Nadal bez decyzji o wydzieleniu węgla ze spółek energetycznych

Trwają prace dotyczące ewentualnego wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych. U zewnętrznego doradcy zamówiono analizy w tej sprawie – przekazała w czwartek posłom sejmowej podkomisji dyrektor departamentu spółek paliwowo-energetycznych w MAP Monika Gawlik.

Publikacja: 20.02.2025 18:40

Nadal bez decyzji o wydzieleniu węgla ze spółek energetycznych

Foto: AdobeStock

Informacja rządu na temat stanu prac nad wydzieleniem węglowych aktywów wytwórczych z grup energetycznych Skarbu Państwa była przedmiotem czwartkowych obrad podkomisji stałej ds. infrastruktury krytycznej, górnictwa i energetyki.

Efekt prac zespołu ds. wydzielenia węgla 

Przewodniczący podkomisji poseł Maciej Małecki (PiS) pytał dyrektor departamentu spółek paliwowo-energetycznych w Ministerstwie Aktywów Państwowych (MAP) o bieżący stan prac nad wydzieleniem aktywów węglowych, które to prace - jak przypomina - były zaawansowane na koniec poprzedniej kadencji.

Dyrektor przypomniała, że minister aktywów 9 maja ub. roku powołał zespół ds. wydzielenia aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa sektora energetycznego - jako swój organ pomocniczy. W jego skład weszli m.in.: minister przemysłu, pełnomocnik do rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oraz dyrektorzy wybranych departamentów w MAP.

Czytaj więcej

Ten rok da odpowiedź, kiedy spółki odejdą od węgla

Gawlik zrelacjonowała, że zespół w ub. roku odbył szereg spotkań, na których omawiano funkcjonowanie węglowych aktywów wytwórczych w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, ale też w aspekcie ekonomicznym i społecznym.

Odbyły się spotkania ze spółkami energetycznymi, PSE, przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska (odpowiedzialnego za bezpieczeństwo generacji) oraz PKO BP - ws. oceny możliwości finansowania transformacji energetycznej przez sektor bankowy. - Otrzymaliśmy szereg dokumentów, przedsiębiorstwa przedstawiły swoje dane i w 2024 r. została podjęta decyzja, że sięgamy po zewnętrznego doradcę, który pomoże i przeanalizuje kwestie związane z funkcjonowaniem węglowych jednostek wytwórczych - zaznaczyła Gawlik.

Konieczne jeszcze analizy

Wskazała, że została już podpisana umowa na doradztwo w zakresie analizy i oszacowania rentowności poszczególnych jednostek wytwórczych, objętych koncepcją utworzenia podmiotu o roboczej nazwie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, a także przepływów finansowych jednostek wytwórczych w horyzoncie do 2040 r.

Dyrektor dodała, że przedmiotem analizy będą m.in. harmonogram odstawień poszczególnych bloków elektrowni, scenariusze obciążeń poszczególnych jednostek wytwórczych czy średnie ceny sprzedanej energii elektrycznej - te dane zostaną dostarczone przez spółki energetyczne.

- Będzie również brany pod uwagę miks wytwarzania energii elektrycznej w tej analizie, ceny surowców, ceny emisji uprawień CO2. Ta analiza zrobiona przez doradcę będzie stanowiła jeden z elementów końcowego sprawozdania, które będzie kończyło pracę zespołu – wyjaśniła Gawlik.

Czytaj więcej

Co po węglu w Grupie Tauron. Spółka ma plan

W ubiegłym tygodniu we czwartek 13 lutego podczas obrad Stały Komitet Rady Ministrówd ebatował nad projektem „sprawozdania Ministra Aktywów Państwowych z procesu wdrażania Transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce obejmującego okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa”

- Po przyjęciu przez Stały Komitet Rady Ministrów projekt sprawozdania zostanie przedłożony do wiadomości Rady Ministrów. Mając na uwadze skalę aktywów objętych procesem, wielopłaszczyznowy charakter prowadzonych analiz oraz specjalistyczną wiedzę niezbędną do ich rzetelnego przeprowadzenia, zasadne jest skorzystanie z usług profesjonalnego doradcy w celu wsparcia prac Ministerstwa Aktywów Państwowych – informuje nas MAP.

Resort zapewnia, że wszelkie decyzje dotyczące procesu zostaną podjęte dopiero po analizie wyników prac zewnętrznego doradcy.

Energetyka
Przełom w polityce klimatycznej? Francja i Polska proponują zmiany w podatku CO2
Energetyka
Enea kupuje zielone projekty
Energetyka
Ambitne plany Polenergii do 2030 r. Na co stawia?
Energetyka
Enea kupuje zielone inwestycje za blisko miliard złotych
Energetyka
Napędzana rosnącym zyskiem Polenergia zdradza nową strategię
Energetyka
EcoRun idzie na giełdę po pieniądze na rozwój
Energetyka
Będzie więcej miejsca w sieci dla OZE? Skróci się termin przyłączenia