Opcyjny dług zbyt wielkim ciężarem dla Sklejki

Pytania do... Daniela Mzyka, prezesa Pagedu

Publikacja: 08.05.2009 04:53

Opcyjny dług zbyt wielkim ciężarem dla Sklejki

Foto: GG Parkiet

[b]Paged-Sklejka z kierowanej przez Pana grupy Paged negocjuje z Bankiem BPH warunki rozwiązania umów opcyjnych i sposób rozliczenia roszczeń z nich wynikających. Do tej pory nie udało się osiągnąć kompromisu. Co stoi na przeszkodzie?[/b]

Różnimy się z przedstawicielami banku w ocenie kondycji finansowej Pagedu-Sklejka. Mówiąc wprost, bank jest przeświadczony, że spółka jest w stanie udźwignąć koszty obsługi długu z tytułu rozliczenia umów opcji, skonwertowanego na długoterminowy kredyt. Niestety, jest w błędzie. Spółka nie generuje tyle gotówki, by podołać temu ciężarowi. Nawet poprawa koniunktury nie gwarantuje, że Paged-Sklejka zdoła wydostać się ze spirali długów.

[b]O jakiego rzędu kosztach jest dziś mowa?[/b]

Zawarcie porozumienia na warunkach banków tylko w 2009 roku kosztowałoby nas kilka milionów złotych. W sytuacji, gdy rynek sklejki skurczył się, jak pokazują szacunki za I kwartał, nawet o 30 proc., oczywiste jest, że nie jesteśmy w stanie wygenerować tylu wolnych środków.

[b]Na jakie warunki jesteście gotowi przystać? [/b]

Bylibyśmy skłonni zgodzić się na ugodę, w której znaczna część roszczeń banków zostałaby umorzona, a spłata pozostałej części rozpoczęłaby się za pewien czas. I tak Paged-Sklejka ciężko odchoruje zaangażowanie w opcje, kompromis dawałby nam jednak szansę na przetrwanie w tej formie organizacyjnej. Niestety, na tę chwilę BPH nie wyraża zgody na takie rozwiązanie.

[b]Banki nie godzą się na stosowanie taryfy ulgowej, przekonując, że władze spółek powinny zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z zawieraniem umów opcyjnych.[/b]

Uważam, że w przypadku Pagedu mieliśmy do czynienia z brakiem należytej staranności ze strony banków. Nie poinformowano zarządów spółek zależnych, co to za instrumenty i że w przypadku odwrócenia się trendu na złotym wyłącznie i nieproporcjonalnie zwiększa się ryzyko po stronie firm. Jesteśmy skłonni do ustępstw, ale liczymy na to, że banki też wezmą na siebie odpowiedzialność za swoje błędy.

[b] Czy rozważane jest ogłoszenie upadłości spółki zależnej?[/b]

Upadłość nie jest naszym planem „B” dla Pagedu-Sklejka. Straciliby na tym nasi kontrahenci – dostawcy, kooperanci, a do tego nie chcemy dopuścić.

[b]Zarząd poinformował, że Paged-Sklejka skierował do sądu pozew przeciwko BPH. Czego chcecie dowieść?[/b]

Złożyliśmy pozew przeciwko BPH, by sąd ustalił nieistnienie lub nieważność umów opcyjnych. Mogę tylko powiedzieć, że po dogłębnym zbadaniu stanu prawnego może okazać się, że reprezentacja stron przy zawieraniu umów była niewłaściwa, co pociąga za sobą odpowiednie konsekwencje.

[b]Jak dowiedział się „Parkiet” drugim bankiem, z którym spółki z grupy Pagedu zawierały kontrakty walutowe, jest Fortis. Jak ustaliliśmy, kwestionujecie ważność tych umów. Zawierać miała je osoba do tego nieuprawniona, niebędąca wtedy już pracownikiem grupy. Czy to prawda? [/b]

Nie komentujemy tego rodzaju doniesień.

[b]Dziękuję za rozmowę.[/b]

Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z lepszymi zyskami z najmu i mieszkaniówki. Skąd strata netto?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Budownictwo
Unibep po konferencji: znamy cele budowlano-deweloperskiej grupy na ten rok
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Grupa Unibep z mocną poprawą wyników po reorganizacji
Budownictwo
Dom Development ustanowił nowy program emisji obligacji o łącznej wartości do 400 mln zł
Budownictwo
Bardzo mocna przecena obligacji Ghelamco. Co się dzieje?