy na to holistycznie – nasza troska o klienta przejawia się nie tylko w postaci bogatej oferty produktowej i przyjaznej obsługi, ale także w budowaniu całych ekosystemów wspierających Polaków w codziennym dbaniu o profilaktykę zdrowotną, dietę czy równowagę psychiczną. Wiemy też, że środowisko naturalne wpływa na jakość życia. Dlatego troska o jego poprawę i racjonalne korzystanie z zasobów jest podstawą naszej działalności.
Wszelkie zmiany zawsze warto zacząć od siebie, dlatego zmierzamy do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Ograniczamy naszą emisję gazów cieplarnianych, w tym CO2, ale także oszczędzamy papier, wodę, paliwa. Emisje CO2, których nie udało nam się ograniczyć, rekompensujemy. Pierwszej rekompensaty dokonaliśmy we współpracy z Lasami Państwowymi i posadziliśmy drzewa na ok. 100 ha. W tym roku przeprowadziliśmy się do jednego z najbardziej ekologicznych biurowców w Warszawie. Nowa siedziba pozwoli nam m.in. zredukować ślad węglowy o ponad 2500 ton CO2 rocznie.