Na 4,3 mld euro (ponad 20 mld zł) oszacowali wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w ciągu trzech kwartałów br. eksperci CBRE. To o 22 proc. więcej niż rok wcześniej. W samym III kwartale inwestorzy ulokowali nad Wisłą 1,4 mld euro.
W skali dziewięciu miesięcy 1,7 mld euro wydano na biurowce (w tym 0,59 mld to zakup kompleksu The Warsaw HUB). Na drugim miejscy znalazły się magazyny z kwotą 1,5 mld euro, z czego 0,84 mld w samym III kwartale (0,52 mld to sprzedaż portfela magazynów Hillwooda). Trzecie miejsce przypadło nieruchomościom handlowym z wynikiem 0,84 mld euro, choć to w przeważającym stopniu efekt restrukturyzacji EPP i przeniesienia części aktywów do joint-ventures z nowymi inwestorami. Typowe transakcje na rynku handlowym są wartościowo znacznie skromniejsze, obejmują głównie parki handlowe i supermarkety.
– Polski rynek inwestycji w nieruchomości komercyjne utrzymuje pozycję lidera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a wartość lokowanego kapitału rośnie. Choć w trzecim kwartale br. był on na poziomie podobnym jak w ubiegłym roku, to biorąc pod uwagę okres od stycznia do września br. wzrósł o ponad jedną piątą. To pozytywny sygnał z rynku, niemniej trzeba mieć na uwadze, że niepewność ekonomiczna powiązana z zawirowaniami na rynku długu oraz wojna tocząca się za naszą wschodnią granicą powodują, że część inwestorów zachowuje konserwatywne podejście do nowych transakcji kupna-sprzedaży, odkładając decyzję w czasie – powiedział Michał Berski, zastępca dyrektora w dziale rynków kapitałowych w CBRE.
W ciągu pierwszych trzech kwartałów 43 proc. kapitału napłynęło z USA, a 40 proc. z Europy: głównie Czech, Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Rodzimy kapitał miał tradycyjnie udział rzędu 1 proc.