Scalenie akcji, darowizna i megaemisja w Fonie

Udziałowcy płockiej spółki dostaną jej akcje w darowiźnie, by możliwe było ich scalenie, tzw. odwrotny split. Plany nowej emisji wciąż budzą kontrowersje

Publikacja: 17.03.2009 00:24

Mariusz Patrowicz, szef rady nadzorczej Fonu

Mariusz Patrowicz, szef rady nadzorczej Fonu

Foto: ROL, Małgorzata Pstrągowska MP Małgorzata Pstrągowska

W piątek, 27 marca, walne zgromadzenie akcjonariuszy Fonu ma uchylić grudniowe uchwały, a następnie podjąć nowe w sprawie scalenia akcji i dużej prywatnej emisji.

To konieczne, bo już pod koniec marca mija termin na zgłoszenie zmian w statucie, dotyczących reverse splitu, do KRS. Tymczasem w połowie lutego sąd orzekł wstrzymanie wykonalności wspomnianych uchwał, zaskarżonych przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Fon złożył zażalenie, ale sąd apelacyjny jeszcze go nie rozpatrzył.

[srodtytul]Darowizna od „przyjaciół”[/srodtytul]

Zarząd płockiego producenta konstrukcji stalowych twierdził, że w I kwartale akcje będą już scalone, jednak dopiero niedawno opracował sposób na dokonanie pionierskiej operacji. 50 starych akcji ma tworzyć jedną nową. By jednak operacja przebiegła sprawnie, inwestorzy powinni mieć na rachunkach liczbę akcji dzielącą się przez 50 – bez reszty.

– Scalenie będzie się opierać na uzupełnieniu rachunków akcjonariuszy o liczbę papierów tak, by dzieliły się przez 50. Inwestorzy otrzymają akcje nieodpłatnie jako darowiznę – tłumaczy Piotr Żołyński, prezes Fonu. O takim scenariuszu napisaliśmy w lutym. Według naszych informacji, na podstawie umowy ze spółką akcjami będzie „obdarowywać” innych Investment Friends, firma należąca do szefa rady nadzorczej Fonu Mariusza Patrowicza (mają 27,3 mln walorów, stanowiących 1,66 proc. kapitału).

– Nie chcę wchodzić w szczegóły, dopinamy wszystko z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych i giełdą. Więcej informacji pojawi się w projektach uchwał, zarząd będzie też do dyspozycji podczas walnego zgromadzenia – ucina Żołyński. KDPW i GPW nie zdradzają szczegółów rozmów z Fonem.

[srodtytul]Bardzo duża emisja[/srodtytul]

SII zapowiedziało, że pojawi się na NWZA 27 marca. – Zaskarżyliśmy grudniowe uchwały głównie dlatego, że parametry emisji zostały w bardzo znaczny sposób zmienione względem projektów – przypomina Paweł Wielgus z działu interwencji i analiz SII. – Obecne propozycje nadal budzą wątpliwości. Planowane jest znaczne obniżenie kapitału zakładowego, co pozwoli na objęcie planowanej dużej emisji z pozbawieniem prawa poboru, stanowiącej blisko połowę podwyższonego kapitału. Nie wiadomo, kto obejmie te papiery ani na co przeznaczone zostaną uzyskane pieniądze – dodaje.

Na grudniowym NWZA 98,4 proc. głosów mieli Mariusz Patrowicz i Krzysztof Chiszberg, dysponujący odpowiednio 1,5 i 2,6 proc. kapitału. – Mam nadzieję, że tym razem na zgromadzeniu pojawi się więcej akcjonariuszy – mówi Wielgus. Dodaje, że o ile poprzednio występował w imieniu SII, tym razem będzie reprezentował również kilku akcjonariuszy.

Kapitał Fonu dzieli się na 1,64 mld akcji o wartości nominalnej 1 gr (po tyle są też notowane). Po odwrotnym splicie i obniżeniu kapitału będzie się dzielić na 32,7 mln akcji o wartości nominalnej 10 gr. Spółka ma wyemitować 27,3 mln akcji. To aż 45 proc. podwyższonego kapitału.

Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z lepszymi zyskami z najmu i mieszkaniówki. Skąd strata netto?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Budownictwo
Unibep po konferencji: znamy cele budowlano-deweloperskiej grupy na ten rok
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Grupa Unibep z mocną poprawą wyników po reorganizacji
Budownictwo
Dom Development ustanowił nowy program emisji obligacji o łącznej wartości do 400 mln zł
Budownictwo
Bardzo mocna przecena obligacji Ghelamco. Co się dzieje?