Jak nowa strategia Tauronu przekłada się na społeczny wymiar transformacji?
Kilkukrotnie w naszej strategii powtarzaliśmy konieczność sprawiedliwej i mądrej transformacji. Oznacza to realizację celów klimatycznych, przy równoczesnym zabezpieczeniu pracowników oraz lokalnych społeczności, a także zapewnienie cen energii i ciepła na poziomie akceptowalnym społecznie oraz gwarantującym konkurencyjność dla przedsiębiorców.
Wytwarzanie konwencjonalne ma do odegrania w procesie transformacji energetyki bardzo ważną rolę, przede wszystkim zabezpieczenia mocy. Bloki węglowe są i będą potrzebne w krajowym systemie elektroenergetycznym, ponieważ do momentu rozwoju odpowiednich mocy OZE oraz wielkoskalowych technologii magazynowania energii lub rozwoju innych stabilnych źródeł, to właśnie bloki węglowe będą stanowić o bezpieczeństwie energetycznym kraju.
W miarę wzrostu znaczenia OZE, rola energetyki konwencjonalnej ulega zmianie. Z roku na rok spodziewana jest mniejsza produkcja energii elektrycznej, a co za tym idzie zużycie węgla. W perspektywie kolejnych lat podstawowym zadaniem będzie oferowanie dyspozycyjnych mocy i gotowość operacyjna, by w razie gdy zaistnieje taka potrzeba, dostarczyć brakującą w danym momencie energię. Taka charakterystyka pracy znacząco wpływa na ekonomikę bloków, dlatego niezbędny jest rynek mocy.
Blok 910 MW jest w rynku mocy do 2035 r., więc w tym przypadku zapewniona jest ekonomika działania. W przypadku bloków klasy 200 MW rynek mocy w obecnej postaci wygasa z końcem 2025 r. Bez systemowego wsparcia, przy prognozowanej ilości produkcji energii nie ma szans na uzyskanie pozytywnych wyników ekonomicznych. Dlatego tak ważne jest przedłużenie tego mechanizmu wsparcia. Rozmawiamy z pracownikami o odstawianiu elektrowni konwencjonalnych. Równolegle musimy jednak działać, przygotowując się do zastąpienia technologii węglowych innymi źródłami. Mamy dla naszych pracowników konkretne propozycje i nikt nie zostanie bez pracy.
W przyszłym roku spółki energetyczne czekają dodatkowe aukcje rynku mocy dla starszych elektrowni węglowych. Tauron będzie gotowy?
Rada Ministrów pracuje właśnie nad ustawą o dodatkowych aukcjach rynku mocy do 2028 r. Czasu jest bardzo mało, a te aukcje, w naszej opinii, powinny odbyć się najpóźniej wiosną przyszłego roku. Naszym celem jest wygranie dodatkowych aukcji dla dziesięciu bloków węglowych, którym wsparcie wygasa w 2025 r. Robimy wszystko, żeby uzyskać dodatkowe wsparcie na kolejne trzy lata. W przypadku elektrowni Siersza, już dzisiaj intensywnie analizujemy konwersję bloków fluidalnych na biomasę. Za wcześnie jednak na deklaracje w tej kwestii, musimy poczekać na wyniki analiz. Wierzę, jednak, że uda się to zrobić.