Rząd chce dłużej pozostać przy węglu, ale firmy wybierają OZE

Nowy rok będzie stał pod znakiem znaczących rewizji w planie modernizacji polskiej energetyki do 2050 r. O ile udział energetyki jądrowej nie stanowi tu kontrowersji, to rządowe plany trwania dłużej przy węglu mogą stać w sprzeczności z tym, co już teraz planuje rynek.

Publikacja: 01.01.2023 21:00

Ani strategia energetyczna, ani jej aktualizacja oraz plan rozwoju sieci PSE nie zakładają jeszcze l

Ani strategia energetyczna, ani jej aktualizacja oraz plan rozwoju sieci PSE nie zakładają jeszcze liberalizacji ustawy odległościowej. Jeśli to się zdarzy, do końca tej dekady w Polsce może być nawet 18 GW mocy w wietrze na lądzie. Obecnie to 9 GW.

Foto: Fot. Miroslav Hlavko/shutterstock

Polityka Energetyczna Polski do 2040 r., mimo że obowiązuje ledwie od niecałych dwóch lat, już jest w wielu aspektach nieaktualna. Zapisy i prognozy zmieniała nie tylko agresja Rosji na Ukrainę, ale i wiele wydarzeń, które miały miejsce niezależnie od wojny na wschodzie. Chodzi o niespodziewanie szybki rozwój fotowoltaiki. Zapisy ujęte w dokumencie nie sprostały próby czasu. Pojawił się także nieoczekiwanie projekt biznesowy realizacji tzw. dużej elektrowni jądrowej oraz małych reaktorów jądrowych, których strategia w ogóle dwa lata temu nie ujmowała. Na początku przyszłego roku resort klimatu i środowiska ma przedstawić projekt aktualizacji dokumentu z 2021 r., a następnie będzie on poddany głosowaniu w Radzie Ministrów. Z dobiegających informacji wynika, że już za siedem lat udział OZE w produkcji energii elektrycznej w Polsce może wynieść 50 proc. Tak wynika ze wstępnych analiz rynkowych. Na takie wyliczenia ujęte w rządowym dokumencie może jednak nie zgodzić się koalicjant Prawa i Sprawiedliwości, a więc Solidarna Polska. Oznaczać to może, że w obliczu roku wyborczego, przyjęcie aktualizacji strategii będzie się opóźniać.

Pozostało 84% artykułu
Tylko 19 zł za miesiąc

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Energetyka
Turcy wybudują elektrownię gazową w Kozienicach. Jest jeden warunek
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Energetyka
Jak ubezpieczyć polski atom?
Energetyka
Energa pozwie za Ostrołękę
Energetyka
ZE PAK powoli kończy z węglem. Kolejne bloki odchodzą do przeszłości
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Energetyka
Ministerstwa spierają się morskie farmy wiatrowe. Ile będzie nas kosztował prąd?
Energetyka
Energa idzie do sądu. Chodzi o niezbudowaną elektrownię w Ostrołęce