Zgodnie z zapowiedziami „Parkietu”, akcjonariusze PBG zajmą się wkrótce podwyższeniem kapitału zakładowego spółki. W ten sposób wielkopolska grupa chce pozyskać pieniądze na kolejne przejęcia. Jak pisaliśmy, jednym z rozważanych wariantów jest emisja obligacji zamiennych na akcje.

W porządku obrad na WZA, zwołane na 4 czerwca, znalazł się właśnie punkt o ofercie publicznej papierów dłużnych i warunkowej emisji nawet 4 mln akcji (obecnie kapitał PBG dzieli się na 13,43 mln walorów). Zarząd szykuje jednocześnie alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest „klasyczna” emisja 865 tys. akcji, która prawdopodobnie mogłaby zostać przeprowadzona bez konieczności sporządzenia prospektu emisyjnego. Trzecim wariantem jest upoważnienie zarządu do podwyższenia kapitału (w ciągu dwóch lat), w ramach kapitału docelowego, o 2,7 mln akcji.

– Te propozycje są właściwie pomysłami, zgłoszonymi przez instytucje finansowe, które zgłosiły zainteresowanie udziałem w ofercie PBG. Będą one w najbliższym czasie konsultowane i prawdopodobnie podczas WZA wybrany zostanie jeden wariant – komentuje Jacek Krzyżaniak, rzecznik i członek rady nadzorczej PBG.

Gdyby nie wciąż niepewna sytuacja na rynku kapitałowym, wydaje się, że PBG nie mogło wybrać lepszego momentu na ofertę publiczną. Niedawno spółki z grupy chwaliły się zdobyciem kilku spektakularnych zleceń (m.in. na budowę Stadionu Narodowego w Warszawie), a zaprezentowane wczoraj przez PBG wyniki finansowe za I kwartał tego roku okazały się znacznie lepsze od szacowanych przez analityków. Ci spodziewali się bowiem spadku rentowności w porównaniu z analogicznym okresem 2008 r. Grupa PBG tymczasem zanotowała wzrost zarówno marży operacyjnej (z 9,5 do 10 proc.), jak i netto (z 4,7 do 6,7 proc.).

Czysty zarobek wielkopolskiej grupy (przypadający akcjonariuszom PBG) sięgnął w minionym kwartale 23,2 mln zł i był o ponad połowę wyższy niż w pierwszych trzech miesiącach 2008 r. Analitycy szacowali natomiast, że będzie on zbliżony do osiągniętego przed rokiem. Pozytywny wpływ na wyniki grupy miała m.in. poprawa marż w samym PBG, specjalizującym się w realizacji kontraktów z obszaru gazu ziemnego i ropy naftowej, oraz tarcza podatkowa Hydrobudowy 9, spółki w 100 proc. zależnej od Hydrobudowy Polska, która z kolei w 61,6 proc. należy do PBG. W związku z wielomilionowymi stratami zanotowanymi przez „Dziewiątkę” w 2007 r., obecnie osiągane dochody grupy opodatkowane są według niższej (efektywnie) stopy. Wartość portfela zleceń grupy PBG sięga dziś 6,4 mld zł.