Informacja rządu na temat stanu prac nad wydzieleniem węglowych aktywów wytwórczych z grup energetycznych Skarbu Państwa była przedmiotem czwartkowych obrad podkomisji stałej ds. infrastruktury krytycznej, górnictwa i energetyki.
Efekt prac zespołu ds. wydzielenia węgla
Przewodniczący podkomisji poseł Maciej Małecki (PiS) pytał dyrektor departamentu spółek paliwowo-energetycznych w Ministerstwie Aktywów Państwowych (MAP) o bieżący stan prac nad wydzieleniem aktywów węglowych, które to prace - jak przypomina - były zaawansowane na koniec poprzedniej kadencji.
Dyrektor przypomniała, że minister aktywów 9 maja ub. roku powołał zespół ds. wydzielenia aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa sektora energetycznego - jako swój organ pomocniczy. W jego skład weszli m.in.: minister przemysłu, pełnomocnik do rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej oraz dyrektorzy wybranych departamentów w MAP.
Czytaj więcej
W PGE rodzi się coraz więcej pytań co do przyszłości węgla. Spółka patrzy na rząd. W tym kierunku nie spoglądają Enea i Tauron i wstępne plany już mają.
Gawlik zrelacjonowała, że zespół w ub. roku odbył szereg spotkań, na których omawiano funkcjonowanie węglowych aktywów wytwórczych w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, ale też w aspekcie ekonomicznym i społecznym.